Gra Geralda

Wydawnictwo: Albatros
1 086
Gerald's game
Gra, Geralda, Stephen, King, Powieść

To, co wydarzyło się 30 lat wcześniej nad jeziorem Dark Score, podczas całkowitego zaćmienia Słońca, rzuca posępny cień na życie Jessie, przykutej kajdankami do łóżka w domku letniskowym, z trupem męża po przeciwnej stronie sypialni. Perwersyjna gra erotyczna Geralda zmienia sie w dwudziestoośmiogodzinny horror, a półnaga Jessie zostaje sama z tym, co czai się w mroku - w mroku lasu za oknem, mroku zaćmienia, mroku jej samej. Zobaczy tam coś, od czego mało nie postrada zmysłów.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przez większość książki akcja dzieje się w jednym miejscu, jest tylko On i Ona… brzmi znajomo?
Taki jest sekret uwielbianej przeze mnie „Misery”, czyżby King wykorzystał podobny schemat i tym razem?
Główną bohaterką jest Ona, bo On zadziałał tylko na początku. Nie wzbudzał przy tym raczej pozytywnych uczuć, złośliwie można pomyśleć, że dostał to, co mu się należało. Przynajmniej jako kobieta mam takie zdanie na ten temat, może panowie będą mieć dla Niego więcej pozytywnych uczuć. Z resztą On nie jest tu najważniejszy, w końcu jest teraz trupem, a trupy i ryby głosu nie mają, czy jakoś tak to szło.
Nawet czasem w horrorze nie mają, co może wydawać się dość dziwne. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że „Gra Geralda” jakimś strasznym, mrożącym krew w żyłach horrorem nie jest.
Ale jest straszna.
Bo czy wizja przykucia do łóżka z trupem własnego męża leżącym obok do strasznych nie należy? Ja tam bym nie chciała znaleźć się w sytuacji, w jakiej znalazła się Ona. A później było już tylko...

Marlena | 2014-10-14
Przeczytana: 12 października 2014

Mimo całej mojej sympatii do twórczości pana Kinga "Grę Geralda" mogę określić co najwyżej jako przeciętną. Zgadzam się z powtarzającym się w innych opiniach zdaniem, że początek książki jest dość nieciekawy, później jest nieco lepiej, ale tak czy inaczej całość niezbyt mi się podobała.

Modliszeg | 2017-01-26
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 26 stycznia 2017

"Jestem sama, przykuta kajdankami do łóżka, a mój mąż leży martwy na podłodze. Mogę krzyczeć aż do usranej śmierci, i tak nikt mnie nie usłyszy."

Mimo ogromnej sympatii do autora i wieloletniego podziwu dla jego kunsztu, bardzo się zawiodłam na owej pozycji. Treść zbyt agresywna i momentami niesmaczna. Temat monotonny i nużący. Neologizmy wprost ogłupiające. Bohaterka by nie popaść w całkowity obłęd posiłkuje się głosami, co jest jedynym plusem i interesującym wątkiem. Mimo to, Jessie jest egoistyczna i samolubna, irytuje czytelnika. Niechętnie sięgałam po książkę i czytałam ją niezmiernie długo przez bardzo nie trafioną w moje gusta fabułę. Uważam, że owa książka jest zdecydowanie poniżej poziomu i możliwości Kinga. Strata czasu, nie polecam.

Jolanta | 2016-03-20

Na czytanie książek napisanych przez Stephena Kinga namówiła mnie moja córka i pożyczyła mi kilka tytułów. Wbrew jej sugestiom, rozpoczęłam od "Gry Gerarda" - thrillera psychologicznego. Było ciężko. Tak naprawdę napięcie rosło po przeczytaniu połowy ksiązki. Do długich i szczegółowo opisanych stanów emocjonalnych i działań głównej bohaterki przyzwyczajałam się z przerwami. Jessie została przykuta przez męża - Gerarda, kajdankami do łóżka (zresztą na początku za jej przyzwoleniem)w celu zwiększenia emocji erotycznych. Gerard w trakcie tej "gry" umiera na zawał, a półnaga Jessie pozostaje nadal uwięziona. W domku letniskowym w lesie jest sama. Zdana tylko na siebie. Czuje strach i zagrożenie. Próbując się uwolnić przeżywa różne stany emocjonalne.Jej psychika krąży przede wszystkim wokół zdarzeń wokół zdarzeń z przeszłości, z dzieciństwa. Widzi też wygłodniałego psa, a w nocy pojawia się "straszny" człowiek. Czy to się dzieje naprawdę, czy to tylko koszmary? A może Jessie postradała...

xLadyInBlack | 2018-04-25
Na półkach: Przeczytane, Stephen King
Przeczytana: 25 kwietnia 2018

Małżeństwa z długim stażem muszą jakoś urozmaicać sobie życie seksualne, by nie dać się zjeść rutynie. Jednak Jessie nie jest zbyt zadowolona z zabaw, które tak bardzo podniecają jej męża. Przykuta do łóżka w domku letniskowym myśli tylko o tym, by jej grubawy, głupio uśmiechnięty mąż wreszcie ją uwolnił. Cała ochota na figlowanie odeszła w zapomnienie. Jednak Gerald wcale nie ma zamiaru jej wypuścić. Myśli, że to gra. A może doskonale wie, że Jessie wcale nie ma ochoty na seks? Zbliża się do niej i wiemy, że nie ma dobrych zamiarów. Jest panem sytuacji. Co może mu zrobić unieruchomiona kobieta? Chwilę później Gerald leży na podłodze. Martwy.

