Sztuka rysowania. Pastele

2022-09-28
2022-09-28
Jadwiga Kurkiewicz-Laskowska
sztuka pastele poradnik

" Sztuka rysowania -pastele " .

Kochani jeszcze jedna recenzja dzisiaj przed snem, tym razem będzie poradnikowo.
Kolejna część książek z cyklu " Sztuka rysowania " . Wcześniejsze były małego formatu, więc i tym razem myślałam, że ta będzie taka sama. Nic bardziej mylnego. Przyszła do mnie duża, gruba, ciężka i pięknie wydana książka , tego się nie spodziewałam a jak pachnie 😉...
Książka podzielona jest na działy, jak w każdym poradniku mamy wprowadzenie, w tym przypadku mamy opisane narzędzia i materiały, omówienie kolorów i jak mieszać, techniki pasteli, tworzenie cieni, zabawa że światłem i cieniem i tworzenie tła ....
Dalej już robi się bardziej ciekawie, bo przechodzimy do rysowania :
- krajobrazy ( pory dnia, struktury, klimaty, nastrojowe krajobrazy i klika przykładów).
- martwa natura ( omówienie, rysowanie owoców, kwiatów, dzbanków).
- ludzie ( portret, różne profile i rysowania).
-zwierzęta ( kot, koń, Lis i otaczające ich szczegóły jak tuman kurzu, ruch).
- pastele olejne ( omówienie, materiały i techniki oraz rysowanie krajobrazów, zwierząt i martwej natury).
Jak możecie zauważyć na drugim zdjęciu jest mój rysunek z pasteli olejnych, nie jest jakiś super, ale jak na pierwszy, to chyba może być a jeszcze miałam zły blok, co widać. Następny mam nadzieję, że już będzie lepszy....
Książkę jak najbardziej polecam z całego serducha, warto dać jej się porwać, świetna zabawa gwarantowana i ręce brudne po łokcie 😆.

" Sztuka rysowania -pastele " .

Każdy dzień jest dobry by wyzwolić swój artystyczny talent i zabrać się za malowanie! Próbowaliście kiedyś swoich sił w malowaniu pastelami? Można nimi tworzyć pejzaże, martwe natury, zwierzęta, portrety, kwiaty, abstrakcje, architekturę i wszystko to na co przyjdzie Wam ochota. Wystarczy wziąć je do ręki i przyłożyć do papieru, a już pierwsze pociągnięcie po kartce wyzwoli w Was artystę. Malowanie nimi przynosi dużo satysfakcji zarówno początkującym jak i zaawansowanym artystom. Czy przekonałam Was, że warto zacząć przygodę z pastelami?
Łatwo jest jednak powiedzieć „zaczynamy”, a trudniej się do tego zabrać. Zwłaszcza, gdy nie do końca wiem jak zacząć. Tu jak zwykle z pomocą przychodzi nam Wydawnictwo Publicat z kolejnym tomem z bestsellerowej serii o rysowaniu. „Sztuka rysowania. Pastele” to dużych rozmiarów album, który wydany został na kredowym papierze. Największą jego zaletą jest jednak to, że weźmie chętnego do nauki czytelnika i poprowadzi go za rękę do świata malarstwa pastelowego. To nie jest zwykły poradnik o tym jak malować. Dzięki książce można dowiedzieć się wszystkiego o pastelach i materiałach potrzebnych do malowania. Autor krok po kroku uczy m.in. jak przenieść obiekt na kartkę, jak łączyć kolory, jak używać gumki chlebowej i wiszerów, uzyskiwać głębię i efekt przestrzeni za pomocą światła i cienia. A to nie jedyne pomocne informacje, które w niej znajdziecie. Ja skorzystałam z porad dotyczących malowania krajobrazów. W środku znaleźć można cenne wskazówki o tym jak krok po kroku stworzyć pastelowe dzieło. Inspiracji jest tyle, że tylko usiąść i przenosić je na swoje kartki. Każde ćwiczenie opisane zostało prostym językiem i do tego tak dokładnie, że malowanie będzie proste nawet dla zupełnie początkujących. Polecam Wam, a ja będę próbowała malowania pastelami 😊 Ostatnio malowałam nimi w liceum, ale wówczas nie było tak świetnych, kompleksowych poradników.

