Sztuka mówienia bez bełkotania i faflunienia

Okładka książki Sztuka mówienia bez bełkotania i faflunienia Mirosław Oczkoś
Okładka książki Sztuka mówienia bez bełkotania i faflunienia
Mirosław Oczkoś Wydawnictwo: Wydawnictwo RM poradniki
poradniki
Wydawnictwo RM
2015-01-01
2015-01-01

Nie polecam kupować w formie ebooka, gdyż 75% książki to ćwiczenia, które niwygodnie się robi korzystając z czytnika.

Pracuję w zawodzie, który wymaga ode mnie (przynajmniej od czasu do czasu) wygłoszenia mowy. Zawsze miałam z tym problem, wystarczył nawet niewielki stres aby język zaczął żyć własnym życiem, głos drżeć, i generalnie efekt był słaby. Ćwiczenia bardzo pomogły mi w nauce ładnego wysławiania się. Są lekkie, zabawne, nieabsorbujące, i co najważniejsze - skuteczne. Można poprawić nie tylko sposób mówienia, ale także zyskać większą pewność siebie.

Książka póki co spełnia moje oczekiwania. Spodziewałem się dużej liczby ćwiczeń dykcyjnych i oddechowych i takich jest mnóstwo. Napisałem "póki co", ponieważ ćwiczę dopiero od niedawna i jestem świadomy, że na rezultaty trzeba trochę poczekać ;)

Jestem jednak pewien, że pomoże mi ona poprawić wymowę i dykcję, a co za tym idzie ogólną pewność siebie. Dodatkowo, na plus należy zaliczyć nagrania poszczególnych ćwiczeń udostępnione na stronie autora.

Jedyne, czego brakowało mi w książce to zbyt mała ilość wiedzy teoretycznej, w szczególności na temat akcentu.

Niemniej jednak, książka na pewno spełnia swoją funkcję i można polecić ją zarówno osobom mającym poważne wady wymowy, jak i chcącym po prostu poprawić swój sposób mówienia.

Szczerze polecam książkę jak i ćwiczenia

Szczerze polecam książkę jak i ćwiczenia

Dziś przeczytałem całą teorię i pobieżnie ćwiczenia praktyczne i śmiało mogę powiedzieć, że aż chce się ćwiczyć :) wspaniałe łamańce językowe, ciekawe wierszyki.. z pewnością będę się w to bawić, aczkolwiek nie narzekam na swój sposób wysławiania się :)

Fantastyczna pozycja o poprawieniu swojej dykcji. Codziennie operujemy głosem, ale nie zawsze nasz głos brzmi tak, jak gdybyśmy chcieli. Ta książka oferująca bogactwo ćwiczeń, na pewno nam pomoże w takiej sytuacji. Wystarczy parę minut treninu co 2 dzień by efekty nas zaskoczyły. Polecam!

To była moja pierwsza styczność z książką tego typu. Nie miałam zatem wielkich oczekiwań,a tu spotkała mnie miła niespodzianka. Treść „Stuki mówienia” pozytywnie mnie zaskoczyła i z pewnością w przyszłości z chęcią sięgnę po książki jej podobne. Okazuje się bowiem, że samorozwój może wiązać się z niesamowitą przygodą powiązaną z relaksem.

Od czego zaczynamy? Na wstępie autor pokazuje nam ćwiczenia mające na celu rozgrzanie naszego aparatu mowy. Nigdy nie pomyślałabym, że będzie to tak zabawne! To jak wykrzywiałam usta czy wydymałam policzki, z pewnością wyglądało komicznie, ale przyniosło efekty.

Potem następuje krótka część teoretyczna na temat głosek, akcentu i rezonansu. I w zasadzie jest to jedyne miejsce w książce, które mnie nie interesowało. Czytając te informacje, miałam wrażenie, iż są to rzeczy bardzo ogólnikowe, które już skądś znam. Co gorsza, bez tej części, książka byłaby tylko zbiorem ćwiczeń leksykalnych.

Czas na to, co najważniejsze. Najobszerniejszą częścią tej książki jest praktyka. Około 150 stron z ćwiczeniami rożnej treści, ma za zadanie nauczyć nas pewnych technik mówienia. Od czytania kolejno przypadkowych słów, przez łamańce językowe, wypowiadanie głosek, trudnych słów, aż do czytania skomplikowanych wierszy czy tekstów. Oczywiście wszystko na głos!

Do książki dołączona jest pytka z nagranymi poleceniami, które należy wykonać np. na stojąco. I szczerze mówiąc, bardzo ułatwiało to prace, gdyż wygodnie było słuchać tego, co mam kolejno robić, niż co chwila zaglądać do książki.

Czy zauważyłam efekty po korzystaniu z tej książki? Ćwiczenia robiłam około miesiąc i szczerze mówiąc, ja wielkich zmian nie widzę. Dostrzegam co prawda pewną lekkość wypowiadania trudniejszych słów, ale w wypowiadaniu ich nie słyszę wielkiej zmiany. Co innego moja mama. Według niej, moja artykulacja głosek ulega sporej zmianie.

Ogólni, z całej tej książki jestem zadowolona. Jak widać, ćwiczenia w niej zawarte dają efekty, a samo ich wykonywanie nie jest problematyczne. Z pewnością będę kontynuować pracę nad swoją ”Sztuką mówienia”.

Od czego zaczynamy? Na wstępie...

Świetny poradnik dla chcących mówić pięknie. Bez niepotrzebnego lania wody. Ucieszyłem się, że ćwiczenia są także w wersji audio.

Bałam się, że książka będzie zawierała jedynie parę wierszyków, łamańców językowych i ewentualnie kilka ćwiczeń… Bardzo się myliłam!

