Captured Love

Juliana Haygert Wydawnictwo: literatura obyczajowa, romans
2014-11-10
2014-11-10
1500420875

Myślę, że spokojnie można napisać iż to "klasyczna" książka z gatunku new adults z którą spędziłam bardzo miło popołudnie i wieczór.
Książka niczym nowym nie zaskakuje ale nudą też nie wieje ;)
Polecam.

Książka niczym nowym nie zaskakuje ale nudą też nie wieje ;)
Polecam.

Jak to w większości książek tego typu: wielka młodzieńcza miłość, do której żadne się nie przyzna, potem wielkie nieporozumienie, wielka ucieczka i trudny powrót. Powrót do miejsca, powrót do przeszłości i zderzenie z rzeczywistością. Dowód na to, że w ciągu kilku lat człowiek może się bardzo zmienić, jednocześnie nie zmieniając się wcale.
Nie było wielkiego zaskoczenia, zdarzenie z przeszłości, utrzymywane w tajemnicy przez większość książki okazało się banalne, jednak w fabułę wpasowane nieźle.
Cóż, ważna dla mnie jest stylistyka. Ja pisać nie umiem, ale razi mnie czytanie bubli napisanych byle jak, bez pomysłu na siłę. Tu autorka pomysł miała (choć może mało oryginalny),ale opisała go nieźle.

Nie było wielkiego zaskoczenia,...

2058

Przeczytałam ją w 1 dzień. Ryan i Jess kochali się ale pewne wydarzenie oraz poniżenie, które zrobił jej ojciec przed całym miasteczkiem spowodowało,że Jess uciekła z domu do swojej babci an 4 lata. Gdy dowiaduje się,że jej ojciec umiera wraca na 3 miesiące do domu by wspierać mamę. Gdy tutaj przebywa przeszłość daje o sobie znać i nie ma możliwości,żeby nie spotkać się z Ryanem. Gdy dowiaduje się w jakie kłopoty wdał się R po jej wyjeździe robi wszystko by mu pomóc. najważniejsze,że wszystko się bobrze kończy. Lubię takie lekkie przyjemne opowieści o miłości.

W książce jest wszystko to co powienno się w niej znaleźć. Dwoje młodych ludzi, których połączyła zakazana miłość. Jest też "tragedia", który ich rozdziela na lata. Tragedie ujęłam w cudzy słowiu bo prawdę powiedziawszy myślałam, że to co się im przydarzyło było o wiele gorsze ale w sumie nie będę się mocno czepiała tego szczegółu bo kiedyś też miałam 16 lat i wszystko przeżywałam wtedy mocniej. Akcja poprowadzona jest starannie, płynnie i całą historię pochłonęłam bardzo szybko.

Sam początek książki bardzo mnie zaintrygował. Te tajemnice, konflikty...Jess dała swój popis nie powiem :P im dalej wdrążałam się w książkę i kiedy w końcu poznałam co naprawdę wydarzyło się 4 lata wcześniej, trochę zgłupiałam...okej rozumiałam dlaczego była wściekła na ojca. I Ryana (chociaż nie dała mu nic wyjaśnić). Ale to jak nakrzyczała na Luke'a i swojego brata na początku książki zupełnie nie rozumiem. Starałam się zrozumieć jej emocje jako 16-latki, ale jako 20-letnia dorosła kobieta powinna trochę zmądrzeć. I chociaż cała historia wydała mi się nad wyraz wydumana, to podobała mi się na tyle, żeby ją skończyć :) polubiłam Ryana i bardzo polubiłam Jasona :) wydał mi się świetnym facetem. Wiadomo na koniec musiał wydarzyć się mały dramat, żeby jeszcze bardziej podkręcić emocje i wspaniały epilog :P Żałuję, że nie ma 2 częsci o Jasonie, ale chyba trochę bym się obawiała co autorka mu zgotuje :)

