Adsorpcja

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
adsorpcja, chemia fizyczna
Przemek

Zajmując się od wielu lat badaniem procesów adsorpcyjnych stwierdzałem często brak jednolitego opracowania monograficznego opisującego te procesy na wszelkich granicach faz, zwłaszcza że uniwersyteckie podręczniki chemii fizycznej raktują problem adsorpcji dość marginesowo. Jednocześnie można stwierdzić coraz większe zainteresowanie adsorpcją dużego grona przyrodników badających układy heterogeniczne. Wynika to stąd, że w tych tak pospolitych układach rola zjawisk powierzchniowych jest często dominująca, a adsorpcja stanowi jeden z zasadniczych procesów.
Główne rozdziały spisu treści:

źródło opisu: Przedmowa, spis treści

źródło okładki: Skan własny

Przemek | 2015-05-19
Przeczytana: 19 maja 2015

Ważna pozycja, poświęcona adsorpcji, wydana w języku polskim i napisana przez Polaka. Materiał w środku jest dość skondensowany, a najwięcej uwagi poświęcono adsorpcji na granicy ciecz-gaz (nadmiary Gibbsa, izoterma Gibbsa, nadmiary Guggenheima-Adama) oraz na granicy gaz-ciało stałe (izotermy Langmuira, BET, teorie potencjalne (w tym Dubinina dla mikroporów), teoria Harkisa i Jury). Do tego mamy ogólne wprowadzenie w efekty powierzchniowe takie jak tworzenie się menisków, efekty kapilarne, odróżnienie sił powierzchniowych od sił kohezji, odróżnienie napięcia powierzchniowego od ciśnienia powierzchniowego, itd.
Całość teorii uzupełniona jest o rozważania termodynamiczne (potrzebna znajomość termodynamiki w stopniu podstawowym--pojęcia takie, jak potencjał chemiczny czy równania Gibbsa-Duhema autor uznaje za znane czytelnikowi), a także o opis technik pomiarowych adsorpcji.
Dodatkowe, skromniejsze, rozdziały dotyczą adsorpcji na ciele stałym z roztworu (wypieranie składników z...