Repertuar teatru polskiego we Lwowie 1864-1875

Wydawnictwo: Societas Vistulana
historia teatru
sztuka

To już czwarty, choć dotyczący najwcześniejszego okresu, tom Repertuaru. Lata 1864-1875 są dla dziejów sceny polskiej we Lwowie okresem bardzo ważnym, momentami przełomowym, często w literaturze dyskutowanym. Pisała o tym także Agnieszka Marszałek w opublikowanej kilka lat temu nakładem Societas Vistulana książce Lwowskie przedsiębiorstwa teatralne lat 1872-1886. Podobnie jak poprzednie (dwa z nich opracowała także Agnieszka Marszałek) i ten tom jest rzetelnie skonstruowanym zestawieniem, niezwykle bogatym w informacje, a przez to niezastąpionym źródłem dla teatrologów, historyków literatury polskiej i neofilologów śledzących recepcję teatralną i krytyczną dramatopisarzy. Umożliwia pracę biografom aktorów i reżyserów, znacznie ułatwia badania nad krytyką teatralną. W zestawionych tu sezonami ponad 1500 hasłach ujęte są nie tylko podstawowe informacje o przedstawieniu (tytuł, autor, daty spektakli, obsada, dane o scenografii, muzyce itd.), ale także odnotowane recenzje i wszelkie wzmianki prasowe, zachowane egzemplarze archiwalne tekstów dramatów i scenariuszy oraz wiele innych wiadomości, np. o występach gościnnych czy debiutach aktorskich. Zestawienie dopełniają indeksy tytułowy i osobowy.

Bogusław | 2013-10-04