Magnetyzerka

Okładka książki Magnetyzerka Barbara Ewing
Okładka książki Magnetyzerka
Barbara Ewing Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Kryminał Retro kryminał, sensacja, thriller
Kryminał Retro
The Mesmerist
Prószyński i S-ka
2008-01-01
2008-01-01
Hanna Pasierska
Anglia mesmeryzm

Niesamowita książka. Wspaniały klimat, dające się pokochać postacie, niepozwalająca oderwać się od czytania fabuła.

2029

Mesmeryzm-każdy szanowany lekarz powinien stosować przynajmniej szczyptę,bo niektórzy pacjenci rezygnowali z lekarza,który tego nie stosował.
Szanowane damy uważały,że to bardziej przystoi,niż prostackie zaglądanie do wnętrza ..

Uderza:
Narracja prowadzona w chaotyczny sposób, pojawiają się także słowa potoczne i małe błądy historyczne.

Jednak:
Książkę przyjemnie się czyta dzięki scenerii czasów wiktoriańskich. Profesja głównej bohaterki jako że nie jest popularna w literaturze (tak jak magia i wampiryzm) dodaje wyjątkowości fabule. Zawiłe losy bohaterów oraz wątek zbrodni wciągają.

Ostatecznie:
Można się podelektować, ale bez rewelacji.
ocena: dobra

Uderza:

Jednak:

Może przedstawię moją opinię w ten sposób:

Wady (jeżeli komuś to przeszkadza w książkach):
- wątek kryminalny pojawia się pod koniec książki
- fabuła toczy się bardzo wolno
Jednak pragnę zaznaczyć, że według mnie nie są to wady, a jedynie cechy. Czas popełnienia zbrodni czy prędkość akcji wspaniale pasują do "Magnetyzerki". A to dlatego, że...

Zalety:
- intrygująca tematyka (mesmeryzjm, hipnoza, teatr)
- świetny klimat
- rozbudowana historia bohaterów drugoplanowych i pobocznych, z którymi czytelnik łatwo się zżywa
- bardzo dobry styl
- ciekawy sposób prowadzenia fabuły: bardzo długi wstęp, kiedy poznajemy wszystkich bohaterów, a następnie proces, podczas którego nie wiemy, co konkretnie zdarzyło się w noc popełnienia przestępstwa, dzięki temu sami możemy stać się detektywami
- trudno przewidzieć dalsze wydarzenia
- oryginalność

Może przedstawię moją opinię w ten sposób:

Wady (jeżeli komuś to przeszkadza w książkach):
- wątek kryminalny pojawia się pod koniec książki
- fabuła toczy się bardzo wolno

Zalety:
- intrygująca...

Dużo można się dowiedzieć o początkach mesmeryzmu i o frenologii. Natomiast przy całym uroku opisów londyńskich ulic akcja jest mało porywająca i na zbrodnię trzeba czekać aż do samego końca, aby potem rozczarować się zakończeniem. Niestety książka nie weszła w zbiór moich ulubionych wartych przeczytania.

bardzo sympatyczna książka. Na początku trochę nudzi, ale od ok. 60 strony rozkręca się i poznajemy ciekawy swiat 2 byłych podstarzałych aktorek, które z braku innych możliwoci pracy postanawiają otworzyć gabinet mesmeryczno-frenologiczny (ot taki nasz energoterapeuta) i doradzać młodym małżonkom, czy do siebie pasują. w historii pojawiają się wątki krymminalne, intrygi, a także dramaty głównych bohaterek.
Polecam!

Choć opinie innych czytelników na wejściu dość mocno mnie zniechęciły, koniec końców nie była to taka znów zła lektura. Pierwszą część można by było skrócić do minimum, podobnie jak końcówkę, ale część druga była ciekawa :D

Ciekawa fabuła. Do przeczytania na raz.

Ciekawa fabuła. Do przeczytania na raz.

• 2015
  • W trakcie... raczej nie prędko skończę
  • Niedoczytane
  • Sprzedam/wymienię