Prawdziwy George Smiley. Opowieść o agencie, który zainspirował Johna le Carré

Wydawnictwo: RM
9788377731932
wywiad, szpiedzy, bond
joly_fh

Agent wywiadu, oficer dochodzeniowy, mistrz intelektu, jednym słowem: szpieg doskonały. Oddajemy w Państwa ręce biografię Johna Binghama – wyjątkowego człowieka, pierwowzoru postaci George’a Smileya, bohatera powieści Johna le Carré. John Bingham, potomek irlandzkich baronów, w 1940 r., jako młody, pełen zapału dziennikarz wstąpił do MI5. Skromny, wyjątkowo spostrzegawczy, obdarzony...

John Bingham, potomek irlandzkich baronów, w 1940 r., jako młody, pełen zapału dziennikarz wstąpił do MI5. Skromny, wyjątkowo spostrzegawczy, obdarzony nieprzeciętnym intelektem i ciętym dowcipem, już wkrótce dał się poznać jako urodzony agent wywiadu. Podczas II wojny światowej brał udział w wielu największych operacjach MI5 – od ujawniania niemieckich szpiegów działających w Wielkiej Brytanii po operację Double Cross, dzięki której powiodło się lądowanie w Normandii. Następne trzydzieści lat poświęcił organizowaniu siatki agentów do walki z komunistami w Wielkiej Brytanii. Jego umiejętności przeszły do legendy. Stał się mentorem młodych adeptów służby wywiadowczej, m.in. Davida Cornwella, znanego później jako John le Carré.

Bingham był również oryginalnym pisarzem, mistrzem thrillera psychologicznego, w którym łączył chłodny obiektywizm z próbą wyjaśnienia mrocznych stron ludzkiego postępowania. Jego wczesne powieści cieszyły się ogromną popularnością. Pisarz niewątpliwie odniósł sukces, jednak przez całe życie starał się zdobyć sławę, która dorównałaby jego ambitnemu wyobrażeniu o samym sobie. Michael Jago na podstawie fragmentów publikowanych i niepublikowanych tekstów Binghama oraz wypowiedzi członków jego rodziny kreśli żywą i barwną, a jednocześnie wzruszającą historię życia człowieka, który był George’em Smileyem.

źródło opisu: Wydawnictwo RM, 2014

źródło okładki: www.rm.com.pl

marcinas82 | 2017-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2017

Karla kobietą?! Co to za tłumaczenie? Z tego powodu ocena 1.

inbloom67 | 2018-08-20
raincid | 2015-01-15