Szał

Okładka książki Szał John Lutz
Okładka książki Szał
John Lutz Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Frank Quinn (tom 9) Seria: Zabójcza seria kryminał, sensacja, thriller
Frank Quinn (tom 9)
Zabójcza seria
Frenzy
Prószyński i S-ka
2015-07-21
2015-07-21
Magdalena Wikowska
Magdalena Wikowska

Przeczytałam wszystkie poprzednie książki tej serii. Dwie pierwsze czytało się przyjemnie, jednak każda kolejna była coraz bardziej męcząca. Z różnych powodów (powtarzający się schemat, błędy historyczne, detektyw, których ma chyba nadprzyrodzone moce, bo wie o rzeczach, o których nie ma prawa jeszcze wiedzieć). Jednak przy tej książce pojawiło się pewne odbicie tego trendu. Bardziej przypominała ona dwie pierwsze części serii, nie męczyła, fabuła była mniej przekombinowana. No i też przez całą książkę prowadzony był rzeczywiście ciekawy wątek, który nie był tak banalny, jak w kilku poprzednich książkach - i rzeczywiście utrzymywał zainteresowanie rozwiązaniem.

ROK 1940
Trwa druga wojna światowa. Kapral Brytyjskiego Korpusu Ekspedycyjnego Henry Tucker trafia do bombardowanej przez Niemców Francji. Życie Henry'emu ratuje pewna kobieta. W ramach wdzięczności Henry ma przewieźć za granicę na podany adres tajemniczy pakunek. Henry walczy o przetrwanie oraz o dotrzymanie obietnicy.

ROK 1992
Sarasota, nastoletni Dwayne jest wykorzystywany przez swoich rodziców. Wydawało się, że wraz ze śmiercią jego matki nadejdzie ulga. Nic bardziej mylnego! Bogaty ojciec wiąże się z dużo młodszą od siebie kobietą. Piękna macocha (niesamowicie głupia kochanica starego) ignoruje pasierba i w najlepszym wypadku traktuje jak służącego. Wkrótce powstaje pewien plan, któremu przeciwstawić ma się nastolatek. Problem w tym, że nikt nie docenia śmiertelnego niebezpieczeństwa grożącego ze strony bystrego chłopaka.

CZASY OBECNE
Nowy Jork, znaleziono okaleczonych sześć ciał młodych kobiet. Pięciu uczennicom szkoły artystycznej i ich opiekunce nie tylko zostało odebrane życie, ale także wszystkie były torturowane. Na czołach zostały wycięte 3 litery D.O.A. Policja nie ma pojęcia, że są to inicjały imion seryjnego zabójcy, który 2 lata wcześniej zbiegł detektywowi Quinn. Morderca został uznany za zmarłego, zatem policja bierze również pod uwagę naśladowcę. Wkrótce dochodzi do kolejnych okrutnych zabójstw, a wraz z nimi pościg za przestępcą.

Zabójca poluje na jednego z członków zespołu dochodzeniowego.
Wszyscy szukają tajemniczego skarbu wywiezionego w czasie trwania wojny.
Seryjny zabójca działający na Florydzie przywitał do Nowego Jorku na łowy.

Zacznę od tego, że John Lutz jest mi bardzo dobrze znanym pisarzem. Przeczytałam wszystkie tomy z cyklu z detektywem Quinn'em, tylko "Szału" brakowało mi do kolekcji.
To co mam do zarzucenia autorowi, to ten sam, na okrągło powtarzający się schemat. Lubię czytać książki o seryjnych mordercach, ale brakuje mi tej adrenaliny i wielkiej zagadki. Tu wszystko jest wiadome, śledzimy poczynania mordercy od samego początku wiedząc już kim jest. W dodatku wyjątkowo nie spasował mi wątek poszukiwania dzieła sztuki.
Lubię prozę Lutza. Autor wgłębia się w myśli nie tylko zabójcy, ale także innych bohaterów, wyodrębniając, to co najważniejsze.

ROK 1940

ROK 1992
Sarasota, nastoletni Dwayne jest...

Lutz genialny jak zawsze a może nawet jeszcze bardziej.
Detektywi Queen i Pearl kolejny raz tropią seryjnego mordercę,który po śmierci na czołach kobiet pozostawia inicjały D.O.A.
W czasie II wojny światowej żołnierz Henry Tucker znajduję się w posiadaniu bezcennego dzieła sztuki słynnej Bellezy Michała Anioła ,nie mając o tym pojęcia. Podczas wojny dzieło wiele razy zmienia miejsce i opiekuna.
W Nowym Yorku w dzisiejszych czasach mordowane są kobiety blisko związane ze światem sztuki. Frank Queen jest coraz bliżej rozwiązania zagadki...
Autor po mistrzowsku trzyma czytelnika w napieciu do ostatniej strony.Polecam

Lutz genialny jak zawsze a może nawet jeszcze bardziej.

Kolejna część przygód Franka Quinna i zgodnie ze schematem serii trafia się psychopatyczny morderca, który próbuje wykazać wyższość nad szefem agencji Q&A. Najbardziej stonowana z dotychczasowych powieści, morderstwa nie szokują a akcja dość niemrawo podąża do zakończenia. Słabo.

Wyjątkowo słabo napisana i z dziurawą fabułą. Przemęczyłam się nie lada, żeby okazało się, że zakończenie nie zawiera w sobie żadnego zaskoczenia.
Bardzo nie polecam, bo to kryminał bez napięcia i wartkiej akcji.

Bardzo nie polecam, bo to kryminał bez napięcia i wartkiej akcji.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zdecydowanie najsłabsza książka z cyklu o Franku Quinnie.

Zdecydowanie najsłabsza książka z cyklu o Franku Quinnie.

cóż... "szał" nie zrobił szału

cóż... "szał" nie zrobił szału

Zaskakujący opis zbrodni dokonywanych z zimną krwią przez młodego mężczyznę, który lubi zadawać ból. Prowadzenie, narracja, dialog, opis nie wciągnęły mnie jak to potrafią Szwedzi : )

bardzo wciągająca fabuła. wprowadza czytelnika w świat książki i daje możliwość aby być jej częścią.

Trochę pokręcony wątek rodzinny, sięgający czasów drugiej wojny światowej. Spodziewałam się lepszego zakończenia, które niestety wyszło mocno przeciętnie. Na plus zaliczam to, że szybko się czyta.

• Przeczytane w 2015
  • Ebooki