Sny pachnące igliwiem

Okładka książki Sny pachnące igliwiem Wioletta Piasecka
Okładka książki Sny pachnące igliwiem
Wioletta Piasecka Wydawnictwo: Skarpa Warszawska Cykl: Sny pachnące… (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Sny pachnące… (tom 2)
Skarpa Warszawska
2023-10-25
2023-10-25
Zima Kaszuby Rodzina Las Miłość Wigilia Leśniczówka

Wzruszająca opowieść

Wzruszająca opowieść

Wspaniała historia. Bardzo ciepła i zaskakująca. Polecam.
Lektor jednak nie przypadł mi do gustu i kiepsko się słuchało. Uważam, że czytając samemu książka wypadłaby jeszcze bardziej klimatycznie.

Wspaniała historia. Bardzo ciepła i zaskakująca. Polecam.

Książkę tę przeczytałam w ramach booktur zorganizowanego przez blog Ewelkowe Czytanie,za co bardzo dziękuję.

Z przyjemnością sięgnęłam po ksiązkę,która opowiada o dalszych losach Leny i Kamila. Uczestniczyłam w ich życiu z przyjemnością . Lena po ślubie z Kamilem podejmuje studia leśnicze o których marzyła w Warszawie. Jednak rozłąka jest trudna dla obojga. Miłość do natury, do lasu w którym się wychowała zwyciężyła. Zrezygnowała z młodzieńczego marzenia i przeniosła sie na studia aoczne by być z Kamilem i ukochanymi pieskami. Z jej porotu ucieszyła się też Małgorzata, starsza kobieta o wielkim sercu,która dla Leny stała się babcią. Lena i Kamil wiodą szczęśliwe życie oticzeni pozytywnymi ludzmi. Jednak żeby nie było za dobrze Lena męczy się z sennymi koszmarami. Co one oznaczją? I czy Lena się ich pozbędzie? Nie zdradzę.
Bardzo ciekawy jest wątek chłopca, który siekierą próbuje wyciąć choinkę dla siostry. Przyłapany przez Kamila opowiada o swojej rodzinie i jej problemach. Dzięki niemu rodzina otrzymuje pomoc. Drugim takim zaskakującym wątkiem jest Iwona, przybrana siostra Leny, którą dotknęły niewyobrażalne problemy. I jej Lena nie zostawia bez pomocy.
Historia Leny i Kamila jest pełna przesłań m.in. O wtborach, o wartościach życiowych, o okazywaniu serca, o podawaniu ręki potrzebującym.
Niebagatelną rolę odgrywa magia świąt Bożżego Narodzenia- jest to naprawdę wyjątkowy czas. Dla wielu ludzi okazuje się ratunkiem.
Historia ta bardzo poruszyła moje serce, a wśród drzew i leśnych zwierzątczułam się doskonale. Takiej miłóści jaka zawaładnęła sercami Leny i Kamila życzę każdemu.
Polecam.