„Sztuka rysowania. Pastele” jest pięknie wydana (ponad 230 kolorowych stron dużego formatu, twarda, mocna okładka),ale tym, co zachwyca w tej publikacji jest możliwość rysowania tak pięknych prac, jakie zamieszczone są w książce.

Po obszernym wstępie, gdzie dowiemy się jakich materiałów i narzędzi używać, przenosić motywy na kartkę, poznamy techniki używania pasteli, mieszania farb i tworzenia efektów, przychodzi czas na prawdziwą szkołę rysowania.

Książka podzielona jest na kilka części, z których dowiemy się jak rysować krajobrazy, martwą naturę, ludzi, zwierzęta i jak używać pasteli olejnych. Każda część zawiera przykłady, są one jasno opisane, uzupełnione ilustracjami krok po kroku i przydatnymi poradami.

„Pastele” to kolejna część serii „Sztuka rysowania”. Publikacja z pewnością pomoże wielu poszerzyć swoją wiedzę i ulepszyć warsztat rysowania pastelami. I nie bójmy się jeśli dopiero zaczynamy przygodę z pastelami. Możemy najpierw narysować coś prostego np. jabłko, a na krajobrazy i portrety przyjdzie jeszcze czas. Bo nawet jeśli od razu nie narysujemy arcydzieła, pamiętajmy o ważnej dewizie, która dotyczy również rysowania: trening czyni mistrza.

Tak jak pozostałe z tej serii książka jest pięknie wydana: twarda oprawa i przepięknie nasycone ilustracje. W początkach możemy poczytać o podstawach: materiałach, barwach czy technikach. (Dla mnie ważną wskazówką było to, żeby nauczyć się wychwytywać z obrazu najistotniejsze elementy, które nadają pracy charakter 🤔)
W następnych rozdziałach, które dzielą książkę na poszczególne tematy (krajobrazy, martwa natura, ludzie etc.) możemy krok po kroku nauczyć się malować konkretne ilustracje
Świetnie bawiłam się przy tworzeniu. Wszystkie wskazówki są bardzo czytelne i konkretne, co dla laika jest super pomocne. Autorzy zwracają uwagę na rzeczy podstawowe, ale również na detale, które sprawiają, że obraz nabiera uroku i charakteru.
Bardzo polecam "Sztukę Rysowania. Pastele" wszystkim tym, którzy chcą zacząć swoją przygodę z pastelami, ale też tym, którzy chcieliby doszkolić się w tym temacie. Osobiście na pewno jeszcze nie raz wrócę do tej książki :)

W następnych rozdziałach, które dzielą książkę na...

Pasteli używam nie od dziś, ale z książki dowiedziałam się wielu nowych rzeczy. Bardzo przypadły mi do gustu rozdziały o martwej naturze. W książce znajdują się zarówno techniki rysowania bardziej artystycznego, ale to co rzadko spotykane w tego typu książkach nie zapomniano o realistach, którą sama jestem. Różnorodność przykładów poprzez krajobrazy, zwierzęta i ludzi sprawia, że każdy początkujący (i nie tylko!) artysta znajdzie coś dla siebie :)

Z punktu widzenia nauczyciela książka podobnie jak inne tytuły z tej serii ma przydatne elementy jak wstęp traktujący o materiałach i teorii barwy, zawierający również elementy materiałoznastwa. Zdecydowanie jest to pozycja dla kogoś, kto zaczął już swoją przygodę z malowaniem pastelami (pastele to technika malarska, nie rysunkowa),nie zawiera szczegółowych tutoriali, a opis poszczególnych technik zilustrowany przykładami. Wbrew pozorom i temu do czego przyzwyczaiły nas poprzednie pozycje raczej intencjami autorów nie jest podarowanie nam gotowych obrazków do przerysowania, a zilustrowanie metod do późniejszego, samodzielnego wykorzystania we własnych aranżacjach. Osobiście chciałabym, żeby było więcej metodyki i zastosowań dla pasteli tłustych - lubię je bardziej, jednak wbrew pozorom są techniką trudniejszą od pasteli suchych i mają swoją specyfikę.

