Dokąd zmierzamy?

Okładka książki Dokąd zmierzamy? Janusz Garbaliński
Okładka książki Dokąd zmierzamy?
Janusz Garbaliński Wydawnictwo: Novae Res literatura piękna
Novae Res
2015-01-01
2015-01-01

Zachęcona ciekawym opisem zdecydowałam się na lekturę pozycji o jakże filozoficznym tytule “Dokąd Zmierzamy?”. Mające stanowić opis rzeczywistości 10 opowiadań zajmują w audiobooku jakieś niecałe 3 godziny.

I oh boy, jeśli to ma być ten “trafny obraz dzisiejszego świata” według Pana Garbalińskiego, to my chyba nie żyjemy na tym samym świecie.

Liczył człowiek na coś niecodziennego, na świeże spojrzenie otaczającej nas rzeczywistości, a dostaje papkę bezbarwnych, nieoryginalnych, oklepanych historii. Temat wydaje mi się totalnie spłycony, być może nie wiem, nie dorosłam do geniuszu autora, ale to było totalne nieporozumienie.

Jedyne opowiadania, które w jakiś sposób zapadają w pamięć to 2 (o mężczyźnie, który się na wszystko nabierał) i 8 (o mężczyźnie, którego usunęli z rejestru obywatelskiego),ale nie zmienia to faktu że było to bez polotu i literacko kiepskie.

A opowiadanie z perspektywy nienarodzonego dziecka już totalnie nie wiem co miało na celu w kontekście całego zbioru...

Liczył człowiek na coś...

Każdy człowiek, który miał chociaż trochę styczności z literaturą, prędzej czy później, zaczyna się zastanawiać na sensem otaczającego go świata i tego co definiuje go jako istotę myślącą. Wtedy tez zaczyna poszukiwać książek, które mogą mu dopomóc w tych poszukiwaniach. Jedne są lepsze, drugie gorsze, ale nadal przedstawiają wizję innego człowieka – autora. Popularna teoria głosi, że człowiek nigdy nie będzie w stanie zrozumieć drugiego człowieka, ponieważ za bardzo się różnimy od siebie, przede wszystkim doświadczeniami życiowymi, które definiują nasz sposób myślenia. Jak zatem przedstawić innym nasze własne spojrzenie na świat i życie, skoro nikt nigdy tak naprawdę nie pozna wszystkiego co się kryje za naszymi słowami? Nie da się umieścić innej osoby we wnętrzu naszej głowy po to, żeby opowiedzieć jej wszystko co chcemy jej przekazać. Pozostają nam więc werbalne środki zaradcze, które wspomagane są przez druk – w postaci książek. Opowiedzenie historii, i umieszczenie w niej ładunku emocjonalnego w formie fabuły, jest chyba najlepszym z rozwiązań. Tylko czy wszyscy odbiorcy, tej treści, będą w stanie zrozumieć przekaz? Szczerze to tak nie uważam, bo po raz kolejny dochodzi do głosu nasza indywidualność, która za nic ma sobie zdanie innych. Mimo wszystko każda idea, którą poznamy, pozostawia w nas swój ślad. Niestety nie mogę tego powiedzieć o książce „Dokąd zmierzamy” autorstwa Janusza Garbalińskiego.

Dziesięć opowiadań, które zawarte są w książce „Dokąd zmierzamy” starają się przedstawić Czytelnikowi problemy świata w sposób humorystyczny. Wizja świata i ludzkich emocji kreują książkę na satyryczną wizję życia. Jest zabawnie, jest refleksyjnie, ale jest też słabo, z naciskiem na to ostatnie. Rewers książki dawał nadzieję na podróż w świecie filozoficznej przygody i poznania samych siebie. Zamiast tego czytelnik dostał do rąk książkę, która intelektualnie może zaskoczyć tylko nastolatka. Nie chodzi nawet o sam przekaz poszczególnych opowiadań, ale styl pisania. Po pierwszym opowiadaniu miałem szczerze dość dalszego czytania. Trafiają się dobre momenty, jak chociażby rozdział o emigrancie w Szwecji, który w ciekawy, acz zaściankowy sposób pokazuje mentalność polskiego chłopa. Opowiadanie o dziecku w łonie matki, które opisuje swoje przemyślenia, było zabawne, ale strasznie naciągane, na wzór komedii „I kto to mówi”. Wszystko to jest zbyt naiwne, dalekie od realizmu świata. Jak inaczej ocenić książkę, która stara się przekonać Czytelnika, że pod pozorem opisywania kota żebrzącego o jedzenie (z opowiadania pierwszego) można przekazać coś większego. Zdecydowanie najlepszym z opowiadań było to o mężczyźnie, który ślepo wierzył we wszystko co przeczytał przysłane mu przez bank. Przynajmniej to jedno opowiadanie oddało jakoś przewód myślowy większości Polaków.

Pełna recenzja książki na:

• Socjologia
  • Wygrane
  • W mojej małej biblioteczce...
  • Zbiory opowiadań

Dodaj cytat z książki Dokąd zmierzamy?