SNY PACHNĄCE IGLIWIEM -Wioletta Piasecka
I znów spotkamy się w kolejnej części powieści pt . Sny pachnące igliwiem Wioletty Piaseckiej wśród zaśnieżonych sosnowych lasach w zimowo-świątecznej aurze z mieszkańcami leśniczówki w Górkach :Kamilem ,Lena , Małgorzata; z ich krewnymi i przyjaciółmi oraz zwierzakami i Szyszka i Szarikiem. Lena stęskniona wraca z Warszawy ,gdzie studiuje do domu. Dla Leny jest to najpiękniejsze miejsce na świecie ,bliskie jej sercu. To tu w leśniczówce spędziła z tata swoje dzieciństwo i młodość, kochała go całym sercem, nie wyobrażała sobie, by mogła zamieszkać z dala od ukochanych miejsc, ale wystarczyło tak niewiele, by ten dom utracić.
(…)Kochała tę dzicz, te wyboje, nierówności, nieokiełznaną ciemność nocy, poruszane wiatrem czubki sosen i świerków. To był jej ukochany świat. Minęli wielką łąkę pod lasem i wjechali między kłaniające im się ośnieżone konary dębów i sosen.. Za sosnowym lasem spomiędzy splatanych gałęzi żywopłotu bajkowo mieniła się przystrojona kolorowymi lampkami choinka. Gdy mijali Kijkową Ścieżkę, Lenie ze wzruszenie ścisnęło się gardło. Kiedy życie pozbawiło ją ukochanego domu, zakradała się właśnie tutaj, za sosny, siadała na starym ściętym pniu i wdychając zapach igliwia, śniła o utraconym domu. Sny pachnące igliwiem były marzeniem o utraconym raju – pomy­ślała z westchnieniem. Tutaj i tylko tutaj w tym domu oddychała bardziej, kochała mocniej, żyła głębiej. Tu było jej miejsce(…)
Małgorzata Lebioda wspomina swoją trudną przeszłość. Teraz czuję się bardzo samotna, a i zdrowienie już nie jest takie samo jak wcześniej. Samotność zaostrzyła jej wrażliwość i wyczuliła duszę. Cieszy się więc ogromnie na perspektywę spędzenia świąt w leśniczówce, bo brakuje jej Leny i bardzo za nią tęskni. (…)Ja też za tobą tęskniłam, kochanie. Świadomość, że jesteś tak daleko, odbierała mi siły. Przywiązałam się i bardzo cię pokochałam. Jak dobrze mieć przy sobie kogoś bliskiego, kto wesprze i naprawi skrzydła, gdy te są niezdolne do lotu (…) Lena spotka na cmentarzu swoja przyrodnia siostrę Iwonę - przeraziła się jej wyglądem. Sińce pod oczami, blade policzki i sinawe usta, do tego załamana ,okradziona ,w szarej czapce i w czarnej kurtce . które potęgowały bladość i wymizerowanie młodziutkiej twarzy. Lena bardzo przezywa to spotkanie i myśli jak pomoc siostrze. Zaprasza ją do siebie na wigilię. Iwona odmawia. Ponadto Lena podjęła ważną życiową decyzje ,która skłania do refleksji nad wartościami i priorytetami życiowymi. Jednak Lena nie jest w stanie uciec od traumy koszmarnych snów , które zakłócają jej spokój i rzutują na przyszłość.
„Życie nie patrzy na nasze pragnienia, plany, marzenia, tylko toczy się własnym trybem, a my albo się podporządkujemy, albo będziemy cierpieć, wyklinając zły los – pomyślała „
W dniu wigilii zjawia się w leśniczówce Iwona i zostaje w nim ciepło przyjęta, mimo swych tajemnic i problemów. Zostaje otoczona wsparciem, opieką i życzliwością. Najbardziej wzruszyła ją pomoc Małgorzaty ,która ofiarowana jej swój dach nad głową.”(..) Była najżyczliwszą osobą na świecie. pomagała wszystkim. . Powtarzała, że dobro powraca i że dobra na świecie jest więcej niż zła. Nie robiła wielkiej sprawy z ogromnej pomocy, jaką oferowała potrzebującym. (..)”
Autorka w powieści funduje nam dużą dawkę emocji i tych dobrych ,dzięki którym czujemy się pewniejsi , mamy więcej optymizmu ,wiary oraz tych bardziej trudnych wobec których nieraz jesteśmy bezradni .. ale one sprawiają ze nasze skrzydła stają umocnione utwardzone gotowe do lotu. Czujem się silniejsi. „Sny pachnące..” to opowieść o miłości, szacunku do samego siebie jak i walka o marzenia a też o spokojną przyszłość dla swojej rodziny.. Porusza problemy bezradności ,bezdomności , samotności ,ukazuje jak ważna jest rodzina ,bliski człowiek. Pełna ciepła, wzruszeń i dobrych emocji zimowa opowieść o rodzinie, która zrobi wszystko by być szczęśliwą! Daje kojące ciepło
Niech się wam szczęści w nowym roku. Niech będzie dla was hojny, spokojny i dobry. Niech ulecą wszelkie tro­ki i zmartwienia, jak ulatuje dym z komina, i polecą w nieznane, a w waszych sercach niech zagoszczą radość i szczęście.
Dziękuję Book Tour Ewelkowe Czytanie za możliwość przeczytania książki. Serdecznie polecam!

SNY PACHNĄCE IGLIWIEM -Wioletta Piasecka

Bardzo czekałam na dalszy ciąg losów Leny i Kamila.Pierwsza część mnie oczarowała.Z drugą jest podobnie tym bardziej,że w tle mamy przygotowania do Bożego Narodzenia,a ja uwielbiam taki klimat.Młoda mężatka chcąc spełnić marzenia ojca i swoje zaczyna studnia leśne w Warszawie,ale...tęskni za lasem,za domem ,za bliskimi.W końcu podejmuje decyzję,żeby to zmienić.Miotają nią sprzeczne uczucia ,ale tęsknota wygrywa.Autorka przecudnie namalowała słowami zimowy las i magię najpiękniejszych świąt w roku.Miłość do natury,dobro i wrażliwość na los innych jest tu na pierwszym miejscu.Miłość Kamila i Leny jest trochę przesłodzona,ale...ona tu taka po prostu musi być.Nie oznacza to,że młodzi nie borykają się z trudnościami.Mnie bardzo ujęła historia ,,wiedźmy" Małgorzaty.Sama mając bardzo trudne życie otwiera nieustannie serce na innych.Powieść czyta się bardzo dobrze Otula ciepłem jak kocyk.Daje wzruszenie i dużo życiowej mądrości.Uczy jak patrzeć sercem Polecam

„Sny pachnące igliwiem były marzeniem o utraconym raju”.