Książka @wydawnictwo_publicat Sztuka Rysowania Pastele to kolejna z książek o "malowaniu" jaka trafiła w moje ręce..tym razem bardzo czekałam na przesyłkę, bo pastele to równie piękny i trudny temat
Mając na uwadze poprzednie pozycje...pokładałam i w tej nadzieje🥰.
Zacznę od początku.... Książka w firmie albumu, że sztywną okładką już na pierwszy rzut oka wydaje się być "porządną" książką, ale jak wiadomo nie oceniamy książki po okładce... Dlatego warto zagłębić się w kolejne strony tej pozycji. Zamysł wszystkich pozycji z tej serii to na początku porządną dawka wiedzy o głównym temacie w pigułce. Naprawdę można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, co najważniejsze z wartościowego źródła, o technikach, pastelach czy papierze. Dopiero później przechodzimy do konkretów. I tu u mnie zaczęło się pod górkę... Pastele nie słuchają mnie.tak jak ołówek czy akwarele😂 więc było parę wpadek, ale ważne porady - np..że propozycje w ksiazce mają być inspiracją, wzorem a nie idealnym odwzorowaniem dało mi wiarę, że może nie jest tak samo ale jest dobrze👌 Mnogość i różnorodność propozycji technik i rysunków dają dużo możliwości początkującemu artyście. Podoba mi się, jednak tak, że poziom trudności jest dość wysoki, co stawia tę książkę w moich oczach bardzo wysoko. Posiadacz tej pozycji musi się naprawde postarać, aby osiągnąć efekty, ale prowadzony krok po kroku go osiąga. Jest to wg. mnie najbardziej wymagająca z serii pozycja, bardzo dobrze ucząca pracy z pastelami, genialny prezent dla miłośników pasteli i sztuki. Zdecydowanie warta poznania bliżej.

Mając na uwadze poprzednie pozycje...pokładałam i w tej nadzieje🥰.

Książka jest pięknie wydana na błyszczącym papierze, ma aż 240 stron. Zdecydowanie dużym plusem jest jej format, ilustracje są bardzo duże i czytelne, dzięki czemu z łatwością można przenieść je na kartkę. Pozycja zawiera wiele niezbędnych informacji, w szczególności dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z pastelami. Jakie pastele czy podobrazie wybrać, jak przygotować stanowisko pracy, w jaki sposób uzyskać światło i cień? Na te pytania odpowiedzi znajdują się w książce. Dla mnie zdecydowanie jest wyczerpująca. Oprawa jest bardzo gruba, książka szybko się nie zniszczy przy częstym użytkowaniu. Podzielona jest na kategorie na temat rysowania ludzi, zwierząt, martwej natury czy krajobrazów. Łatwo można odnaleźć interesujący nas dział. Polecam ją dla amatorów rysowania, dla osób chcących poćwiczyć, dokształcić się lub po prostu miło spędzić czas. Na pewno przyda się na długie jesienne wieczory. Przydatna dla nauczycieli plastyki, prowadzących zajęcia artystyczne i rękodzielnicze. Można zatracić się w rysowaniu na wiele długich godzin.

