Mała Cyganeczka

2014-01-01
2014-01-01
57 min.

Okładka książki Bajki z dżungli i oceanu Agnieszka Ginko, Marianna Jagoda
Bajki z dżungl... Agnieszka Ginko, Ma...
Okładka książki Mały Chopin Joanna Rusinek, Michał Rusinek
Mały Chopin Joanna Rusinek, Mic...
Okładka książki Jagodowe niebo Elżbieta Chojna, Katarzyna Ziemnicka
Jagodowe niebo Elżbieta Chojna, Ka...

Pochłonięta w jeden wieczór Misiek i Tosia zachwyceni a ile z tej bajki dobrych wartościowych rzeczy idzie dziecku wyjaśnić polecam przeczytać z dzieckiem ! Świetna książka

#326 - Mała Cyganeczka - Wioletta Piasecka - Wydawnictwo NIKO

#79/52/2020

Książka ma 57 stron i pochłonęłyśmy ją z Ewą w jeden wieczór.

Opowieść jest bardzo wartościowa - o przyjaźni, tolerancji, panujących zasadach i uczciwości.

Między Marysią, mieszkającą w wiosce, a Cyganką Lalką nawiązuje się przyjażź i ciekawość różnic, jakie je dzielą.

Chociaż obie były straszone sobą nawzajem, pokonują ten strach i odkrywają, jak wiele je różni i jak mogą pomóc sobie nawzajem.

Ewa jest oczarowana tą książką i pokazanym w niej światem. Bardzo dziękujemy Wioletta Piasecka autorka książek za tą książkę do recenzji <3

#326 - Mała Cyganeczka - Wioletta Piasecka - Wydawnictwo NIKO

#79/52/2020

Książka ma 57 stron i pochłonęłyśmy ją z Ewą w jeden wieczór.

Chociaż obie były straszone...

Przed nami bardzo dobry przykład na to, że pewne istotne wartości można, a nawet powinno się kształcić w chłonnych jak gąbka umysłach już od najmłodszych lat. W tym przypadku autorka wzięła na przysłowiowy warsztat tolerancję, walkę ze stereotypami i akceptację inności, od której możemy się przecież wiele nauczyć.
W pewnej polskiej wsi mieszka dziewczynka o wdzięcznym imieniu Marysia. Wieś to spokojna, niczym niewyróżniająca się na tle pozostałych w okolicy. Wszyscy żyją swoim życiem, wszystko jest przewidywalne i nic nie zapowiada, aby ten spokój miał zostać zmącony. A jednak tak właśnie się dzieje, gdy w okolicznym lesie zatrzymuje się cygański tabor z jego wesołymi mieszkańcami, którzy czas spędzają na tańcach i śpiewie przy ognisku. Jednak w opinii okolicznej ludności czas Romom upływa także na kradzieżach i... porywaniu małych dzieci o jasnej karnacji! Nic dziwnego, że Marysia boi się chodzić przez las do szkoły. I właśnie w trakcie jednej z takich podróży poznaję małą cyganeczkę, której na imię Lalka. Okazuje się, że dziewczynka, mimo tego, że nie potrafi pisać ani czytać, zna się na wielu innych rzeczach, o których Marysia nie miała pojęcia! Coraz częstsze spotkania nieuchronnie prowadzą do zawiązania się między nimi przyjaźni. Czy jednak może przetrwać coś, co jest wystawione na ciężką próbę przez wędrowny tryb życia Cyganów?
Bardzo wdzięczna opowieść w równie wdzięcznej oprawie, pod której wrażeniem jestem, odkąd tylko po raz pierwszy wzięłam tę publikację do ręki. Przepiękna okładka z feerią barw i brokatowymi złoceniami urzeka od pierwszego spojrzenia, a środek także nie rozczarowuje - ilustracje są piękne, urzekające i doskonale oddające to, o czym czytamy.
Jestem pewna, że książeczka przypadnie do gustu niemal wszystkim dziewczynkom w wieku okołoprzedszkolnym, a wiele z nich zapragnie być jak Lalka - nosić długie, kolorowe suknie, które wirują, gdy ich posiadaczka oddaje się tańcom i śpiewom.
zaczytana.com.pl

W pewnej polskiej wsi mieszka dziewczynka o wdzięcznym...

Papusza była polską poetką piszącą w języku romskim. Jako jedna z niewielu kobiet swojego środowiska nauczyła się czytać i pisać. I choć od czasów jej aktywnej twórczości minęło sporo czasu, Papusza magicznym słowem oczarowała i wiąż czaruje wielu ludzi, także autorkę książeczek dla dzieci – Wiolettę Piasecką. Pisarka postanowiła zatem wykorzystać postać legendarnej Cyganki w swojej publikacji dedykowanej tym najmłodszym. Przed Wami „Mała Cyganeczka”.

