6 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny

Książka stanowi obszerne i przystępne wprowadzenie do zagadnień medioznawstwa. Podręcznik, autorstwa dwóch bardzo doświadczonych wykładowców, poświęcony jest medialnym tekstom, instytucjom oraz relacjom media-odbiorcy. Autorzy proponują wiele różnorodnych narzędzi służących do analizy tekstu, które studenci mogą wykorzystać do odczytywania różnych treści medialnych. Omawiają pracę instytucji tworzących teksty dla mediów oraz przedstawiają podejście krytyczne, pozwalające lepiej zrozumieć przemysł medialny. Prezentują także niektóre spośród najważniejszych debat dotyczących instytucji medialnych. W części poświęconej odbiorcom książka przybliża wiele rozmaitych koncepcji audytorów medialnych oraz dyskusji na temat mediów i ich konsumpcji.

Przemysław Kantorski | 2016-10-30

"Książka stanowi obszerne i przystępne wprowadzenie do zagadnień medioznawstwa" - przystępne, jak najbardziej. Obszerne? Żadną miarą. Sprawdzi się jako wprowadzenie dla studentów pierwszego roku dziennikarstwa (zakładając, że student pierwszego roku wie, że studiuje medioznawstwo - czyt. nie sądzi, że idąc na studia dziennikarskie poszedł do bieda-elitarnej zawodówki dla reporterów i operatów). Jest Althusser, jest Gramsci, jest analiza zawartości, jest semiotyka, ale Taylor i Willis tylko sygnalizują pewne zagadnienia (co zrozumiałe) wierząc, że jak ktoś się zainteresuje, to sobie doczyta.

muzyczkaxd | 2016-11-17
Przeczytana: 09 grudnia 2016