Ancient peoples and places - The Balts

historia
hodges
1980-01-01
1980-01-01

Książkę zdecydowanie polecam jedynie jako pewną ciekawostkę, nie zaś jako sprawdzone źródło wiedzy o Bałtach. Z uwagi na rok wydania, wiele informacji, szczególnie tych dotyczących chronologii względnej, czy pojawienia się Słowian, zdążyło się już przedawnić. W mojej opinii autorka również ma lekką tendencję do nadinterpretacji faktów, co widać chociażby przy opisie kultur epoki brązu, w którym to obszar wpływów bałtyjskich podciąga aż po Śląsk. W dalszych rozdziałach otrzymujemy dość rozwinięty i ciekawy opis podbojów krzyżackich i walk Wikingów z Kurlandią, brak jednak wyraźnie wyodrębnionych i podkreślonych istotnych jednostek kulturowych, takich, jak chociażby grupa olsztyńska, o której przecież pisali już Gaerte i Engels na początku XX w., a do których dzieł pani Maria się odwołuje. Mimo wielu nieścisłości, przyznaję, że książkę czytało się przyjemnie, nie, jako poważne dzieło naukowe, lecz właśnie jako raczej swobodną lekturę, którą, po nabraniu dystansu, byłam w stanie się cieszyć.

• Alina
  • Po angielsku