Dawno opinii o żadnej książce nie pisałam, aczkolwiek zdecydowałam, że coś naskrobać o tej pozycji muszę, bo... kurde, mi się ta historia naprawdę podobała a widzę, że mało kto tutaj podziela moje zdanie.
Po pierwsze, mam wrażenie, że niektórzy zapomnieli, ile lat miała Jessica, gdy "to wszystko" się wydarzyło. Litości, niech nikt nie mówi, że zachowała się zbyt emocjonalnie, bo była przecież jedynie szesnastolatką, a potem przez cztery lata swojego żyła tymi wszystkimi przekonaniami, więc gdy już jako dojrzała kobieta wróciła, to być może powinna od razu skonfrontować się z Ryanem, aczkolwiek nie zrobiła tego, ale tutaj też ją rozumiem. Mam wrażenie, że książki o związkach czytają osoby, które nigdy w takowym nie były na poważnie i się odzywają. I wracając do wieku bohaterki - dziewczyna miała szesnaście lat, była od miesiąca w związku z chłopakiem o nieciekawej opinii i do tego wcześniej myślała, że nie ma u niego szans - czego wy od niej wymagacie? To dopiero byłoby dziwne, gdyby zachowała się w stu procentach racjonalnie i dojrzale.
Po drugie, jak dla mnie cała historia została opowiedziana dobrze, nie za szybko, nie za wolno. Dodatkowo, fajnie, że nie od razu wiadomo, co się wydarzyło te cztery lata wcześniej, tylko powoli czytający jest wprowadzany w przeszłość bohaterów, a z drugiej strony nie jest z tego robiona nie wiadomo jak wielka tajemnica, co też byłoby przesadą w przypadku raczej luźnego romansu NA/YA.
Poza tym wszystkie wątki poboczne były fajnie przedstawione (jedynie nie podobał mi się wątek z ojcem dziewczyny - bo niezależnie jakie on wyznawał idee, to przesadził i jakieś gadanie, że "wybaczy bo jednak nie jest taka zła", to jakiś horror, skoro to on powinien ją błagać o wybaczenie - no ale żadna książka nie jest idealna, co),lubię też wszystkich bohaterów (w sensie - nawet gdy któregoś nie lubiłam to był on sensownie wykreowany),więc podsumowując, nie rozumiem, co innym się w tej pozycji nie podoba, aczkolwiek dla mnie ona była bardzo przyjemna. Jasne, nie jest to powieść z górnej półki, która by mnie jakoś zachwyciła czy zainspirowała, czy cokolwiek, ale... cóż, ja ją polecam, gdy ktoś szuka czegoś, co mu pomoże odprężyć się i spędzić miło dwie czy trzy godziny.

Książka dość słaba. Przeczytałam do końca, ale ogólnie mnie nie porwała. Ostatecznie gdyby Jessica wyjaśniła od razu całą sytuację w momencie jej zdarzenia lub kilka dni później nie musiała by cierpieć przez cztery lata. Ona tym czasem odcięła się od swojej rodziny i przyjaciół. Kiedy los ją jednak zmusił do powrotu w rodzinne strony na nowo musiała przemyśleć swoje postępowanie...

Cztery lata temu Jessica Hayes zostawiła za sobą przeszłość – porzuciła rodzinę, dom, przyjaciół, chłopaka i nie oglądała się za siebie.. Zaczęła nowe życie, studia, które uwielbiała, znalazła nowych znajomych. Choroba ojca zmusza ją jednak do powrotu. Stanięcie przed nim, będzie najtrudniejszą rzeczą z jaką będzie musiała się zmierzyć. Mimo że wciąż powtarza, że uczucia do Ryana odeszły w niepamięć, czeka ją zderzenie z rzeczywistością. Przeszłość powraca i dziewczyna będzie musiała się z nią zmierzyć.

Czytając książkę miałam mieszane uczucia. Autorka - Juliana Haygert – stworzyła z jednej strony ciekawą historię toczącą się w małym miasteczku, z innej jednak, była ona nużąca. W tej chwil pewnie zastanawiacie się jak to możliwe. Już mówię. Czytelnik nie wie co skłoniło dziewczynę do ucieczki. Historia się toczy, a my zastanawiamy się co to spowodowało, że dziewczyna podjęła aż tak drastyczne kroki. Jaka tragedia ją dotknęła? Przez ¾ książki nie wiemy.

Ryan – ex Jess to taki typowy zły chłopak. Miał problemy z prawem, sypiał z wieloma dziewczynami, macho. Podobno jego problemy są związane właśnie z Jessicą, jednak równie długo trwa zanim poznajemy tajemnice obojga głównych bohaterów. Cóż, okazuje się ona niestety banalna. Owszem, rozumiem konflikt Jess z ojcem, ale reszta… Dla mnie przesada. Rzucać wszystko nie chcąc poznać prawdy. Wydaje mi się, że autorka przeciągała historię na wyrost i spuchliznę, bo nie bardzo miała pomysł na wykreowanie większej liczy ciekawych i emocjonujących przygód. Styl autorki również nie zachwyca. Plusem książki jest jednak to, że opowieść toczy się z perspektywy obojga głównych bohaterów, co pozwala lepiej zrozumieć ich wybory.

Jeśli chodzi zaś o postaci. Według mnie Juliana Haygert niezbyt się popisała. Stworzyła ich bardzo powierzchownie, przez co często wydają się dość płytcy. Jessica zachowuje się jakby skrzywdził ją cały świat. Pełna pretensji, skupiona często na sobie i tylko swoich uczuciach. Miała jednak swoje momenty (choć było ich niewiele). Osobiście, bardziej polubiłam Ryana. Może to być jednak związane z moim wyobrażeniem jego bohatera; tatuaże, czarne ciuchy, skórzana kurtka, motocykl. Do tego przystojny i umięśniony…. Niegrzeczny, trochę porywczy zły chłopiec. Dręczą go wyrzuty sumienia i zmaga się z pogmatwaną przeszłością.

Zakończenie jest oczywiste i przewidywalne. Happy end pełną gębą!

Książka nie w moim stylu, choć przyznaję, że miłośnikom gatunku prawdopodobnie się spodoba (znam dziewczyny, którym przypadła do gustu). Trochę tajemnic, trochę romansu.

Trochę banalna historia, schematyczna ale podobała mi się. Polecam! :]

Trochę banalna historia, schematyczna ale podobała mi się. Polecam! :]