ZARYS FABUŁY
Do niewielkiej wioski, w której mieszka Marysia, przyjeżdżają ze swoim taborem Cyganie. Egzotyczni dla mieszkańców ludzie, budzą wiele kontrowersji, a niesłuszne oskarżenia padające w ich kierunku wywołują wśród dzieci panikę. Wtedy to Marysia poznaje Lalkę, młodą Cyganeczkę, która otwiera jej oczy na piękno świata, o którym dotąd nie miała pojęcia. Wzajemna pomoc dziewczynek przeradza się w przyjaźń, głęboką więź, która pozostanie z nimi na zawsze. Nawet wtedy, kiedy po cygańskim taborze pozostanie jedynie grająca w sercu muzyka.

ZAMIAST KSIĘŻNICZKI, CYGANECZKA
Autorka postawiła na niestandardowe opowiadanie, baśń, w której brak księżniczek, zwierząt czy typowych dla tego gatunku bohaterów. Pojawiają się w zamian za to postaci dwóch młodych dziewczynek, które kierując się stereotypami pozostają zamknięte na nowe przygody. Na szczęście tylko na chwilę. Marysia, o jasnej cerze i Lalka, śniada Cyganka, wychowane w różnych środowiskach stanowią dowód na to, że pomimo dzielących je granic, tradycji, zwyczajów i wyglądu, potrafią funkcjonować na jednej powierzchni, bo przecież do szczęścia wystarczy otworzyć serce na innych i chcieć ich wysłuchać.

O TYCH WARTOŚCIACH NAJWYŻSZYCH
Jak na niepozorną książeczkę dla dzieci, „Mała Cyganeczka” to historia z bardzo wartościowym przekazem. Akcentująca istotę przyjaźni i tolerancji, jakże istotnych w dzisiejszych czasach. W towarzystwie prostych, ale pięknie brzmiących słów i wzruszającego zakończenia, młody czytelnik ma okazję czerpać istotną i przyjemną lekcję właściwych wzorców postępowania. A przy tym, mniej czy bardziej świadomie, poznaje także część kulturowego dziedzictwa naszego kraju. Aż wstyd przyznać, o Papuszy nie miałam dotąd zielonego pojęcia.

KOLOROWY ŚWIAT
Całej historii towarzyszy kolorowa, przyciągająca oko oprawa graficzna. Wyrazista kreska Alicji Groszek oddaje klimat zapisanych słów, a spora czcionka umożliwia łatwe czytanie także i tym czytelnikom, którzy dopiero rozpoczynają samodzielną przygodę z literaturą. Moja córka, choć zna dopiero kilka liter, siedziała i słuchała tej historii z wielkim zainteresowaniem dopytując tylko, kim są ci cali Cyganie. Myślę, że warto zaopatrzyć biblioteczkę swojego dziecka w tą właśnie książeczkę. A ja cieszę się niezmiernie, że mogłam odkryć twórczość Wioletty Piaseckiej. Oby więcej takich publikacji na naszym rynku.

Wioletta Piasecka gości na łamach mojego bloga już któryś raz z kolei. To autorka pięknych, mądrych opowieści skierowanych do młodszego czytelnika, która dzięki plastycznemu językowi i zręczności pióra, z poszanowaniem dziecięcej wrażliwości i empatii tworzy historie niepowtarzalne, ucząc przy tym najcenniejszych wartości w życiu. Nie inaczej jest i tym razem. Tytułową Cyganeczką jest młodziutka romska dziewczynka, która zaprzyjaźnia się z Marysią, która opowiada nam tę niezwykle mądrą historię. Autorka i tutaj nie szczędzi młodemu czytelnikowi emocji i informacji o kulturze romskiej.

Wioletta Piasecka skrzętnie utkała piękną i wzruszającą historię o niecodziennej przyjaźni między Marysią a Lalką. Dzięki Lalce poznajemy świat i życie Romów. Rzecz jasna, trochę się on różni od ich współczesnego życia, ale autorka zadbała o to, żeby pokazać panujące wokół nich stereotypy, a przez pryzmat małej Lalki – rolę i znaczenie kobiety w ich zamkniętej, hermetycznej kulturze i społeczności. Okazuje się, że kobiety nie mogą umieć pisać czy czytać, zajmują się domem, ogniskiem rodzinnym oraz wróżeniem. Lalka, jak każda dziewczynka w jej wieku, ma swoje marzenia. Przede wszystkim bardzo chciałaby się nauczyć literek, pisać, czytać, czyli tego, co w ich kulturze jest zakazane. Dla Marysi będzie to okazja, by Lalka stała się jej prawdziwą przyjaciółką, no i by w tajemnicy przed wszystkimi nauczyć przyjaciółkę pisać i czytać. Lalka odwdzięczy się Marysi i odkryje przed nią kawałek swojego życia w lesie, sekrety i tajemnice.

