Rzeźnik

Cykl: Frank Quinn (tom 2) | Seria: Zabójcza seria
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
In For the Kill
Ag2S

Każdego dnia podąża za nim cień z mrocznej przeszłości. Cień, który nie chce odejść do krainy umarłych. Cień śmierci. Makabryczny rytuał… …powtarza się wielokrotnie. Ciała ofiar są wykrwawiane i precyzyjnie ćwiartowane. Detektywi nie rozumieją logiki, kryjącej się za sposobem działania mordercy, nazywanego Rzeźnikiem. Nie potrafią odgadnąć, kim jest i dokąd zmierza. Wszystkie...

Makabryczny rytuał…

Wszystkie tropy…
...prowadzą donikąd, jednak dawane przez mordercę znaki nie pozostawiają najmniejszych wątpliwości: to pojedynek z detektywem Frankiem Quinnem. Każda kolejna ofiara ma być jego osobistą porażką.

Cień śmierci…
…z odległej przeszłości nieustannie towarzyszy mordercy. Cień, przed którym bezskutecznie próbuje uciekać, prowadzi go jak złowrogie fatum. Cień, z którym będzie musiał się zmierzyć.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Oficjalna recenzja
Adrian książek: 520

Johna Lutza wywoływanie dreszczy

W 2007 roku John Lutz napisał thriller, na którego publikację przyszło nam – polskim czytelnikom – czekać całe osiem lat. Po lekturze „Rzeźnika” wiem że było warto, ponieważ jest to powieść wielowarstwowa, wciągająca i trzymająca w napięciu. Krótko pisząc: autor zawarł w niej wszystko to, czego wymaga się od dobrego thrillera.

John Lutz nie pozwala czytelnikowi się nudzić. Konfrontuje Franka Quinna (emerytowanego policjanta) z psychopatycznym mordercą zwanym Rzeźnikiem. Na dodatek zestawia kalifornijskie bagna z tłocznym Nowym Jorkiem. Nie można pominąć także trudnych relacji Franka Quinna ze swoją córką Lori, a także byłą ukochaną Pearl Kasner, z którą tropi Rzeźnika. Wszystko to sprawia, że na pierwszy plan wychodzą problemy psychologiczne postaci stworzonych przez Johna Lutza. W „Rzeźniku” nikt nie jest do końca normalny lub przeciętny. Każdy bohater nosi w sobie jakąś tajemnicę, obarczony jest ciężarem, z którym musi sobie poradzić. Problem polega na znalezieniu odpowiedniej formy uwalniania złej energii. Dla Frana Quinna jest to palenie nielegalnych cygar, zajęcie szkodliwe wyłącznie dla osoby wdychającej dym, natomiast Rzeźnik dokonuje brutalnych, rytualnych morderstw.

Autor powieści buduje bardzo przekonywające portrety psychologiczne. Szczególnie dużo uwagi poświęca mordercy, sugestywnie opisując przyczyny jego destrukcyjnych skłonności. Właśnie dzięki temu „Rzeźnik” nie stał się brutalna krwawą jatką, daleko mu do banalnego slashera. Gdybym miał porównać tę książkę do jakiegoś filmu, to wybrałbym „American Psycho”. Mary Harron, opierając się na książce Breta Eastona Ellisa, buduje przekonujący portret zamożnego mężczyzny, który morduje, aby oderwać się od rutyny. Co prawda Rzeźnikiem rządzą zupełnie inne namiętności, ale prezentacja mechanizmu obezwładniającej psychozy jest podobna. Dlatego książka Johna Lutza cały czas trzyma czytelnika w napięciu, autor zapoznaje odbiorcę z planami mordercy oraz detektywa, który na niego poluje. Jest to kolejna warstwa powieści – pojedynek dwóch umysłów, przestępcy oraz policjanta. Obserwowanie jak obaj próbują się przechytrzyć, jak Rzeźnik odkrywa intrygę zaplanowaną przez Franka Quinna, a ten ciągle szuka sposób na jego ujęcie jest fascynujące.