Książka „Sztuka rysowania Pastele” wydawnictwa Publicat jest wspaniałym poradnikiem doskonale objaśniającym pracę z pastelami. Zawiera szczegółowe informacje dotyczące zarówno podstaw, jak i samego procesu rysowania.
Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam, tę publikację od razu zdziwiłam się jej wyglądem. Nie jest to zwykły poradnik, lecz wydanie w formie bogato ilustrowanego „albumu”. Niezliczona ilość zdjęć, przepięknych rysunków, profesjonalnych porad oraz objaśnień nie pozostawia nam żadnych wątpliwości w tej kwestii po przeczytaniu lektury. Ekskluzywny wygląd już na samym początku zachęca nas do tworzenia tym medium.
Autor omawia dany temat z każdej strony. Wspomina zarówno o rysowaniu krajobrazów, martwej natury, zwierząt czy ludzi. Dzięki czemu każdy na pewno znajdzie coś dla siebie oraz będzie mógł polepszyć swoje umiejętności w rysowaniu, wychodząc poza swoją strefę komfortu. Według mnie bardzo pomocne jest ukazanie rysunku od samego szkicu po ostatnie kreski. Co daje nam możliwość zweryfikowania czy nasz szkic jest na pewno dobrze wykonany.
Szczegółowy wstęp z pewnością pomoże nam zrozumieć pastele od ich budowy po wszelkie techniki. Bardzo przydatne są też zawarte w nim wskazówki o kolorach. Wydaje mi się, że osoba niemająca wcześniej styczności z rysowaniem tą techniką odnajdzie się, korzystając z tego poradnika.
Według mnie ta publikacja zaciekawia i rozwiewa wiele wątpliwości w tym temacie. Zachwycające ilustracje, dodają nam sporo motywacji do dalszego samodoskonalenia w tej dziedzinie. Przyznaję, że ciężko się od niej oderwać. Jeżeli zastanawiacie się jak zacząć swoją przygodę z pastelami, ta książka jest właśnie dla was.

Pastele to moja ulubiona książka z serii "Sztuka rysowania" razem na podium ze "Sztuka Rysowania Fantasy". Właściwie to cała KSIĘGA, licząca 240 stron :)

Książka jest wydana w grubej oprawie, a kartki i jakość druku jest naprawdę bardzo dobrej jakości.

Ostatni raz pastelami malowałam chyba w podstawówce, kiedy to miałam na ich punkcie małą obsesję, tym bardziej uderzyła mnie ekscytacja z dozą nostalgii.

Na początku książki mamy omówienie materiałów, co zawsze w serii "Sztuka rysowania" niezwykle mnie cieszy. Przechodzimy przez rodzaje pasteli, gramatury papieru, przygotowanie stanowiska pracy, i od razu dostajemy wskazówki co do przechowywania prac i zabezpieczenia ich przed zniszczeniem. Zaraz potem mamy zwięzłe omówienie teorii koloru - systemu barw Munsella oraz temperatury barw, a następnie zaczynamy rozdział o technice mieszania kolorów- ten rozdział mógłby nawet być bardziej rozbudowany (większa ilość teorii i ćwiczeń- myślę, że osoby początkujące powinny zatrzymać się tu na dłużej).

Malowanie zaczynamy od prostych martwych natur- jabłka i gruszek - bardzo dobry początek!

Kolejno książka omawia w krokach malowanie pejzażu, bardziej rozbudowanych martwych natur, ludzi i zwierząt (uwaga! dużo koni dla tych co kochają malować konie),a ku mojemu zaskoczeniu, pod koniec przechodzimy jeszcze do pasteli olejnych!

Dla mnie największym plusem jest pokazanie wielu technik, i tak mamy obrazek, który powstaje na bazie węgla, inny na akwareli, a jeszcze inny na akwareli. Mamy okazję wypróbować malowanie na sucho i na mokro.

Książka nie tylko dla osób początkujących, ale i dla bardziej zaawansowanych. Z przyjemnością zabrałam ją na zajęcia z rysunku i malarstwa, które prowadzę, i pokazałam uczniom :)

• Sztuka
  • Może chcę przeczytać