Historia opowiada o Lenie, która po ślubie z Kamilem wspólnie zamieszkuje piękną leśniczówkę w miejscowości Górki. Pokochała to miejsce, a świętej pamięci ojciec zakorzenił w niej miłość do lasu i jego naturalnego piękna. Dokładnie tą drogą chciała iść przez życie i postanowiła skończyć studia w tym kierunku w Warszawie… tak, by spełnić ostatnie marzenie ojca. Ale w życiu oczywiście różnie się układa i czasem jedna decyzja może wiele zmienić – niekoniecznie na złe 😊 bo do odważnych świat należy. Lena postanawia podjąć taki krok… a reszta powieści opowiada o tym, jakie były tego konsekwencje 😊

„Czynienie dobra kształtuje nasze człowieczeństwo”.

Już dawno nie czytałam tak pięknej, dojrzałej i wzruszającej historii, która dzieje się na krótko przed Świętami Bożego Narodzenia. Ta historia skleja smutne serce i niesie wiele ważnych życiowych mądrości. Jestem ogromnie wzruszona po jej skończeniu i z czystym sumieniem Wam polecam 😊

„Sny pachnące igliwiem były marzeniem o utraconym raju”.

Druga część "Snów pachnących poziomkami" czyli "Sny pachnące igliwiem". Książka w leśnej scenerii opowiada o losach Leny i Kamila. Droga do szczęścia, którą muszą pokonać jest kręta jak dróżki w lesie. Walka z demonami z przeszłości jak i niezidentyfikowany strach o przyszłość, kładzie cień na młodym małżeństwie. Potrzeba dużo empatii aby zrozumieć strach, którego nie da się wyrazić słowami. Wewnętrzne pragnienie o szczęśliwym, pełnym ciepła i miłości domu. Lena i Kamil muszą zmierzyć się z wyborem między tym co kochają a tym co jest stabilne i pewne. Książkę czyta się naprawdę dobrze. Opowieść o miłości, szacunku do samego siebie jak i walka o marzenia a też o spokojną przyszłość dla swojej rodziny. Książkę bardzo polecam i nie tylko na świąteczny czas.

,,Sny pachnące igliwiem" autorstwa Wioletty Piaseckiej to powieść osadzona w atmosferze świąt Bożego Narodzenia, która opowiada o życiowych wyborach i wyzwaniach bohaterki, Leny. Lena, młoda mężatka i studentka Leśnictwa, musiała stawić czoła trudnościom po śmierci ojca i wyrzuceniu z domu przez macochę. Zmiany w jej życiu niosą ze sobą nowe wyzwania, ale również nadzieję w postaci tajemniczej starszej kobiety, nazywanej "wiedźmą o wielkim sercu".

Choć życie Leny i jej męża Kamila jawi się jako cukierkowe i przesłodzone, autorka podkreśla, że bohaterka rezygnuje z życia w Warszawie, gdyż ogromnie tęskni za bliskimi ludźmi i widzi, że nie wychodzi jej to na dobre. To odważna decyzja, która skłania do refleksji nad wartościami i priorytetami życiowymi. Jednak Lena nie jest w stanie uciec od koszmarów nocnych, które zakłócają jej spokój i rzutują na przyszłość.

Jednym z ważnych wątków powieści jest rola rodziny, którą autorka ukazuje jako coś więcej niż tylko więzy krwi. Lena doświadcza tego na własnej skórze, gdy starsza kobieta przyjmuje ją pod swoje skrzydła. Książka podkreśla, że to, kto jest naszą rodziną, zależy w dużej mierze od naszych wyborów i relacji, które budujemy z innymi ludźmi.

Natura odgrywa istotną rolę w tej spokojnej powieści, podkreślając jej siłę i piękno, a jednocześnie przypominając o nieprzewidywalności życia. Przeniesienie się Leny do Tucholi i studiowanie leśnictwa dodatkowo podkreśla związek bohaterki z naturą, która staje się dla niej nie tylko miejscem nauki, ale również źródłem siły i inspiracji.

