Kultura języka polskiego. Teoria. Zagadnienia leksykalne

Seria: Językoznawcza [PWN]
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
kultura języka polskiego
Antykwa

Nowoczesny podręcznik akademicki z dziedziny kultury języka:
- wprowadzenie w zagadnienia teoretyczne
- dogłębnie omówione zagadnienia poprawności leksykalnej
- konkretne rozstrzygnięcia poprawnościowe
- liczne przykłady
- objaśnione wyrazy, formy i konstrukcje
- indeks

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl

Dominika | 2015-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2015

Nie jest to obowiązkowa pozycja tylko dla każdego filologa, ale również dla wszystkich tych, którzy starają się dbać o kulturę własnej wypowiedzi.

Zapiekanka kulturalna | 2014-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2014

Fenomenalnie napisany podręcznik. Systematyzuje wiedzę na temat języka polskiego, a czyta się go lekko i przyjemnie. Pierwsza połowa poświęcona jest podstawowym zagadnieniom kultury języka, jak definicje normy, uzusu czy sprawności językowej, a także charakterystykę typów błędów językowych czy postaw Polaków wobec polszczyzny. W drugiej części autor podręcznika skupia się już na semantyce w zakresie słownictwa i frazeologii, omawia też trudne zagadnienie oceny normatywnej innowacji semantycznych. Najciekawsze jest oczywiście to, co najbardziej kontrowersyjne, czyli wyrazy modne czy konstrukcje redundantne. Wiele tu przykładów, przez co publikacji na pewno nie można uznać za teoretyczną. Niemniej przeczytanie jej pozwala uporządkować sobie nieraz przypadkową wiedzę o poprawności językowej.

LouiseDunaway | 2017-06-21

Książka napisana klarownym, zrozumiałym językiem, a zawarte w niej przykłady pozwalają zrozumieć dokładniej poruszane problemy językowe. Bardzo pomocna i przydatna, nie tylko dla studentów i studentek polonistyki.

kryptonite | 2011-10-24
Przeczytana: czerwiec 2011

Mój elementarz napisany przez guru języka polskiego na pierwszym roku studiów. Do tej pory z niego korzystam.

Gosia | 2017-06-24

Rewelacyjne wprowadzenie w zagadnienia związane z kulturą języka polskiego. Książka oparta na licznych publikacjach znamienitych językoznawców, wszelkie teorie poparte licznymi przykładami. Zdecydowanie polecam osobom pasjonatom języka polskiego :)

książek: 2006

Jeden z obowiązkowych podręczników dla każdego filologa.

Patrycja | 2014-03-01

Świetny, przejrzysty podręcznik.