Historia Polski 2.0: Polak potrafi, Polka też... czyli o tym, ile świat nam zawdzięcza

Okładka książki Historia Polski 2.0: Polak potrafi, Polka też... czyli o tym, ile świat nam zawdzięcza
Ewa WróbelJan Wróbel Wydawnictwo: Znak Horyzont literatura piękna
192 str. 3 godz. 12 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Znak Horyzont
Data wydania:
2015-08-24
Data 1. wyd. pol.:
2015-08-24
Liczba stron:
192
Czas czytania
3 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324030569
Tagi:
literatura polska satyra
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Polityka historyczna Łukasz Adamski, Rafał Chwedoruk, Aleksandra Gliszczyńska-Grabias, Jakub Greloff, Katarzyna Korzeniewska, Wojciech Kunicki, Anna Łabno, Joanna Lubecka, Barbara Markowska, Filip Musiał, Rafał Opulski, Jakub Polit, Arkadiusz Stempin, Kazimierz Michał Ujazdowski, Joanna Wardęga, Michał Wenklar, Anna Winkler, Jan Wróbel, Maciej Zakrzewski
Ocena 0,0
Polityka histo... Łukasz Adamski, Raf...
Okładka książki Nie było telefonów? O córkach, ojcach i wynalazkach Iwona Kazia Kalitan-Młodkowska, Jan Wróbel
Ocena 5,9
Nie było telef... Iwona Kazia Kalitan...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
91 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1497
209

Na półkach:

Malutka książeczka to już druga część wydana przez ZNAK w ramach cyklu Historia Polski 2.0. Pomysł jak najbardziej zacny - przybliżać dzieje naszego kraju, ale robić to w sposób lekki, daleki od poważnych podręczników, pełnych dat, nazwisk i wielkich słów. Lekko, z humorem, po to by zaciekawiać, a nie przytłoczyć. Aż chciałoby się zobaczyć p. Jana albo p. Ewę w akcji - są przecież nauczycielami w słynnym liceum społecznym na Bednarskiej. Czy ich lekcje są równie fajne?

Drugi tomik z serii (do pierwszego też sięgnę, obiecuję) to zbiór postaci związanych z naszym krajem, a które dokonały czegoś ważnego, wielkiego. Od dalekiej historii, aż po współczesność. Od postaci bardzo znanych, po takich, o których pewnie mało kto z nas wiedział. A i te "wiekopomne" czyny też są różnej rangi. Jednego na pewno trudno bohaterom tej książki odmówić: determinacji.



Przecież większość z nich dochodziła do swojego wykształcenia, pracy, sukcesów, naprawdę tylko dzięki ogromnemu wysiłkowi i wytrwałości. Można by rzec: mieli pod górkę. Nawet gdy w swoim mniemaniu dokonali jakiegoś ważnego odkrycia, to często napotykali mur nieprzychylności i różnych "ale" rzucanych pod nogi. I to nie tylko w czasach socjalizmu jak by się mogło wydawać. Polska zawsze dla świat była trochę na peryferiach cywilizacji, więc ten kto chciał się kształcić i mieć większe szanse na rozwój, wyjeżdżał "na Zachód". I nawet tam okazywało się, że często z braku funduszy i poparcia, nasi rodacy wcale nie byli honorowani tak jak by można tego było oczekiwać patrząc na ich osiągnięcia. Taki to już nas los.

Telewizor, kamizelka kuloodporna, kamera filmowa, laptop, kasownik do biletów - tyle ciekawych wynalazków, a o większości z ich twórców dziś już nie pamiętamy. Chyba głównie za te mniej znane postacie jak np. Kazimierz Prószyński, Jan Szczepanik, Kazimierz Stanisław Gzowski, Józef Baranowski, czy Jacek Rafał Karpiński, jestem po prostu autorom wdzięczny. Bo ile razy można czytać o Koperniku, Łukaszewiczu, Skłodowskiej? Zwłaszcza, że tu te rozdzialiki są tak króciutkie, że nawet trudno się doszukać w nich podstawowych informacji. Ot ciekawostki i skrót skrótów. Za to gdy napotykamy na postać mniej znaną, od razu robi się interesująco. I warto by było na przyszłość być może zrezygnować z tych najbardziej oklepanych, odpuścić może nawet współczesnych (Bagiński, Owsiak, Dymna), bo ich miejsce w tego typu zestawieniach będzie mocne, ale może w przyszłości. A zamiast tego więcej ciekawostek i przybliżania takich fascynujących postaci jak choćby dr. Jordan, Żmichowska, czy Domeyko. Panteon sławnych Polaków po prostu musimy rozszerzać, pokazywać przykłady pasji, pozytywizmu, pracy dla innych, talentów w różnych dziedzinach.

Fajnie, że mamy tu zarówno ludzi nauki jak sportu czy kultury, ta różnorodność na pewno ubarwia tę książeczkę. Napisane jest to lekko, przeplatane nie tylko ilustracjami Joanny Wójcik, ale czymś w rodzaju dowcipnych dyskusji w sieci. Szkoda tylko, że te ostatnie trochę się powtarzają - mało w tym oryginalności, znowu uwaga na przyszłość: rozbudować część opisową, rezygnując z moim zdaniem niewiele wnoszących dialogów z netu. Koncept może i dobry, ale zbyt często tu stosowany.

Generalnie - jestem na tak. Czyta się szybko i jedyna wada jaką dostrzegasz od razu to fakt iż tak szybko jesteś już przy końcu, chciałoby się więcej!
Zastanawia mnie też to, iż ta skrótowość w podawaniu faktów, ciekawostek, używany język i żarty, skierowane są ewidentnie pod młodego czytelnika. A dorośli też by przecież chcieli poczytać takie rzeczy - lekkie i przyjemne. A więc apel: bez infantylizacji, oczywistości i na siłę udawania równiachy. Kierunek jest fajny, ale warto pomyśleć trochę nad kształtem i rozbudować treść.
Reklamuję się tę pozycję: Będziesz płakać ze śmiechu. Będziesz płakać z dumy. Bo świat jest Made in Poland. Ale nawet jeżeli tak jak ja nie zaśmiejecie się ani nie zapłaczecie, to mam nadzieję, że podobnie jak ja nie będziecie żałować lektury, ani wydanej na nią kasy. Bo zawsze możecie ją potem podrzucić w prezencie jakiemuś nastolatkowi. Będzie jak znalazł.

http://notatnikkulturalny.blogspot.com/2015/09/polak-potrafi-polka-tez-czyli-o-tym-ile.html

Malutka książeczka to już druga część wydana przez ZNAK w ramach cyklu Historia Polski 2.0. Pomysł jak najbardziej zacny - przybliżać dzieje naszego kraju, ale robić to w sposób lekki, daleki od poważnych podręczników, pełnych dat, nazwisk i wielkich słów. Lekko, z humorem, po to by zaciekawiać, a nie przytłoczyć. Aż chciałoby się zobaczyć p. Jana albo p. Ewę w akcji - są...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    138
  • Przeczytane
    116
  • Posiadam
    55
  • Chcę w prezencie
    5
  • Teraz czytam
    3
  • Kindle
    2
  • 2015
    2
  • Ulubione
    2
  • Historia
    2
  • Przeczytane 2015
    2

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także