Karol Nawrocki „Studium przypadku. Opór społeczny wobec władzy komunistycznej w województwie elbląskim ( 1976-1989)”

Okładka książki Karol Nawrocki „Studium przypadku. Opór społeczny wobec władzy komunistycznej w województwie elbląskim ( 1976-1989)” Karol Nawrocki
Okładka książki Karol Nawrocki „Studium przypadku. Opór społeczny wobec władzy komunistycznej w województwie elbląskim ( 1976-1989)”
Karol Nawrocki Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej powieść historyczna
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Instytut Pamięci Narodowej
Data wydania:
2014-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2014-01-01
Język:
polski
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Brudne wspólnoty. Przestępczość zorganizowana w PRL w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku Karol Nawrocki, Daniel Wicenty
Ocena 7,5
Brudne wspólno... Karol Nawrocki, Dan...
Okładka książki Czerwiec 1976 na Pomorzu Piotr Abryszeński, Piotr Brzeziński, Jerzy Klimczak, Konrad Knoch, Jakub Kufel, Karol Nawrocki, Wojciech Polak, Przemysław Ruchlewski
Ocena 10,0
Czerwiec 1976 ... Piotr Abryszeński,&...
Okładka książki Wielka Lechia Moich Marzeń Karol Nawrocki, Jarosław Wąsowicz
Ocena 0,0
Wielka Lechia ... Karol Nawrocki, Jar...
Okładka książki Lechia - Juventus. Więcej niż mecz Mariusz Kordek, Karol Nawrocki
Ocena 6,5
Lechia - Juven... Mariusz Kordek, Kar...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
713
694

Na półkach:

„Studium przypadku. Opór społeczny wobec władzy komunistycznej w województwie elbląskim ( 1976-1989)”

„Dopiero po zakończeniu walk zbrojnych aparatu bezpieczeństwa Polski Ludowej z Żołnierzami Wyklętymi -jak dziś się ich nazywa-w PRL zaczął dominować opór cywilny, pokojowy, manifestacyjny. Z czasem, na jego bazie powstały odpowiednie organizacje, działające zarówno na poziomie ogólnopolskim, jak i w środowiskach lokalnych . Te drugie w niektórych częściach Polski do końca pozostawały słabo rozpoznawalne z perspektywy Warszawy, Gdańska czy Wrocławia. Taki regionem był Elbląg i jego okolice”

Publikacja gdańskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej po raz kolejny udowadnia iż jest to instytucja ze wszech miar ważna i potrzebna, nie tylko w wymiarze ogólnopolskim ale również, tak jak w tym przypadku, w kontekście regionalnym czy lokalnym. Pożytecznym ogniwem spajającym historyczny pamięć oraz rozwijającym i budującym naszą narodowa świadomość.

Autor niniejszej książki „Studium przypadku. Opór społeczny wobec władzy komunistycznej w województwie elbląskim ( 1976-1989)” Karol Nawrocki podjął się iście tytanicznej pracy, która w oparciu o ogromny i różnorodny materiał dowodowy i archiwalny (min. akta KW MO i WUSW w Elblągu, Informacje dzienne Gabinetu MSW z lat 1982-1989, Archiwum Akt Nowych, Archiwum Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, akta paszportowe, agenturalne, gazety i artykuły prasowe z tego okresu, oraz liczne relacje świadków i uczestników opisywanych zdarzeń) kreśli obraz rożnych przejawów oporu społecznego, jaki miał miejsce w województwie elbląskim w latach 1976-1989.

Na kartach siedmiu poprzedzonych wstępem rozdziałów, ułożonych w porządku chronologicznym z których każdy (być może z wyjątkiem pierwszego, który stanowi charakterystykę tego obszaru: geograficzną, demograficzną, kulturową i polityczno – społeczną) ograniczony jest pewnymi czasowymi ramami, zawierającymi określony, przyczynowo- skutkowy ciąg wydarzeń oraz relacje na nie komunistycznych władz .

W sposób zarówno całościowy jak i cząstkowy (dotyczący i odnoszący się do poszczególnych osób) ukazuje zakres działań, które podjęli mieszkańcy tego regionu w stosunku do narzuconego nam siłą zbrodniczego systemu. Dotyczy to min: protestów robotniczych w 1976 roku, ogromnej konsolidacyjnej roli Kościoła Katolickiego, powstawania lokalnych grup opozycyjnych i ich charakterystyki, stosunku do polityki PZPR, działalność SB, ale nade wszystko powstania oraz działalność NSZZ „Solidarność” i różnych ludzkich zachowań w obliczy dyktatury.

To niezwykle wnikliwa, merytorycznie spójna i znakomicie udokumentowana próba ocalenia dla potomności dorobku naszych rodaków, którzy nie bacząc na osobiste zagrożenie i dotykające ich szykany (dotyczące również ich najbliższych) potrafili przeciwstawiać się dziejowej niesprawiedliwości. Jak przystało na porządną historyczną publikacje, a oczywiście te ukazujące się auspicjami IPN-u do takich należą, całość przedstawionych w lekturze faktów i wydarzeń jest niezwykle wnikliwie, wszechstronnie i wieloetapowo udokumentowana. Potwierdza to wymownie bogata bibliografia (do której odsyłam) oraz liczne, umieszczone na końcu publikacji, będące dopełnieniem treści zdjęcia, przedruki z gazet, krótkie biogramy opozycyjnych działaczy, osób internowanych i represjonowanych w stanie wojennym, wykazy i tabele dotyczące struktury elbląskiej Solidarności i PZPR-u, zakładów pracy podejmując strajki itd.
Książka Pana Karola Nawrockiego „Studium przypadku. Opór społeczny wobec władzy komunistycznej w województwie elbląskim ( 1976-1989)” jest więc pozycją która w sposób niezwykle analityczny przybliża nam tą tematykę, stając się kolejnym, ważnym elementem na drodze okłamywanie i uczenia się na nowo naszej polskiej historii, również w tym bliższym nam regionalnym ujęciu. Gorąco polecam.

„Studium przypadku. Opór społeczny wobec władzy komunistycznej w województwie elbląskim ( 1976-1989)”

„Dopiero po zakończeniu walk zbrojnych aparatu bezpieczeństwa Polski Ludowej z Żołnierzami Wyklętymi -jak dziś się ich nazywa-w PRL zaczął dominować opór cywilny, pokojowy, manifestacyjny. Z czasem, na jego bazie powstały odpowiednie organizacje, działające zarówno na...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także