Cudowna

Okładka książki Cudowna
Piotr Nesterowicz Wydawnictwo: Dowody Seria: Seria Reporterska reportaż
192 str. 3 godz. 12 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Seria Reporterska
Wydawnictwo:
Dowody
Data wydania:
2014-11-10
Data 1. wyd. pol.:
2014-11-10
Liczba stron:
192
Czas czytania
3 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788393811236
Tagi:
1965 cud literatura faktu manipulacja objawienie pamięć PRL religia reportaż SB Służba Bezpieczeństwa wiara wspomnienia zazdrość
Inne
Średnia ocen

                6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii - wydanie specjalne nr 1 / 2022 Kalina Błażejowska, Katarzyna Boni, Emily Dickinson, Berenika Kołomycka, Zuzanna Kowalczyk, Zofia Król, Karolina Lewestam, Karol Modzelewski, Piotr Nesterowicz, Małgorzata Nowaczyk, Redakcja magazynu Pismo, Joanna Rudniańska, Michał Rzecznik, Piotr Tracz, Linda Vilhjálmsdóttir, Ewa Wołkanowska-Kołodziej, Serhij Żadan
Ocena 7,7
Pismo. Magazyn... Kalina Błażejowska,...
Okładka książki Twórczość nr 5 / 2018 Leszek Bugajski, Krzysztof Karasek, Wojciech Kawiński, Marek Nalepa, Piotr Nesterowicz, Stanisław Aleksander Nowak, Redakcja miesięcznika Twórczość, Rafał Rżany, Marek Sołtysik, Paweł Tański, Maria Terlecka, Aneta Wiatr
Ocena 6,0
Twórczość nr 5... Leszek Bugajski, Kr...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
449 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
344
162

Na półkach: ,

Objawienia, choć wiele ich od dawna, ciągle są wyjątkową „chronioną rzadkością”. Nie często się o nich mówi, a jeszcze trudniej udowodnić, że rzeczywiście miały miejsce. W Polsce tylko jedno objawienie maryjne zostało oficjalnie uznane przez Kościół, to w Gietrzwałdzie, mające miejsce dokładnie 140 lat temu. Aż trudno w to uwierzyć, bo przecież było ich więcej. Niestety po wielu zostały tylko zapiski w kronikach parafialnych, archiwach bibliotecznych czy wspomnienia mieszkańców…

Jedno z takich „zapomnianych” objawień spisał Piotr Nesterowicz w swoim reportażu pt. „Cudowna”. 13 maja 1965 roku w Zabłudowie. To właśnie wtedy Matka Boża po raz pierwszy objawiła się Jadwidze Jakubowskiej. Dziewczyna miała wtedy 14 lat, mieszkała wraz z rodzicami i bratem w małym miasteczku. Nie wyróżniała się niczym szczególnym, w szkole uczyła się słabo, a poza nauką pomagała rodzicom na gospodarce. W tym miejscu nie wypada jednak pytać, dlaczego Matka Boża objawiła się właśnie jej – o tego nie można przewidzieć, to jest po prostu wielki dar.

„Módlcie się i nawracajcie, bo jeśli nie, mój Syn będzie surowo karał.” *

Matka Boża Jadwidze w sumie objawiła się cztery razy, za każdym razem prosząc o to samo – o modlitwę i nawrócenie. Czyli właściwie o to, o co prosiła także w Fatimie; choć w Fatimie Maryja mówiła dzieciom nieco więcej. Czy zatem, tylko to „więcej” przyczyniło się do tego, że cud z Fatimy jest znany na cały świat, a cud z Zabłudowa został zapomniany? A może ówczesne czasy nie pozwoliły na to, by ów cud został „gruntownie” przebadany i zatwierdzony przez Kościół?

W tamtych czasach, nawet jeśli cud był prawdziwy, władze robiły wszystko, by prawda nie wyszła na jaw. Kościół dla władz państwa w tamtym okresie był dość „nie na miejscu”; wszelkie wyznawanie wiary można było uznać za sprzeciwianie się ówczesnej władzy i stać się wrogiem państwa. Dlatego władze od samego początku potępiały ten cud i walczyły z pielgrzymami. Choć pielgrzymki i tak były – licznych wierzących nie była w stanie powstrzymać nawet groźba więzienia. A księża? Cóż, nie każdy był jak ks. Jerzy Popiełuszko czy kard. Stefan Wyszyński. Proboszcz parafii w Zabłudowie prawdopodobnie po prostu nie chciał mieć problemów, więc starał się podporządkować żądaniom władzy i – nawet jeśli w cud wierzył – mieszkańcom i pielgrzymom zakazał uczęszczania na łąkę, na miejsce objawień Matki Bożej.

„Klasztor nauczył mnie modlić się i mieć nadzieję. Kiedy wróciłam do Zabłudowa, prawie wszyscy byli przeciw mnie. Wiedziałam, że wielu zwątpiło w objawieni.” **

Reportaż Piotra Nesterowicza porusza temat, który w czasach gomułkowskich starano się zagłuszyć, dlatego niewielu wie dzisiaj o tym cudzie. Nesterowicz odkrywa przed czytelnikami fakty, które, gdyby nie jego książka, do tej pory mogłyby być znane wyłącznie mieszkańcom Zabłudowa i okolicznych miejscowości. Czy jego książka jednak coś zmieni? Szanse na to, że Kościół zainteresuje się tym objawieniem i uzna go „oficjalnie” za prawdziwy raczej są niewielkie, ale mam nadzieję, że ta książka zainteresuje chociaż katolików, którym Matka Boża nie jest obojętna. Dla mnie jest on cenny, nawet bez „oficjalnego papierka” wydanego przez Kościół katolicki.

Wszystkim, którzy lubią prawdziwe historie lub tym, którzy po prostu chcieli by się czegoś więcej dowiedzieć o objawieniu w Zabłudowie, gorąco polecam książkę „Cudowna” P. Nesterowicza. Nie widzę żadnych podstaw, by podważać autentyczność tego objawienia. Nawet jeśli „nie wszystko mi się zgadza”, cud licznych uzdrowień i zeznania nie tylko rodziny Jakubowskich nie pozwala mi wątpić, że jednak to objawienie miało miejsce naprawdę.

Objawienia, choć wiele ich od dawna, ciągle są wyjątkową „chronioną rzadkością”. Nie często się o nich mówi, a jeszcze trudniej udowodnić, że rzeczywiście miały miejsce. W Polsce tylko jedno objawienie maryjne zostało oficjalnie uznane przez Kościół, to w Gietrzwałdzie, mające miejsce dokładnie 140 lat temu. Aż trudno w to uwierzyć, bo przecież było ich więcej. Niestety po...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    617
  • Przeczytane
    569
  • Posiadam
    126
  • 2021
    19
  • Reportaż
    19
  • Teraz czytam
    13
  • 2018
    9
  • 2023
    9
  • Polska
    9
  • Literatura faktu
    9

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Cudowna


Podobne książki

Przeczytaj także