Mimo że fabuła "Sny pachnące igliwiem" zdaje się być dość spokojna, autorka porusza ważne tematy życiowe i ukazuje, że nawet pozornie idealne życie może kryć w sobie trudności i wyzwania. Książka skłania do refleksji nad naturą ludzkich wyborów i ich wpływem na kształtowanie rodzinnych więzi.

Autorka po raz drugi zabiera czytelników na spotkanie z Leną, jej mężem Kamilem i ich bliskimi. Z przyjemnością poznałam ich dalsze losy, odwiedziłam leśniczówkę i leśny domek Małgorzaty Lebiody.
Chcąc spełnić marzenia zmarłego ojca, Lena wyjechała do Warszawy, aby tam studiować na wydziale leśnictwa. Jednak tęsknota za Kamilem, Panią Małgosią, jej ukochanymi psami i domem wpłynęła na jej decyzję o podjęciu studiów zaocznych i powrocie do leśniczówki. W powieści pojawia się, znana z poprzedniej części, Iwona, przybrana siostra Leny. Dziewczyna ma poważne problemy osobiste. Lena, Kamil i jego mama oraz Pani Małgorzata wyciągają do niej pomocną dłoń. Poznajemy również dzielnego chłopca, którego rodzina znalazła się w kłopotach finansowych. Chcąc spełnić marzenie swojej siostrzyczki, chciał zdobyć dla niej choinkę. Z pomocą chłopcu i jego rodzinie przychodzą mieszkańcy leśniczówki oraz działaczki Koła Gospodyń z Baranówki. Dzięki ich dobrym sercom rodzina zaradnego chłopca spędziła godnie święta. Razem z bohaterami spędziłam bardzo ciepłe, rodzinne święta Bożego Narodzenia. Chociaż okres świąteczny i noworoczny był dla bohaterów nieco nerwowy, to w Nowy Rok weszli oni już pełni optymizmu.

Przyznam się szczerze, że jak na mój gust książka była nieco „za słodka”. Ale po pierwsze, każdemu czasami należy się nieco słodyczy. A po drugie, Pani Wioletcie wybaczę wszystko: same dobre zakończenia książek, opisaną cudowną, bezkonfliktową miłość, pozytywne rozwiązania życiowych problemów bohaterów, niewyobrażalnie dobre serca i pomocne dłonie wykreowanych postaci. Byleby tylko Autorka jak najwięcej pisała o lesie pachnącym i poziomkami i igliwiem. Lesie z pokrytą letnimi kwiatami polaną lub śnieżnymi czapami śniegu na drzewach zimą.

Sny pachnące igliwiem to kontynuacja losów mieszkańców leśniczówki, ich krewnych i przyjaciół. Jednak można spokojnie czytać tą powieść bez znajomości pierwszego tomu.
Zawsze czytając książkę zastanawiam się co jest w niech innego specyficznego. W tej jest to przede wszystkim przekaz. To jest książka o miłości. Na rynku jest ogrom książek o miłości różnej takiej która chroni pomaga wzrastać takiej która niszczy. Ale tak niewiele powieści mówi o miłości do samego siebie o akceptacji siebie. O takim zdrowym egoizmie, mówieniu o swoich potrzebach. Podobnie jak w pierwszej części większość bohaterów opowieści to kobiety, każda z nich przeszła bardzo trudne chwile w życiu. Mogło to spowodować, że się załamią czy tak się stało tego się dowiecie z książki. Ale powiem wam jedno jedyną szansą dla bohaterek na normalne funkcjonowanie jest uwierzenie w siebie zaakceptowanie własnych błędów podniesienie głowy danie sobie prawa do szczęścia.
Książka pokazuje że osoby które muszą udowadniać swoją wartość są nieszczęśliwe i unieszczęśliwiają innych. Powieść udowadnia, że czasami trzeba umieć zmienić plany zweryfikować marzenia. Że trzeba umieć być szczerym wobec siebie, czasami proste życie jest tym co przynosi nam szczęście.
Książkę czyta się bardzo lekko i przyjemnie chociaż troszkę zazdroszczę bohaterom ich miejsca na ziemi.
Polecam wszystkim którzy mają ochotę na lekturę która poprawi im humor ale nie na chwile jak komedia tylko tak głęboko jak historia która zapewnia że wszystko się ułoży tylko trzeba sobie dać szansę.

• Audiobooki
  • Przeczytane 2023