Książka Roku 2018

Mininawyki. Małymi krokami do sukcesu

Wydawnictwo: Helion
poradniki
natalia

Każda trwała zmiana rozpoczyna się zawsze od pojedynczego kroku! Jeżeli zastosujesz strategię mininawyków, szybko zaczniesz dostrzegać ich pozytywny wpływ. Uwierz, że można dokonywać wielkich rzeczy bez wywoływania poczucia winy, bez zastraszania, bez ciągłego powtarzania tych samych błędów. Wystarczy przestać walczyć z własnym mózgiem i stworzyć plan działania metodą małych kroków. Z tej...

Każda trwała zmiana rozpoczyna się zawsze od pojedynczego kroku!

Jeżeli zastosujesz strategię mininawyków, szybko zaczniesz dostrzegać ich pozytywny wpływ. Uwierz, że można dokonywać wielkich rzeczy bez wywoływania poczucia winy, bez zastraszania, bez ciągłego powtarzania tych samych błędów. Wystarczy przestać walczyć z własnym mózgiem i stworzyć plan działania metodą małych kroków. Z tej książki dowiesz się, jak aktywnie kształtować drobne przyzwyczajenia, jak wprowadzać je w życie i dlaczego siła woli jest ważniejsza niż motywacja. Zrozumiesz, co cię blokuje, i nauczysz się pokonywać te przeszkody dzięki serii niezauważalnych, lecz bardzo skutecznych nawyków.

streszczenie założeń strategii mininawyków
siła woli a motywacja
siła woli a mininawyki
mininawyki a strefa komfortu
mininawyki a sytuacje oporu
mininawyki jako konkurencja dla obecnych przyzwyczajeń
zwycięski zespół — drobne kroki i siła woli
osiem zasad strategii mininawyków
Wprowadzaj w życie zdrowe nawyki!

Northman | 2018-02-04
Przeczytana: 01 lutego 2018

Małymi kroczkami ;) ...

Stephen Guise daje nam do ręki książeczkę ciekawą, dosyć rzeczową, broniącą się treścią i zawartością... i to nawet jeśli - nie bez podstaw - dałoby się autorowi zarzucić, że niczego odkrywczego na kolejnych stronach nie przedstawia. Może i nie... Widać tu jednak świeże spojrzenie na sprawę, a to już coś.

Mnóstwo poradników czy jakichkolwiek pozycji pt. "motywuj się!" (ble...) powtarza utarte schematy: weź się za siebie!, 30 dni i będzie lepiej!, pracuj nad sobą, słuchaj wskazówek, wykonuj plan!... Hm... może i racja. Guise jednak patrzy na rzecz realnie - nie tłucze czytelnikowi do głowy "ideologii reżimu" w stosunku do samego siebie, podkreśla za to rolę cierpliwości i codziennych starań, choćby minimalnych, tak żeby maleńkie codzienne autopodbudowania dały... efekt długofalowy - wszystko jedno, czy zabierze to 30 dni czy więcej. To w bardzo fajny sposób zdejmuje z potencjalnego użytkownika zawartych w książce wskazówek wszelką presję ;)

Hm... strawne...

Izoldka | 2016-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2016

Książka ta zmieniła moje myślenie na temat motywacji oraz wyznaczania i osiągania celów. Stephen Guise w swojej książce argumentuje, że motywowanie się jest zawodną oraz bardzo wyczerpującą zasoby energii metodą. Każe nam o motywacji zapomnieć! Uff... kamień z serca (bo ile można tracić czasu na szukanie w internecie motywujących sentencji, które i tak nie działają?). Jednocześnie proponuje korzystać z zasobów siły woli, ale... w minimalnym zakresie, tak by bez problemu wykonać swoje codzienne minizadanie ("jedna pompka dziennie"). Powtarzanie dzień w dzień tej samej drobnej czynności ma doprowadzić do wytworzenia nawyku, dzięki czemu będzie ona z czasem wykonywana automatycznie, siłą przyzwyczajenia. I tu autor obala kolejny mit, a mianowicie, że nawyk tworzy się w ciągu 21-30 dni. Sama z doświadczenia wiem, że to takie proste nie jest. Trzeba cierpliwości i chciało by się rzec - wytrwałości. Z wytrwałością jest jednak tak, że większości kojarzy się ogromnym z wysiłkiem (co szybko...

książek: 2091
natalia | 2015-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2015

Niepozorna książeczka o niewiele mówiącej okładce. Trzeba się bardzo postarać, by to nas nie zwiodło, bo przecież wielu wciąż podświadomie ulega temu, przed czym przestrzega słynne powiedzonko. Mnie się udało, dzięki czemu zostałam oświecona. I od dziś żadna super motywacja nie będzie mi potrzebna do tego, by zacząć działać.

