kafka

Osobliwa, i autobiograficzna, opowieść o poszukiwaniu siebie, w której pod znakiem zapytania stawiane są powszechnie przyjęte zasady i tzw. normalność. By usłyszeć, trzeba zamilknąć, by trafić w tarczę – zamknąć oczy. Czasem najlepiej widać, gdy się patrzy pod słońce. Paradoksy? Koniecznie przeczytaj książkę Filipa Zawady. Przewodnikiem po świecie zagubionego dorosłego jest dziecko –...

Paradoksy? Koniecznie przeczytaj książkę Filipa Zawady. Przewodnikiem po świecie zagubionego dorosłego jest dziecko – prostolinijne, naturalne, swobodne. Narracja jest tu jak wypuszczona precyzyjnie strzała – mknie, lecz w zwolnionym tempie, dzięki czemu widać każdy drobiazg w tle, który składa się na życie i który wpływa na jego bieg.

[Biuro Literackie, 2015]

źródło opisu: http://biuroliterackie.pl/ksiazki/pod-slonce-bylo-5/

źródło okładki: http://biuroliterackie.pl/ksiazki/pod-slonce-bylo-5/

mag | 2015-03-24

Najpierw były „Psy pociągowe" - pierwsza książka prozatorska Filipa Zawady. Wcześniej autor publikował tomiki poetyckie, blogował, grał w zespołach muzycznych (Indigo Tree, Pustki), pracował jako budowlaniec, rolnik, dziennikarz i gong master, a w wieku czterdziestu lat zdobył Mistrzostwo Polski w łucznictwie. Niektórzy mówią mi, że życie takie jak moje jest niemożliwe. Zgadzam się z nimi - pisze w swoim biogramie umieszczonym na okładce najnowszej książki.

„Pod słońce było" to zbiór prozatorskich miniatur z życia człowieka lekko odstającego od rzeczywistości. To proza poetycka, przesiąknięta zaskakującymi porównaniami i liryczną metaforyką zmieszaną z charakterystyczną dla Zawady ciepłą ironią i naznaczona zdziwieniem.

Filip, główny bohater, dowiaduje się, że będzie ojcem, więc na własne życzenie rezygnuje z terapii w psychiatryku, by jak na prawdziwego mężczyznę przystało, zbudować dom dla rodziny i posadzić drzewo. Nie bardzo mu to wychodzi, bo Filip jest typem filozoficznym...

Jarek1983 | 2015-09-04
Przeczytana: 19 sierpnia 2015

Fantastyczny zbiór myśli.
Poetycko fabularyzowana niby-powieść Filipa Zawady "Pod słońce było" to jedna z najlepszych rzeczy jakie można przeoczyć wśród wydawnictw książkowych. Autor operuje językiem bloga internetowego. Jest to luźny zbiór wpisów dotyczących przemyśleń o naturze świata jak i o naturze strzelania z łuku. Właściwie można by przytoczyć całą książkę, która jest krótka, ale fascynująca i skłaniająca do wielokrotnego użytku. Ogrom spostrzeżeń natury filozoficznej, ale także pewnych prawd życiowych jest przytłaczający. Wszystko podane jest z ostatnio rzadko widzianym dowcipem, który sprawia, że czytelnik czuje się lepiej, a i nierzadko bywa pokrzepiony. W skrócie autor opisuje trochę siebie (nie sposób dociec jak bardzo fabularyzowane to jest) to znaczy: rodzi mu się dziecko, a on trafia do szpitala dla umysłowo chorych. Rzecz wybitna, momentami takimi jak ten: "Jeżeli uważasz, że świat jest za bardzo zagmatwany, to postaraj się nad tym nie zastanawiać".

czwartaoslpoj | 2015-04-20

Zawada jest mistrzem. nawet takim oficjalnym. tę książkę pochłonęłam w pociągu w ciągu dwóch godzin i potem jeszcze kilka razy, a niektóre fragmenty nawet kilkanaście. ponieważ jest tak intensywna i gęsta. kiedy czytasz coś ważnego - czujesz to, wiesz instynktownie, że to jest naprawdę po coś. a moze po nic. ale coś się przecież czuje. jakieś drgniecie. nie znam Zawady, ale myślę, że jest moim duchowym bratem. wspaniały jest sposób w jaki pisze, sposób w jaki opowiada i sposób w jaki myśli. ta książka jest podróżą. w przeszłość, przyszłość,międzyczasy. jest mapa ścieżek wojownika, który kroczy własnym szlakiem. zachwyciła mnie. niełatwo jest odnaleźć dziś ludzi, którzy wybierają swój świat, wybierają zgodnie z własną intuicją albo może i niedorzecznie. pewnie to wszystko co napisałam to jakieś brednie, ale książka Filipa jest warta każdego przeczytania i jak największej liczby czytelników. czytajcie!

LARILU | 2015-06-18

"by usłyszeć trzeba zamilknąć, by trafić w tarczę - zamknąć oczy. czasem najlepiej widać, gdy się patrzy pod słońce"<3 bardzo wartościowa pozycja... co prawda w formie pamiętnika, luźnych notatek, ale warto.

Irimias | 2017-01-30
Przeczytana: 29 stycznia 2017

Lubię filozofowanie Zawady, lubię jego introwertycznego bohatera. Książka do łyknięcia w jeden wieczór, ale chce się ją sobie dawkować.

Aleksander | 2018-05-27

To jedna z lepszych książek Filipa Zawady!

irrings | 2017-11-02
Na półkach: Przeczytane, 2017