Jedno trzeba Kingowi przyznać – Pomysłowy to jego drugie imię. Prawdopodobnie każde z nas może wyobrazić sobie krótkie opowiadanie, w którym na podłodze leży trup, a kobieta przykuta do łóżka zastanawia się, jak wykręcić się z tej kabały. Tekst na góra pięćdziesiąt stron. Otóż nie, mówi nam autor, i rozwleka swój pomysł na ponad trzysta...

Blizny na ciele z upływem czasu coraz bardziej się zacierają, znikają. Może zostać po nich niewielki ślad, tak na pamiątkę.
Zupełnie inaczej jest z ranami, które rozgościły się wygodnie w naszej duszy. Cierpienie i krzywda, które je wywołały zostają w człowieku, można powiedzieć, że na zawsze. Może z małymi wyjątkami.
Ktoś, kto doznał takiej krzywdy, nosi w sercu ogromny ból. Jego obecność przygniata go, dusi, pozbawiając oddechu. Szepcze do ucha, cały czas o sobie przypominając. Jak cień, wlecze się za człowiekiem krok za krokiem.
A któż może ofiarować komuś taki ból, czyniąc z niego wiernego towarzysza. Zdawałoby się, że tylko potwór nosi w swym worku z prezentami takie rzeczy. To by wszystko się zgadzało. Tylko pozostaje jedna kwestia....
Gdzie oni się chowają? Może za krzakiem w parku, gdy już wszystkie światła pogasną, czając się na swoją ofiarę, by wyrzucić z siebie te krwiożercze żądze?
A może gdzieś w ślepej uliczce, kryjąc za jakim budynkiem, śliniąc się na samą myśl,...

Nozomi | 2017-09-22
Przeczytana: 22 września 2017

Jak ktoś słusznie zauważył, lektura książek Kinga to istna loteria: nigdy nie wiesz, czy tym razem się zachwycisz, czy zapałasz nieodpartą chęcią, żeby dać Stephenowi w mordę ^_^ Niestety "Gra Geralda" zalicza się do tej drugiej kategorii, przynajmniej dla mnie. Może jeszcze jakoś wytrzymałabym opisy przeżyć kobiety przykutej kajdankami do łóżka i jej wewnętrzne rozmowy między "różnymi aspektami jej osobowości". Ale poległam na retrospekcjach. Czytanie tego to była prawdziwa męka.

Heisenberg | 2017-09-18
Na półkach: Przeczytane, Mistrz King

Książka taka sobie; gdybym miał użyć oceny szkolnej, byłoby to dostatecznie z plusem. Nie jest to na pewno najsłabsza rzecz od Kinga, ale do co najmniej dobrej formy pisarskiej to w tym przypadku daleko. Pomysł na fabułę niebanalny, i były fragmenty w tej powieści, że rzeczywiście było trochę napięcia. Główny motyw powieści czyli kobieta przykuta kajdankami do łóżka i jej desperackie próby uwolnienia się z tej ‘niewoli’ już wywoływał dreszczyk emocji, ale równoważyły to jej wspomnienia z dzieciństwa – moim zdaniem zupełnie zbędne. Mam tu na myśli głównie retrospekcję dotyczącą zaćmienia słońca, a w rzeczywistości opis - za bardzo rozwleczony - kazirodczej fascynacji ojca swoją własną córką, na dodatek ocierający się o pedofilię. To nie jest King, do jakiego jestem przyzwyczajony. Gdyby można było przyznawać pół gwiazdki, to moja ocena wyniosłaby 5,5 czyli coś pomiędzy ‘przeciętną’ a ‘dobrą’ książką; ponieważ jednak tak nie można, zostanę przy pięciu gwiazdkach.

PS. W tym...

"Gra Geralda" to jedna z pierwszych książek Stephena Kinga jaką miałam
okazję przeczytać. Początek troszkę się dłużył ale potem... przyznaję, że dałam się wciągnąć w grę Geralda. Chorą i mroczną grę.
Książka rewelacyjna.
No cóż... przecież to Stephen King.
Nic dodać, nic ująć.
Polecam.

Degamisz | 2015-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2015

„Gra Geralda” to nic innego jak nieprzyjemna i brutalna wiwisekcja po psychice głównej bohaterki. Psychice pełnej problemów, upokorzeń, błędnych decyzji. Ponadto jest to swego rodzaju gorzkie podsumowanie tego, co dotąd się wydarzyło w jej życiu. A jak dorzucimy do tego konfrontację z lękami i fobiami to daje nam to naprawdę niezłą powieść.

Jak zazwyczaj King potrafi być dosadny to w „Grze Geralda” widać to nad wyraz dobrze – jego opisy są chwilami brutalne, chwilami niepokojące, chwilami obrzydliwe i obleśne (a już zwłaszcza fragmenty dotyczące Jouberta) przez co całość jest naprawdę mocna i na swój sposób efektowna. I chociaż chwilami autor traci rozpęd poprzez fragmenty retrospektywne, to mimo wszystko nie da się ukryć, że całość jest naprawdę pełna napięcia. Pomimo tego, że rozgrywający się dramat jest raczej kameralny bo uczestniczy w nim naprawdę niewielka ilość postaci (mam tu na myśli wydarzenia z domku) w niewielkim pomieszczeniu to i tak przykuwa całkowicie uwagę....