Zjednoczone Niemcy w procesie integracji europejskiej (1990-2002)

Wydawnictwo: Wydawnictwo Adam Marszałek
historyczna

Michał M. Kosman (ur. 1972) -politolog, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2004 roku uzyskał doktorat w poznańskim Instytucie Zachodnim im. Zygmunta Wojciechowskie-go. Autor kilkunastu artykułów i recenzji naukowych. Swe zainteresowania badawcze koncentruje wokół problematyki integracji europejskiej oraz współczesnych Niemiec. Od 1997 r. jest pracownikiem Instytutu Nauk Politycznych Akademii Bydgoskiej.Zjednoczenie Niemiec w 1990 r. stało się, jednym z najważniejszych symptomów końca zimnej wojny. Znaczący wzrost ich potencjału terytorialnego i demograficznego wzbudził w Europie obawy co do alternatywy, jaką wybiorą Niemcy: powrót do dawnej, samodzielnej polityki zagranicznej zmierzającej do hegemonii na Starym Kontynencie czy też kontynuacja współpracy w ramach Wspólnot Europejskich? Zjednoczone Niemcy nie pozostawiły wątpliwości, wybierając jednoznacznie drogę dalszej integracji europejskiej, którą do tej pory kroczyła „stara Republika Federalna Niemiec. Niniejsza książka stara się zaprezentować przejawy zaangażowania i główne inicjatywy Niemiec w ramach Unii Europejskiej, zwłaszcza w takich dziedzinach, jak unia walutowa, rozszerzenie wschodnie UE, Wspólna Polityka Zagraniczna i Bezpieczeństwa, wymiar sprawiedliwości i sprawy wewnętrzne, reformy instytucjonalne oraz udział w debacie nad przyszłością integracji i europejskiej.