Nowe szlaki na Wschód. Historia National Geographic

Seria: Kolekcja Historia National Geographic
Wydawnictwo: National Geographic
historia
Booka

Wiek XIII to epoka odkrywania wielkich lądów i światów. Trwający wówczas pokój między ludami ogromnego imperium mongolskiego sprzyjał rozwojowi handlu i ułatwiał zbliżenie Dalekiego Wschodu z Zachodem. Jednak po zdobyciu Konstantynopola przez Turków przez Turków (1453 rok) proces ten został gwałtownie przerwany i Zachód musiał szukać nowych dróg morskich, by wznowić handel z Azją. W końcu XV wieku pragniemy znalezienia połączeń przez Atlantyk i chęć dotarcia do Cipangu (Japonia) doprowadziły do odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba.

źródło opisu: z okładki

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Jacek | 2017-07-25
Na półkach: Przeczytane, Historia, Mam
Przeczytana: 24 lipca 2017

Podczas czytania tomu 20 Historii National Geographic co kilka stron zmieniałem zdanie na jego temat. Najpierw bardzo mi się podobał. Potem pojawiła się refleksja, że jednak to nie to. Znów dobra partia książki. I słabizny. I braki. I bardzo rozbudowane wątki poboczne. I teraz mam to podsumować.
Jeśli wziąć pod uwagę tytuł, to opis wypraw geograficznych od XIII do XVI wieku jest całkiem przyzwoity. Ale też tytuł jest mylący, bo chociaż poszukiwano dróg na Wschód, to jednak wiele odkryć dokonano na Zachodzie. W kontekście z kolei całego cyklu, wyrwanie jednego wątku z dziejów ludzkości, podróży odkrywczych i badawczych w na przełomie średniowiecza i epoki nowożytnej wydaje się mało udane. Zwłaszcza, ze kolejny tom wraca chronologicznie do końca średniowiecza, do XIV i XV wieku, czyli wyprawy dzieją się obok innych wydarzeń. A to nieprawda, dzieją się wraz z nimi.
Mam też zastrzeżenia do selekcji materiału. Poznajemy Genuę, Wenecję i Florencję, wyprawy hiszpańskie i portugalskie (ale...