Dziewczyna z Wenecji

Wydawnictwo: Albatros
The Girl From Venice
literatura piękna
Marczewek

Dramatyczna historia miłosna osadzona w realiach pięknej, ale i niebezpiecznej, okupowanej Wenecji. Cenzo to prosty rybak usiłujący przeczekać na uboczu do końca wojny. Stara się nie rzucać w oczy, łowiąc ryby w lagunach u północnych wybrzeży Włoch. Pewnego wieczoru w jego sieci zaplątuje się młoda kobieta. Giulia jest włoską Żydówką, której udało się uniknąć schwytania przez nazistów,...

Giulia jest włoską Żydówką, której udało się uniknąć schwytania przez nazistów, zdeterminowaną, by odnaleźć swoją rodzinę. Nieoczekiwane spotkanie tych dwojga sprawi, że Cenzo zmuszony będzie wyruszyć w podróż i chcąc nie chcąc, trafi w sam środek międzynarodowej polityki wojennej…

źródło opisu: albatros.com

źródło okładki: albatros.com

Nika | 2019-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2019

Zwiodła mnie okładka. Liczyłam na wielkie porywające dzieło, w zamian otrzymałam przeciętny romans ;).

czytam-polecam | 2019-03-23
Przeczytana: 23 marca 2019

Do przeczytania książki zachęciła mnie piękna okładka, mimo że już zdarzyło mi się żałować dokonanego w taki sposób wyboru postanowiłam zaryzykować. Dziewczyna z Wenecji to powieść z gatunku romansów osadzona w wojennych realiach Wenecji z końca II wojny światowej.
Głównym bohaterem powieści jest Cenzo - rybak żyjący w cieniu znanego brata, który całe swoje życie związał ze swoją rodzinną wioską Pellestriną. Każdy jego dzień wygląda tak samo nocą wyrusza na połów, a w dzień odpoczywa. Monotonię jego działań zmienia fakt, że pewnej nocy wyławia z wody zwłoki młodej kobiety, która po pewnym czasie okazuje się wcale nie być martwa.
Gulia jest Żydówką, która wraz z rodziną i grupą ludzi ukrywała się w starym szpitalu.
Jeden z ukrywających się był zdrajcą i doniósł Niemcom o przebywających w szpitalu Żydach, przez co wszyscy zostali schwytani. Jedyną ocalałą była Gulia, która w ostatnim momencie została ukryta przez ojca. Dziewczyna jednak nie mogła czuć się bezpiecznie ponieważ jej...

Niedoczytana_Basn | 2019-02-13
Przeczytana: sierpień 2018

WENECKI BRAK EMOCJI
Nie ma lektury lepiej odrywającej od rzeczywistości, niż romans, z elementami powieści szpiegowskiej. Wartka akcja, wybujałe emocje i nieprzewidywalne zwroty akcji to coś, czego
czasem oczekuje każdy czytelnik. Krótko mówiąc – lektura idealna na letnie wieczory.
Niestety, sięgając po „Dziewczynę z Wenecji” Martina Cruza Smitha nie należy się spodziewać żadnych z tych przeżyć. Osadzona pod koniec II Wojny Światowej w malowniczych
włoskich realiach nie ma w sobie nic, co sprawiłoby, że można by nazwać tę książkę „dobrą”.
Mamy tu do czynienia z historią miłości między ukrywającą się Żydówką, a prostym rybakiem, którego historia rodzinna skrywa nie jedno. Okazuje się jednak, co z resztą było do przewidzenia, że próba ratunku dziewczyny do łatwych należała nie będzie, i zaprowadzi naszego bohatera w świat partyzantów, szpiegów i popleczników Mussoliniego.
I choć historia jakich wiele już zostało opisanych, ta ewidentnie do wyjątkowych nie należy.
Chyba, że mówimy o...

Izabela | 2018-09-27
Przeczytana: 27 września 2018

Zachęcona informacją z okładki na temat treści lektury zdecydowałam się sięgnąć po „Dziewczynę z Wenecji”. Lubię, gdy akcja powieści osadzona jest w realiach II Wojny Światowej, bowiem to temat rzeka i jak się okazuje niewyczerpane źródło pomysłów dla wielu autorów. Zatem moje oczekiwania względem tej książki były duże, może nawet zbyt duże.