W trakcie lektury niejednokrotnie miałem wrażenie, że Rzeźnik już wygrał i oszukał genialnego detektywa. Po prostu na chwilę zapomniałem, że John Lutz jest mistrzem zwrotów akcji. „Rzeźnika” trzeba przeczytać. Ta książka to dreszczowiec pierwszej klasy!

Adrian Jaworek

Magnis | 2016-05-16

Pierwszą moją książką Lutza była powieść Seryjny i całkiem dobry thriller z niego wyszedł. Kiedy zobaczyłem opis powieści Rzeźnika postanowiłem wziąć i przeczytać. Historia opowiada o grupie specjalnej powołanej do makabrycznego zabójstwa i jego rozwiązaniu. Niestety sprytny morderca nie zostawia śladów, a sama policja nie ma punktu zaczepienia.
Powieść z wieloma wątkami. Mamy śledztwo, które toczy się pomału, ale policjanci robią co mogą, aby złapać jakiś ślad. Z drugiej strony autor kreśli tło obyczajowe i relacje pomiędzy bohaterami oraz pomału odkrywana tajemnica sprzed wielu lat. Na to składa się na powieść. Sylwetki bohaterów są niezłe, ale najbardziej wyróżnia się duet Pearl i Quinna, a najmniej interesujący jest Fedderman niestety. Każda z postaci występujacej w powieści została wyposażona w różne zalety, wady i posiadają własną osobowość.
Powróćmy teraz do Franka Quinna, który jako postać główna została dobrze zarysowana. Jest twardym byłym gliną mający ogromne...

Pinko1700 | 2015-03-06
Na półkach: 2015, Przeczytane

Ulice miasta nie są bezpieczne; po raz kolejny Nowym Jorkiem zawładnął bezwzględny morderca. Jego ofiarami są kobiety o ciemnych włosach- topi je w ich własnych wannach, po czym ze straszliwą precyzją ćwiartuje, pozostawiając szczątki.
Nikt nie wie, jak powstrzymać psychopatę, gdzie szukać kolejnego tropu... a tymczasem morderca pozbawia życia kolejną kobietę, bawiąc się z Quinnem "w kotka i myszkę", wysyłając detektywowi makabryczne wiadomości.
Co kryje się pod przystojną twarzą ? Jakie tajemnice z dzieciństwa skrywa zabójca ?

Nie muszę po raz kolejny przedstawiać serii- większość z Was zapewne nie tylko słyszała, lecz także miała na półce którąś część z Zabójczej serii. Mnie osobiście przyciągnęły na pewno brutalne morderstwa, powody których często ulokowane są w przeszłości (nie nie, to nie żadne skrzywienie- zwyczajna ciekawość ;)). Nie da się ukryć, że jak w każdej serii owa ma swoje słabsze i gorsze tomy... a jak było z Rzeźnikiem ? Czy zawładnął mym sercem ?

Frank Quinn...

pUlla | 2016-04-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ujdą

Na podobnym poziomie co pierwsza, czyli bardzo przeciętna, ale da się przeczytać, jeżeli nic innego nie ma się pod ręką.

Fuzja | 2015-03-05

Po raz pierwszy od mojego rozpoczęcia przygody z literaturą spotkałam się z przypadkiem, kiedy to samo wydawnictwo psuje czytelnikowi przyjemność z lektury książek wydawanych przez nie. Nie rozumiem bowiem, jak to się stało, że Prószyński i S-ka nie zadbało o to by wydać książki Johna Lutza o przygodach detektywa Franka Quinna w odpowiedniej kolejności. Teraz już rozumiem, czemu odbiór tych książek sprawiał mi taką trudność, a uporządkowanie chronologiczne zdarzeń przyprawiało mnie o ból głowy. Pierwszy tom z dziewięciotomowej (jak dotąd) serii ukazał się w Polsce w marcu 2014 roku, jednak pierwszym z serii, który w ogóle się ukazał był tom szósty, który swoją premierę miał w styczniu 2013 roku, tom drugi ukazał się dopiero niedawno, ale czytelnicy mogli już z powodzeniem sięgnąć po tom siódmy… coś tu chyba nie gra? Tak czy siak pomimo że moja opinia o twórczości Lutza nie była jakoś specjalnie pochlebna, zapałałam do bohaterów jego książek szczerą sympatią, dlatego też raz za...