Recenzja również na BLOGU!
kto-czyta-nie-pyta.blog.pl
fb.com/ktoczytaniepyta

Książka posiada bowiem duże i dokładne zaplecze teoretyczne! Autor cierpliwie i mądrze tłumaczy, czym jest krtań, język, nagłośnia, przepona i wszystko to, co w jakikolwiek sposób jest związane z mówieniem i oddychaniem. Dzięki temu czytelnik najpierw zapoznaje się z tym, „jak to działa”, a później dopiero może ćwiczyć! Dzięki temu nie tylko zwiększamy swoją wiedzę teoretyczną na temat anatomii człowieka, ale przede wszystkim uczymy się czegoś o nas samych… Mirosław Oczkoś opowiada również o wielu podziałach liter i głosek – ta wiedza jest bowiem niezbędna do prawidłowej artykulacji. Dokładnie opisuje czym jest akcent i rezonans, które również znacznie wpływają na jakość naszej wymowy.

Autora muszę również pochwalić za to, że nie ma na celu zbawienia całego świata, a jedynie pomoc tym, którzy mogą zrobić to samodzielnie. Wyraźnie zaznacza, że niektóre wady wymowy bądź problemy z dykcją można „naprawić” jedynie pod czujnym okiem logopedy… Samodzielne, błędne wykonywanie niektórych ćwiczeń może prowadzić do pogorszenia wady, więc autor słusznie je wyeliminował.

W książce znajdziemy naprawdę mnóstwo ćwiczeń i to różnego rodzaju – relaksujące, rozluźniające, oddechowe, artykulacyjne i wreszcie typowo dykcyjne. Widać, że autor podszedł do sprawy poważnie i postarał się, aby podręcznik był profesjonalny pod każdym względem! Dodatkowo trzeba zauważyć, że prócz bardzo dobrego przygotowania teoretycznego Mirosław Oczkoś ma bardzo lekkie pióro! Nawet fragmenty mówiące o budowie anatomicznej gardła potrafi opisać tak, że uśmiechałam się pod nosem… A ćwiczenia? Ćwiczenia są wprost rewelacyjne – czasem męczące, trudne, ale zwykle przyjemne i zabawne… Książka ma zatem wiele atutów, a wśród nich również to, że do ćwiczeń służą nam znane i lubiane utwory – wiersze bądź piosenki – takich sław jak Przybora, Grechuta czy Osiecka.

Muszę przyznać, że jestem mocno związana z logopedią i już od jakiegoś czasu fascynuję się wadami wymowy i ich przyczynami. Dzięki temu większość wiedzy zawartej w książce nie była dla mnie niczym nowym, ale ćwiczenia mnie naprawdę zachwyciły! Niektóre powodowały nawet, że się śmiałam w głos i dzięki temu do ćwiczeń włączała się cała rodzina. Fragment jednego z moich ulubionych podaję poniżej (utwór Stanisława Barańczaka – z wykładów „Sześć przykładów układów w świecie owadów”):

Rój pcheł kłuł w brzuch rój pszczół. Rój pszczół,
Miał gdzieś rój pcheł: kłuł w brzuch rój much.
Rój much wpół spuchł: miał gdzieś rój pszczół,
Bo kłuł go gdzieś rój pcheł, a kłuł,
Bo czuł rój much, gdzie zad, gdzie brzuch.

Wielką zaletą podręcznika jest jego multimedialność. Nie mam tutaj na myśli obrazków (które również zdobią karty książki i ułatwiają zrozumienie niektórych kwestii, zwłaszcza tych związanych z anatomią człowieka),ale dołączoną płytę CD i filmiki na YT. Dzięki temu, jeżeli nie jesteśmy pewni czy dobrze wykonujemy ćwiczenie, zawsze możemy je zobaczyć w czyimś wykonaniu! Dodatkowo, uczymy się również przez słuchanie i obserwowanie innych, więc płyta i filmy w Internecie (http://www.sztukamowienia.pl/) są moim zdaniem szalenie dobrym pomysłem i wielkim ułatwieniem – zwłaszcza dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z poprawą dykcji.

Książkę muszę również pochwalić za to, że jest nie tylko pomocna, ale również zabawna! Autor w filmikach pozwolił się poznać z jak najlepszej strony i wielokrotnie wywołał uśmiech na mojej twarzy.

Sztukę mówienia bez bełkotania i faflunienia polecam zatem wszystkim, którzy pragną mówić tak, żeby inni chcieli ich słuchać, czyli wyraźnie i przekonująco! Ów podręcznik wcale nie jest przeznaczony jedynie dla aktorów, wykładowców czy prezenterów radiowo-telewizyjnych, lecz zwyczajnie dla każdego, kto chce popracować nad swoją dykcją i zachwycić znajomych piękną wymową! Nie da się jednak ukryć, że efektów nie można się spodziewać od razu! Poprawienie własnej dykcji wymaga bowiem regularnych ćwiczeń, samozaparcia i przede wszystkim po prostu chęci… Jak wiadomo – dla chcącego, nic trudnego! Jeżeli więc ktoś pragnie uwodzić własnym głosem, bądź po prostu zacząć mówić wyraźnie – powinien koniecznie kupić tę książkę!

Za możliwość zrecenzowania książki bardzo serdecznie dziękuję Wydawnictwu RM !

Recenzja również na BLOGU!
kto-czyta-nie-pyta.blog.pl
fb.com/ktoczytaniepyta

• Poradniki
  • Ebooki
  • Przeczytane w 2020
  • Rozwój

Dodaj cytat z książki Sztuka mówienia bez bełkotania i faflunienia