Opisana w niej historia jest z całą pewnością dramatyczna, ale jak na powieść o raczej obyczajowym charakterze bardzo mało w niej jednak tej obyczajowości. W dużej mierze autor skupił się na treści, w której przedstawił historię okupowanej Wenecji. Wątek tytułowej dziewczyny z Wenecji i jej perypetii związanych ze znajomością niejakiego Cenzo wprost „tonie w odmętach” tej zaledwie trzystustronicowej prozy. Sam pomysł stworzenia historii prostego rybaka, który ratuje Giulię włoską żydówkę przed ścigającymi ją nazistami zdawał się być niezły, ale tak naprawdę zabrakło w nim intrygi. Akcji też mam wiele do zarzucenie. Jest nieco monotonna, mało...

Justyna | 2018-09-16
Przeczytana: 31 sierpnia 2018

Cenzo jest trudniącym się rybactwem młodym mężczyzną, który nie wymaga wiele od losu. Uwielbia swoją pracę, a do codziennego życia wystarczają mu sieci rybackie, odwiedziny u matki i spotkania z kolegami w pobliskim barze. Nocne połowy przynoszą mu ukojenie w świecie ogarniętym wojną i pozwalają wyciszyć powracające wspomnienia. Jednak pewnej nocy Cenzo niespodziewanie zauważa na powierzchni wody ciało. Okazuje się, że to piękna, młoda kobieta - Żydówka. Rybak wyciąga ją z wody na pokład, a chwilę później zauważa zbliżający się niemiecki patrol. Serce mężczyzny zaczyna bić szybciej, w pośpiechu stara się wymyślić plan działania, by wybrnąć z niekorzystnej sytuacji. Czy niemieccy żołnierze podpłyną do łodzi Cenza? Czy rybakowi uda się przeżyć spotkanie z nimi? A może na łodzi nie ma nikogo oprócz niego, co jeśli wszystko było tylko nocną marą?
"Dziewczynie z Wenecji" postawiłam wysoko poprzeczkę już na samym początku. Liczyłam na wspaniałą lekturę, ponieważ wydawało mi się, że...

Maminylife | 2018-08-31

Zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądała II wojna światowa z perspektywy innych europejskich państw? Ja też, dlatego właśnie sięgnęłam po „Dziewczynę z Wenecji”.

Włochy, rok 1945. Wojna powoli zmierza ku końcowi, jednak jej symbole nadal są widoczne na każdym kroku. Po godzinie policyjnej nikt nie może przebywać poza domem, oprócz rybaków.
Jednym z nich jest Cenzo Vianello, były żołnierz. Jego życie codziennie wygląda tak samo. Nocami łowi ryby, w dzień śpi, odwiedza matkę i pobliski bar. Nic nie znosi się, żeby jego życie się zmieniło. Dopóki do jego łodzi nie dopływa ciało… ciało młodej kobiety, która nie żyje… Cenzo, zmęczony wojną chce kobietę pochować. Wyławia ciało z wody i płynie dalej. Nieoczekiwanie napotyka nazistowski patrol,a wtedy ciało dziewczyny znika…

Okazuje się, że kobieta wcale nie jest martwa- choć może się to w każdej chwili zmienić, bo jest Żydówką. Cenzo postanawia jej pomóc w ucieczce przed Niemcami. Ten akt dobroci prowadzi go prosto w świat...

biblioteczka_justyny | 2018-08-25
Przeczytana: 22 sierpnia 2018

Z tą książką przeniosłam się do Wenecji u schyłku wojny, gdzie zaufanie to waluta trudna do zdobycia, a dwulicowość się szerzy...
Zanim zaczęłam czytać tę książkę już doszły do mnie wieści, że jest nie za bardzo, bo od połowy zbyt dużo w niej polityki. Fakt, książkę można podzielić na dwie części: w tej, w której rozwija się wątek ukrywającej się żydówki Giulii i rybaka Cenza oraz rodzącego się między nimi subtelnego uczucia, które bardziej uchwycić można między wierszami niż wprost, oraz ten, w którym autor skupia się na relacji między braćmi, Cenzem i Giorgiem, szczególnie, że to relacja trudna, bo podszyta zdradą i uwiedzeniem żony przez jednego z nich, ale czy tylko jedną zdradą? Oraz zawiłościach polityki. Jednak czy to był dla mnie minus? No właśnie nie. Ja sięgając po książki z historią w tle liczę na to, że dostane dawkę historii i zawiłości polityki danego okresu, o ile nie w formie czystko faktycznej, to przynajmniej w takiej, by poczuć potrzebę sprawdzenia jak to było na...

