Gwiazda Polarna

Okładka książki Gwiazda Polarna Martin Cruz Smith
Okładka książki Gwiazda Polarna
Martin Cruz Smith Wydawnictwo: Albatros Cykl: Arkadij Renko (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Arkadij Renko (tom 2)
Polar Star
Albatros
2011-02-25
1992-01-01
Lech Żołędziowski

Sprawnie napisany kryminał z głównym bohaterem Arkadijem Renko. Dobrze przetłumaczony, szybko się czyta, autor sprawnie prowadzi akcję. Do polecenia na zimowe wieczory.

Uwielbiam książki podróżnicze, a jak dzieją się na morzu to podwójnie uwielbiam. Na "Gwiazdę Polarną" trafiłam zupełnie przez przypadek. Lubię autora Wilbur Smith, a tutaj jest Smith ale Martin... i ta jakoś książka znalazła się u mnie.
Bardzo się cieszę, że na nią trafiłam. Akcja dzieje się na statku-przetwórni o pięknej nazwie "Gwiazda Polarna" u wybrzeży Alaski. Arkady Renko, politycznie niepoprawny obywatel, zostaje poproszony o rozwiązania zagadki śmierci jednej z dziewcząt pracujących na statku. I tak oto zaczyna się cała przygada...
Świetnie się to czyta i do końca trzyma w napięciu.

Druga część po raz pierwszy po naszemu ukazała się w 1992 roku za sprawą wydawnictwa Alma Press. Wznowienie ukazało się w 2011 roku w Albatrosie.
Tym razem akcja dzieje się na statku-przetwórni gdzieś u wybrzeży Alaski.

Arkady Renko jako politycznie niepewny został wysłany na Syberię. By nie dać się złapać KGB, zmuszony jest do ciągłej zmiany pracy, aż w końcu trafia na Gwiazdę Polarną.
Jedynym powodem dla którego ktokolwiek chce tu pracować, jest możliwość zejścia na ląd w Amerykańskim Dutch Harbor. Wszystko komplikuje się, gdy marynarze wyławiają z morza zwłoki jednej z pracownic stołówki na statku.

Renko, poproszony o konsultacje przy śledztwie, wątpi w proponowaną przez trzeciego oficera wersję - że jest to wypadek lub samobójstwo.
Prowadzone przez niego śledztwo wydaje się to potwierdzać, zwłaszcza że ktoś chce go zabić..

Jest to kolejna pozycja z wyśmienitego cyklu o moskiewskim (nie tym razem) śledczym, który mimo ogromnej miłości do kraju, nie darzy takim samym uczuciem panującego ustroju.
Z wielką przyjemnością przypomniałem sobie ten cykl, i z utęsknieniem czekam na kolejne tomy :(.

Tym razem akcja dzieje się na statku-przetwórni gdzieś u wybrzeży Alaski.

Ciekawa i wciągająca książka w której Arkadij Renko bada tajemniczą śmierć jednej z osób pracującej na "Gwieździe Polarnej". Mogę polecić powieść Smitha na obecne zimowe wieczory.

• Martin Cruz Smith
  • 2016