Przecież wszyscy wiemy, jak to działa. Albo raczej nie działa. Kierowanie się emocjami, do których poniekąd zalicza się ta niewdzięczna motywacja, nie jest najlepszym wyborem. Pokażcie mi kogoś, kto będzie w stanie utrzymywać poziom pozytywnych emocji zawsze, gdy tego potrzebuje-kiedy musi wykonać ważne zadanie, pójść na trening. Wymówek tworzonych przez nasz sprytny mózg jest całe mnóstwo i często są one bardzo przekonujące. Nie sposób im się oprzeć, wiem coś o tym.
Stąd pomysł Stephena Guise, autora "Mininawyków". Banalny w swej prostocie-dosłownie. W dużym skrócie-małe kroczki-mniejsza potrzeba angażowania siły woli-gwarantowany efekt. Pierwszy krok jest...

Robson73 | 2015-11-08
Przeczytana: 06 listopada 2015

Tytułem wstępu: "jeżeli zaczniesz stosować strategię mininawyków, zyskasz przewagę nad 99% mieszkańców naszej planety. Ludzie bardzo często uważają, że to oni stanowią powód, dla którego nie mogą wcielić w życie żadnej trwałej zmiany. Tymczasem, to nie oni są problemem tylko wykorzystywana przez nich technika".
Po przeczytaniu książki ( i przemyśleniu ) nie sposób nie zgodzić się z autorem. Książka naprawdę ciekawa i godna polecenia.
Małymi kroczkami co celu.

Nodoja | 2016-01-04
Przeczytana: 06 grudnia 2015

Ksiazka z ciekawym podejściem do kwestii wyznaczania i realizacji celów, czyli jak jedna pompka dziennie może zmienić nasze życie.
Nie wiem jaka jest opinia psychologów na zaprezentowane teorie ale jak na razie sam próbuje przetestować podane techniki - jak na razie nie wygląda to źle ale zobaczymy co bedzie pozniej.

Krzysiek Gurniak | 2015-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2015

Super kniga, możnaby ją skrócić do 10 stron, bo pełna jest powtórzeń i wałkowania w kółko tego samego (see what I did there?), ale treść się broni. Stosuje mininawyki od paru dni i widzę ich dużą wartość, w końcu udaje mi się wygrywać z moją chroniczną prokrastynacją.

Lucyna | 2016-03-03
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2016
Przeczytana: 03 marca 2016

Prosto a jednak zaskakująco. Poczułam nieodpartą chęć zastosowania tej techniki, żeby sprawdzić: działa czy nie? Zobaczymy... na pewno nie mówię Nie. Polecam z całego serca!

felipee86 | 2016-08-07
Przeczytana: 02 sierpnia 2016

Świetna pozycja. Wysoką ocenę popieram tym, że jest to jedna z tych książek po przeczytaniu której mogę wykorzystać ciekawą technikę, która poprawi stan mojego ducha. Gorąco polecam!

Kgwys77 | 2016-09-12
Przeczytana: 12 września 2016

Treść można by zmieścić w jednym artykule. Jeżeli ktoś interesuje się rozwojem osobistym, to książka nie wnosi nic nowego choć autor rozpaczliwie przekonuje że jest inaczej.

kaska2301 | 2016-05-22
Przeczytana: 22 maja 2016

Książka przedstawia ciekawy sposób na osiągnięcie celów w życiu dzięki stosowaniu mininawyków. W sumie to bardzo logiczne i oczywiste, iż minicele, są prostsze do realizacji i bardziej prawdopodobne, dlatego autor przedstawia strategię budowania i uczenia mininawyków: tych codziennych i tych rzadziej wykonywanych. Opisuje swoje doświadczenia na przykładzie wykonania pierwszej pompki, która miała zmotywować go do regularnych ćwiczeń. Innym doświadczeniem było pisanie 50 słów aby żaden dzień nie został niewykorzystany pod względem nowej treści. Jednocześnie obala mit, iż do osiągnięcia celów (sukcesów) najważniejsza jest motywacja. Myślę, że każdy z nas był świadomy jak często wykorzystuje mininawyki, ale już mniej był świadomy co do ich wpływu na nasze życie i ich wartość. Uważam, że jest to temat, który można wykorzystać nie tylko do osiągnięcia celów w kwestii rozwoju osobistego, ale również w życiu zawodowym. Niestety jak na książkę o tej objętości mamy do czynienia z ciągłym...