Plac Komsomolski

Tłumaczenie: Krzysztof Bednarek
Cykl: Arkadij Renko (tom 7)
Wydawnictwo: Albatros
The Three Stations

Akcja powieści Martina Cruza Smitha Plac Komsomolski rozgrywa się we współczesnej Moskwie. Bohaterami są Rosjanie. Główni bohaterowie to: śledczy Arkadij Renko, zbiegła nieletnia prostytutka Maja oraz piętnastoletni Żenia - podopieczny Renki, który przebywa wśród półświatka i utrzymuje się z hazardu, jako genialny szachista. Renko wykupuje z izby wytrzeźwień przyjaciela, detektywa Wiktora...

Renko wykupuje z izby wytrzeźwień przyjaciela, detektywa Wiktora Orłowa, notorycznego alkoholika. Arkadij prowadzi za wiecznie pijanego Wiktora śledztwo, które wskazuje, że w Moskwie grasuje seryjny morderca, zainteresowany tańcem klasycznym - w ostatnich latach znaleziono obnażone ciała kilku młodych kobiet ułożone w kolejnych pozycjach baletowych.

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1174,1679,trzy-stacje.html

tajemniczeksiazki | 2016-03-14
Przeczytana: 14 marca 2016

Mniej więcej pół roku temu po raz pierwszy udało mi się przeczytać książkę Martina Cruz Smitha pt "Na własną rękę" (recenzja tutaj). Owy kryminał spodobał mi się tak bardzo, że obiecałam sobie, iż w najbliższych miesiącach przeczytam kolejną powieść autora i w końcu udało mi się to uczynić.
Przy okazji kolejnych książkowych zakupów natrafiłam na dużą promocję i tak oto za jedyne 9,99 zł do mojej kolekcji trafił "Plac Komsomolski", o którym poniżej możecie przeczytać kilka słów.

Maja (wiek nieznany, jednakże sądząc po wyglądzie na pewno nie więcej, niż 18 lat) wyrusza w daleką podróż z dopiero co urodzoną córeczką, Katią. Niestety, podróż ta kończy się dla niej tragicznie - nie wiadomo, kto i jak kradnie jej dziecko.
W tym samym czasie, na tym samym dworcu dochodzi do dziwnej śmierci młodej dziewczyny. Wszystkie początkowe dowody wskazują jedno - samobójstwo, spowodowane przedawkowaniem narkotyków.
Obie te sprawy w dość szybkim czasie, bez żadnego dochodzenia zostają zamknięte i...

PapierowyTygrys | 2016-09-10
Przeczytana: 10 września 2016

W 100% procentach typowe dla tego Autora. Kryminalna intryga wątła i z założenia (tak, jestem już pewien, że Pan Cruz Smith nie dba o intrygę) potraktowana po macoszemu. Szkoda (dlatego nie 10 gwiazdek), ale co tam - są jeszcze: ten niepowtarzalnie opisany rosyjski klimat, genialnie namalowane tło obyczajowe, świetne postaci (w żadnym razie nie papierowe, ale też nie przesadzone), arcymistrzowskie dialogi i (to chyba przede wszystkim) zwalająca z nóg narracja. Absolutnie świetny warsztat, wyczucie literatury. Na tym poprzestanę, bo musiałbym powtórzyć dokładnie to samo, co już niegdyś napisałem o "Na własną rękę" tegoż pisarza.

Martin Cruz Smith - dziennikarz i powieściopisarz amerykański. Swoją karierę rozpoczął w 1970 roku. Warto wspomnieć o serii tego autora, wraz z moskiewskim detektywem na czele - Arkadijem Renko. Nawet jedna z jego powieści została sfilmowana, a mowa tutaj o powieści Park Gorkiego. Lektura czytana przeze mnie jest siódmą częścią serii.

Trzy Stacje - oczywiście miejscem akcji jest słynna Moskwa, a wyszczególniając jest to Plac Komsomolski. Jest jednym z charakterystycznych placów, a wyróżnia go to, że znajdują się Trzy Dworce kolejowe.

Piętnastoletnia Maja budzi się w pustym pociągu. Rozgląda się za swoimi rzeczami - jednak ich nie odnajduje. Zaczyna wpadać w panikę gdy orientuje się, że nie ma obok niej jej córeczki - Katji. Gdy rzuca się w wir poszukiwań spotyka Geniusza, Żenie, który pomaga jej odnaleźć uprowadzone trzytygodniowe dziecko. Geniusz jest podopiecznym detektywa Arkadija. Renko skonfliktowany ze swoim przełożonym jedzie na miejsce zbrodni, w którym odkrywają ciało...

Marczewek | 2013-12-20
Przeczytana: 18 listopada 2013

Do tej pory wydane książki (1,2,5,6) to dość spore pozycje, w miarę grube z małym drukiem. Natomiast najnowsza książka jest dość cienka, z większymi literami. Co to oznacza? Ano historia jest dość spłaszczona i niezbyt rozbudowana, a pole do popisu było, jako że w przypadku tego autora to był wielki atut.
Tym razem się troszkę zawiodłem, bo zanim akcja się rozkręciła, to książka się skończyła...

Piętnastoletnia Maja, gubi w pociągu do Moskwy swoją malutką córeczkę.
Na Placu Komsomolskim, Renko i jego przyjaciel Wiktor badają sprawę zagadkowego morderstwa młodej kobiety.
Żenia, podopieczny Arkadija pomaga Mai w poszukiwaniach córki.
Te pozornie niemające wspólnego ze sobą sprawy, wkrótce się skrzyżują, a Renko będzie musiał się sobie z nimi jakoś poradzić.

Brak niestety jakiejś większej rozbudowanej fabuły, wątki nagle się urywają, postacie dość płaskie i mało wyraziste. Na początek nie polecam (zresztą po co czytać cykl od 7 części), ale fanom autora (a wart uwagi) - czemu nie.

Sector | 2016-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2016