czytajaca_Sandra | 2018-08-21
Przeczytana: 16 sierpnia 2018

Interesuję się prawie wszystkim, co dotyczy II wojną światową. Właśnie. Prawie.

Książka Smith'a to opowieść osadzona w 1945 roku, w wojennych jeszcze Włoszech. To historia rybaka-żołnierza, który podczas swego rejsy trafia na ciało młodej kobiety. Martwe ciało?
Właśnie jednak nie.

Okazuje się, że ciało znika i przybywa w dalszych okolicznościach żywe. Ciekawe?

Giulia jest Żydówką, wyjaśniać nie trzeba, dlaczego udawała martwą.

Książka sama w sobie ma ciekawą fabułę. Niemniej jednak, gdyby było mniej polityki, byłaby super książką. Wydaje mi się również, że fabuła głównych bohaterów rozmywa się. Szczerze powiem, że fajnie byłoby, gdyby lepiej wyjaśniona była ich historia.

BarbaraAndHerBooks | 2018-08-12
Przeczytana: 08 sierpnia 2018

Akcja „Dziewczyny z Wenecji” autorstwa Martina Cruz Smitha rozgrywa czy się u schyłku II wojny światowej we Włoszech. Cenzo, były żołnierz, a obecnie rybak, podczas nocnego połowu trafia na ciało pięknej młodej dziewczyny. Wydaje się, że jest martwa, jednak, gdy do łodzi Włocha podpływa niemiecki patrol kobieta w tajemniczy sposób znika. Po odpłynięciu żołnierzy pojawia się ponownie i wcale nie wygląda na martwą. Okazuje się, że jest Żydówką i musi uciekać, w czym Cenzo postanawia jej pomóc.
Książka z początku zapowiadała się bardzo ciekawie i myślałam, że tak będzie do samego końca, jednak z każdym kolejnym rozdziałem gubiłam się w niej coraz bardziej. Pojawiło się w niej za dużo jakichś dziwnych układów, polityki oraz postaci, które moim zdaniem były w całej historii nieistotne i niepotrzebne. Wątek Cenza i Giulii był bardzo ciekawy, jednak trochę było go w tej powieści za mało. Żałuję, że autor go nie rozwinął, gdyż z pewnością książka by na tym zyskała i była po prostu...

Joanna | 2018-08-08
Przeczytana: 04 sierpnia 2018

Liczyłam na namiętną miłość w czasach wojny i trochę się przeliczyłam. Szczerze powiedziawszy spodziewałam się po tej książce czegoś zupełnie innego. Nie jest ona zła, a rozczarowanie to nie jest odpowiednie słowo, aczkolwiek czegoś mi zabrakło.

Książka wciąga od pierwszych stron. Od samego początku towarzyszy nam wojenny klimat i nutka tajemniczości i niepokoju. Zniknięcie Giulii tylko to pogłębia, a dodatkowym kąskiem jest pojawiające się subtelne uczucie pomiędzy bohaterami. Później sprawa nieco się komplikuje i powieść obiera zupełnie inny kierunek - polityczny. Główny wątek schodzi przez to na drugi plan, a polityki jest zdecydowanie za dużo. Według mnie, nieco to zabija tę powieść. Pomimo zupełnie innych oczekiwań brnęłam w nią, żeby dowiedzieć się, jak ta historia się zakończy i na szczęście zakończenie mnie nie rozczarowało.

Nie jest może to romans wojenny, ale jest to książka o poświęceniu i przeciwstawianiu się losowi. Myślę, że warto się z nią zapoznać.