Tadeusz | 2015-03-30
Przeczytana: 30 marca 2015

Podczas czytania zauważyłem,ze właściwie żadnej roli w śledztwie nie spełnia ani Frank Quinn ani jego koledzy-są tylko sympatycznym ozdobnikiem.Ale książka ciekawa i mimo powyższych zastrzeżeń polecam.

jamczyk | 2016-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2016

Mam nadzieję, że nie zamierzone podobieństwo do "Mroku"?

Lamika | 2015-10-12
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 12 października 2015

Dość obrzydliwy sposób na dokonanie zbrodni, niezbyt rozgarnięta trójka byłych policjantów ściągnięta specjalnie do tej sprawy (w założeniu mieli być najbystrzejsi i byli, biorąc pod uwagę pozostałych "orłów") i ograna już w prawie wszystkich kryminałach trudna relacja: ojciec-policjant i niesforna córka. W sumie da się przeczytać, ale absolutnie bez rewelacji.

Poczytajnia | 2015-05-20

John Lutz upodobał sobie tematykę dotyczącą seryjnych morderców. „Rzeźnik” to druga książka tego autora, jaką miałam okazję czytać, w której mamy do czynienia z serią zabójstw dokonywanych przez tego samego osobnika. Podobnie jak w przypadku „Seryjnego”, w „Rzeźniku” morderca grasuje po mieście i zanim zostanie schwytany, dokona dużej liczby morderstw. Autor upodobał sobie także ten sam schemat narracji: w obu książkach mamy dwie płaszczyzny czasowe – teraźniejszość oraz przeszłość, która jest odpowiedzą na pytanie, co sprawiło, że z dziesięcioletniego chłopca wyrósł pozbawiony empatii psychopata. Kiedy jednak porównuje się obie powieści, nie można nie zauważyć, że „Rzeźnik”, choć wykorzystuje ten sam schemat, jest powieścią lepszą i przedstawiającą ciekawszą historię.

Więcej w linku:

wierzbickaj | 2015-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2015

super, już się nie mogę doczekać aż sięgnę po następną :)

Bookeriada | 2015-07-02
Przeczytana: 14 czerwca 2015

"Rzeźnik" Johna Lutza to jedna z najnowszych propozycji Wydawnictwa Prószyński i S-ka z proponowanej przez nie Zabójczej serii. Dla miłośników mocnych wrażeń i dla tych, którzy tak przed snem, jak i w każdej porze dnia i nocy, lubią poczuć dreszcz emocji i sporą dawkę strachu to idealna książka, potrafiąca naprawdę wciągnąć i zawładnąć czytelnikiem.

Ogromna metropolia, gdzie każdy śpieszy przed siebie, nie rozglądając się na boki, chyba, że w galeriach handlowych; Nowy York z drapaczami chmur, anonimowością i marzeniem o robieniu kariery… Tam ciągną przeróżni ludzie z całych Stanów i nie tylko, rzesze tych, szukających szczęścia. Ale nie tylko szczęścia. Nowy York to spektakularne miejsce, w którym do głosu, jak nigdzie indziej, dochodzą ciemne strony ludzkich osobowości. Tam właśnie ulokował się Rzeźnik – nietypowy, inteligentny zabójca młodych kobiet, rzucający wyzwanie emerytowanemu policjantowi, specjaliście od zabójstw. Rzeźnik ścigany przeszłością doskonale radzi sobie w...