Na kocią łapę

Danuta Sękalska-Wojtowicz
Danuta Sękalska opowiadania satyra

Dla mnie słabe

Dla mnie słabe

Słuchałam audiobook z trzema opowiadaniami wybranymi, jak się domyślam, ze zbioru opowiadań „Na kocią łapę”. https://w.bibliotece.pl/1363829/Nie%20wszystko%20z%C5%82oto%20co%20si%C4%99%20%C5%9Bwieci (dziwnie zapisał się adres strony z audiobookiem).

NIE WSZYSTKO ZŁOTO CO SIĘ ŚWIECI Historia umieszczona w świecie tak jakby równoległym do naszego – niby dzieje się to w Europie w czasach prawie współczesnych, ale w wymyślonych realiach. Zabawna historyjka. Główny bohater w dzieciństwie zbierał papierowe medale z opakowań płatków kukurydzianych. Zamiłowanie do medali zostało jemu na stałe. Historia zabawna, z pozoru banalna, ale ciekawie opisana i świetnie czytana przez Andrzeja Ferenca. Zakończenie zmusza do uśmiechu.

CHRISTINA ROSENTHAL Smutna historia o niespełnionej, a raczej niedokończonej miłości między emigrantem żydowskim a emigrantką niemiecką – żyjącymi na neutralnym, ale powojennym gruncie. Łączyło ich tak wiele, ale dzieliły przekonania rodziców. W sumie historia daje czytelnikowi możliwość dopowiedzenia zakończenia jakie się chce, ale raczej sugeruje smutne zakończenie… Historia zmusza do refleksji, chociaż teraz już jest jakby z innego świata – z świata który przeminął, ale był.

MORDERSTWO DOSKONAŁE Morderstwo przypadkowe, ale doskonałe. Świetnie opisany przebieg procesu sądowego. Słuchałam w napięciu i kibicowałam oskarżonemu niewinnemu człowiekowi. No ale autorowi zależy nie na samopoczuciu czytelnika, tylko na jego refleksji. Ostatnie zdanie na zakończenie opowiadania – nie zdradzę– dosłownie wbija w fotel.

Mam wrażenie, że Jeffrey Archer każdą historię potrafi przedstawić tak, że słucha się jej z zaciekawieniem i przyjemnością, oraz jest mistrzem zakończeń. Andrzej Ferenc świetnie czyta.

Kisążka z kategorii "można poczytać". Najbardziej przypadło mi do gustu pierwsze i ostatnie opowiadanie. Przy niektórych miałam wrażenie wzorowania się na de Mello albo Coelho. Językowo jak dla mnie bez fajerwerków. Oceniam ogólnie na trochę powyżej przeciętnej.

Zgrabne, przewrotne opowiadanka, część testuje nasze granice, moralność. Drobne szwindelki, korzystanie z okazji itp.
-typowa tematyka J. Archera, często połączona z motywami finansowymi ludzkich postępowań.

Dawno nie czytałem tak ciekawych opowiadań. Każde mi się podobało. Były różne: zabawne, smutne i zmuszające do przemyśleń. Polecam szczerze każdemu. Na pewno sięgnę jeszcze po coś od Archera!

Mnie ta książka zachęciła do sięgnięcia po kolejne tego autora. Rewelacyjne do słuchania w podróży, pracy. Super czytana.

Uwielbiam Jeffreya Archera, i choć nie przepadam za opowiadaniami, nie rozczarowałam się! Polecam.
Przeczytane w 2002 r.

Przeczytane w 2002 r.

Ciekawa, najbardziej przypadło mi do gustu opowiadanie pod tytułem: 'À La carte'.

Przeciętniak, ale może i warto sięgnąć...

Przeczytałem masę książek Jeffreya Archera :D .

Przeciętniak, ale może i warto sięgnąć...

Przeczytałem masę książek Jeffreya Archera :D .

Bardzo ciekawe i krótkie opowiadania. Świetnie napisane, z zaskakującymi zakonczeniami. Czyta się bardzo szybko. Minus 1 pkt za jedno z nich (nie do końca
zrozumiałe). Ogólnie polecam.:)

zrozumiałe). Ogólnie polecam.:)

• Domowa biblioteczka
  • 2010
  • Obyczajowe

Dodaj cytat z książki Na kocią łapę