Chorzów między wojnami. Opowieść o życiu miasta 1922-1939

Seria: Magiczne czasy magicznych miast
Wydawnictwo: Księży Młyn Dom Wydawniczy
historia
elfijka

Patrząc na Królewską Hutę, która dopiero w 1934 roku została przemianowana na Chorzów, trudno było ocenić, czy spowija ją gęsta mgła czy kłęby dymu. Dla niewprawnego oka była tylko jednym z przemysłowych miast – pełnym kominów i fabrycznych budynków. Jednak prawdziwy Poszukiwacz nietuzinkowych miejsc umiał odkryć jej drugie oblicze – ludzi, ich styl życia, ulubione miejsca. Poszukiwacz...

Poszukiwacz zatrzymał się w Hotelu Polskim ze względu na bardzo dobrą opinię jego restauracji. Do 2.00 w nocy zawsze tętniła życiem! Usłyszał tam wiele historii o potędze miejscowego przemysłu, m.in. hutach „Królewskiej” i „Bismarck”, Królewskohuckiej Gazowni, Zakładach Azotowych czy Polskich Kopalniach Skarbowych na Górnym Śląsku. Przed przyjazdem nie wiedział, że trafi do miasta tak wielu kontrastów. Dzień zaczął od spaceru po wiadukcie kolejowym – jednej z najbardziej rozpoznawalnych przestrzeni publicznych w kraju. Przechadzając się ulicą Wolności, z zachwytem patrzył na pierwszy w mieście drapacz chmur będący m.in. siedzibą Komunalnej Kasy Oszczędności. Gdy odchodził, jego wzrok przykuł plakat reklamujący erotyczny film polski Szałas miłości, którego seans miał się odbyć w kinie Colosseum. Od dawna był zauroczony urodą aktorki Krystyny Ankwicz, więc wiedział już co będzie robił wieczorem. Tylko jak pogodzi to z męskim spotkaniem w restauracji „Pod Orłem” przy kieliszku wódeczki od „Zagłoby”? Miał jeszcze trochę czasu, dlatego postanowił udać się do parku Róż. Lubił w zimowe popołudnia spacerować alejkami i przypatrywać się zakochanym, wybierającym to miejsce na romantyczne spotkania. Cieszył się, że postanowił bliżej poznać to miasto – MIASTO w dwudziestoleciu. Nie zdawał sobie sprawy z tego, że niedługo zmieni się ono na zawsze.
Czy chcesz być tym poszukiwaczem?
Zapraszamy do przeczytania książki Chorzów między wojnami. Opowieść o życiu miasta 1922–1939. Składa się ona z kilkudziesięciu rozdziałów dotyczących spraw ważnych dla miasta i jego mieszkańców. Publikację wzbogacają liczne zdjęcia, reklamy oraz dane adresowe ułatwiające poznanie dawnej lokalizacji wielu instytucji.

Do książki dołączone są bezpłatne dodatki:
- reprint planu miasta z lat 30. XX wieku
- płyta DVD z fabularnym filmem Czarne diamenty z 1939 roku

źródło opisu: http://www.ksiezy-mlyn.com.pl/

źródło okładki: http://www.ksiezy-mlyn.com.pl/

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!