Humor rosyjski

Wydawnictwo: Vesper
3 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
rozrywka

Kawały zebrane w tej książce nie są obce polskiemu czytelnikowi. I to za sprawą kilku przyczyn. Pierwszą z nich jest polsko-rosyjska bliskość kulturowa, podobne temperamenty i podobna wrażliwość na zjawiska komiczne (bezspornym dowodem na to jest fakt, że mamy wiele wspólnych kawałów). Drugą może być zbliżone doświadczenie historyczne. W okresie budowy socjalizmu powstały dowcipy funkcjonujące z powodzeniem w całej przestrzeni dawnego bloku wschodniego. Czasy transformacji również pozostawiły po sobie wiele kawałów dotyczących takich zjawisk, jak korupcja, inflacja, mafia oraz inne uroki tzw. dzikiego kapitalizmu. Sprawia to, że i Polacy, i Rosjanie śmieją się z tego samego z nieudolności polityków (którzy podrzucają nam coraz to nowe preteksty do opowiadania politycznych dowcipów), czy z odwiecznego porównywania tego, jak to jest u nich z tym, co jest u nas . Poza tym Polacy i Rosjanie nadal utrzymują żywe kontakty. Spotykamy się jako turyści, przedsiębiorcy czy studenci i wymieniamy się doświadczeniem, rozmawiamy o realiach życia w dwóch krajach, wspólnie narzekamy i oczywiście opowiadamy kawały.

Leesec | 2014-10-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 25 listopada 2014

Drętwe niemiłosiernie jak na humor...

theseventhblackstar | 2014-04-16
Przeczytana: 12 czerwca 2012

Rosja ukazana jako kraj zakazów, nakazów i wiecznie lejącej się wódki. Dość adekwatne dowcipy ukazujące całą, absurdalną rzeczywistość kraju, w którym władza poprzez nadmierną kontrolę społeczeństwa niweluje wszystkie perspektywy na lepsze życie. Mimo kawałów w dobrym guście, jak dla mnie za dużo polityki, która z czasem staje się męcząca a dowcipy przewidywalne.

Edyta | 2017-02-11