Teorie badań literackich

Zofia Mitosek Wydawnictwo: językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
1998-01-01
1998-01-01

Książka-tortura. Jako podręcznik tragiczna, napisana tak, by jak najbardziej zamotać i tak niełatwe sprawy.

Według opisu umieszczonego z tyłu książki jest ona przeznaczona głównie dla studentów kierunków filologicznych. Chociaż studiowałam filologię romańską i na studiach miałam taki przedmiot jak literaturoznawstwo, to lektura tej książki nie należała do najłatwiejszych. Rozdziały dotyczące teorii, które były mi znane przechodziłam w miarę gładko, ale te mówiące o nieomówionych na zajęciach teoriach bywały trudne do przyswojenia. Język książki jest mało przystępny, chociaż trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że same zagadnienia są dość skomplikowane. Z pewnością nie polecam nikomu zrobienia tego co ja, czyli czytania tej książki jednym ciągiem jak powieść. Jeśli chodzi o merytoryczną stronę tej książki, to chyba jest w porządku, faktycznie można się wiele dowiedzieć. Potrafię sobie wyobrazić, że ten podręcznik może sprawdzić się podczas zajęć na uczelni, gdzie można omówić przeczytany tekst z wykładowcą. Do samodzielnej pracy i dla laików tylko przy ogromnych pokładach cierpliwości i gotowości na czytanie jednego fragmentu po kilka razy.

Opis książki jest mylący. Jeżeli ktoś poszukuje "jasności i przystępności" to podręcznik Zofii Mitosek radzę omijać szerokim łukiem (nie odmawiając autorce kompetencji merytorycznych).

Może i zbiór merytorycznie ciekawy, ale język niesłychanie hermetyczny i przez to w pewien sposób toporny:O...moim zdaniem nie dorasta do publikacji A. Burzyńskiej (ta sama tematyka).

Nie czarujmy się - nie jest to podręcznik, który pomoże zrozumieć opisywane zagadnienia komuś, kto ich nie znał lub nie rozumiał wcześniej. Polecam raczej do utrwalania wiedzy albo jako kontekst.

• Studia
  • Literaturoznawstwo
  • Naukowe
  • Polonistyka
  • 2002
  • 📚 Posiadam - E-booki

Dodaj cytat z książki Teorie badań literackich