Wioletta Piasecka po raz kolejny napisała mądrą i piękną opowieść o prawdziwej przyjaźni, skromnych bohaterach, którymi są proste, mądre i śliczne dziewczynki, które pomimo wielu różnic i różnorodnych przepaści kulturowych, społecznych, wychowawczych umieją znaleźć wspólny język, zaprzyjaźnić się, a nawet pomóc sobie nawzajem. Autorka nie ukrywa, że ogromna fascynacja twórczością Papuszy stała się inspiracją do tego, by pokazać nie tylko stereotypowe odbieranie Romów, ale też kawałek ich wewnętrznej kultury i życia, które dzisiaj znacznie odbiegają od tych, pokazanych w książce.

Autorka swoją opowieścią przekazuje mądre i ważne przesłanie. Niezależnie od tego, ile nas dzieli, wszyscy jesteśmy ludźmi i mimo tego, co nas różni, to właśnie z ciekawości i chęci poznania czegoś nowego, przyciąga nas do siebie i każdemu należy się szacunek. Autorka podkreśla, jak ważna jest estyma i wrażliwość na drugiego człowieka, otwartość na jego inność i chęć niesienia jakiejkolwiek pomocy.

Znakiem rozpoznawczym w twórczości Wioletty Piaseckiej jest zręczność, pomysłowość, lekkość pióra, prostota w przekazie, ale refleksja i głębia wrażeń, jakie wynosi się z Jej opowieści, sugestywność podejmowanych wątków i mądry morał, podkreślający najważniejsze cechy i wartości dobrego wychowania. Autorka tworzy bardzo wyrazistych bohaterów, którzy wiekiem dopasowują się do małych czytelników, a ci z kolei znakomicie wpasowują się w ich przyjaciół, towarzyszą im w ważnych momentach życia, czy odkrywania jego uroków oczyma mniejszych czytelników, odbierających rzeczywistość szczerze, bez owijania w przysłowiową bawełnę. Książeczkę dopełniają przepiękne ilustracje Alicji Groszek. Polecam Waszej czytelniczej uwadze, jeśli myślicie o książeczce dla dzieci!

Szczerze polecam!

W zeszłym roku gościliśmy panią Wiolettę w naszej bibliotece, na spotkanie przyjechała przygotowana w przebranie i różne ciekawostki dla dzieciaków. Nawet wróżby dla chłopców i dziewczynek. O swoich książkach opowiadała ciekawie, okazała się również osobą biegłą w sprawach piłki nożnej (o tym również napisała książkę dla dzieci).

Wracając jednak do "Małej Cyganeczki", autorka przedstawiła stereotypy dotyczące inności, nieufności wobec tego co nieznane. Naszymi bohaterkami są Marysia, dziewczynka mieszkająca we wsi, przy której zatrzymuje się tabor, A także Lalkę, małą Cygankę. Dziewczyny mimo początkowej nieufności, zaprzyjaźniają się. Podczas tej letniej znajomości Marysia poznaje życie wędrowców, poznaje świat przyrody i moc wyobraźni. Lala natomiast uczy się czytać i pisać, gdyż tego u nich nie uczą, a jej marzeniem jest poznanie liter. Tak oto poznając swoje światy dziewczynki zaprzyjaźniają się, przełamując stereotypy funkcjonujące wśród obu grup.

Historia naprawdę fajna, przełamująca pewne tabu. A także nawiązująca do znanej poetki Papuszy. Autorka często nawiązuje do czyiś biografii, tworząc niezwykłe historie, które stają się przystępne dla dzieci. Mogę poświadczyć, iż u mnie dzieciaki chętnie sięgają po książki pani Wioletty Piaseckiej.

Wracając jednak do "Małej Cyganeczki",...

bardzo fajna książeczka dla małych dziewczynek

bardzo fajna książeczka dla małych dziewczynek

O przyjaźni, o rozstaniu, o uczciwości, zasadach. Zaskakująco(!) wartościowa książka, spodziewałam się, że będzie słabsza - z tego powodu ocena trochę zawyżona;) okładka i ilustracje niestety infantylne, jak z "Syrenki Ariel" z lat '90:/

Świetna książka i dla dzieci i dla rodziców. Ucząca prawidłowych postaw moralnych, z przesłaniem i lekkością. Polecam.

• Dla dzieci
  • WIOLETTA PIASECKA