Na pohybel całemu światu

Okładka książki Na pohybel całemu światu Krzysztof Spadło
Okładka książki Na pohybel całemu światu
Krzysztof Spadło Wydawnictwo: Zielona Litera Cykl: Skazaniec (tom 1) Seria: Skazaniec kryminał, sensacja, thriller
Skazaniec (tom 1)
Skazaniec
Zielona Litera
2014-06-25
2014-06-25
9788393920426
więzienie skazaniec więzień więźniowie kara

Długo polowałam na tą książkę, jest trudna do zdobycia w normalnej cenie. Opowiada historię młodego człowieka, który trafia do więzienia we Wronkach w latach 20.
W świetny sposób zapoznaje czytelnika ze światem toczącym się w więzieniu. Jedyne do czego mogłabym się przyczepić to zbyt elokwentny styl pisania. Osobiście bardzo mi on odpowiada, ale nie chce mi się wierzyć, że młody chłopak bez wykształcenia, nie umiejący pisać i czytać operuje tak poprawnym językiem.

Petarda! Super książka. Polecam każdemu!

Petarda! Super książka. Polecam każdemu!

Bardzo fajnie napisana, wciągająca fabuła i ładnie się rozwijająca. Ogólnie kawał wciągającej książki. Warta przeczytania.

Oczywiście książka to steki bzdur, dlatego że skazańcy w tej ksiazce są najbardziej humanitarni i jacy ludzcy. Natomiast strażnicy to zwyrole :-). Kpina na resorach, ale miło się czyta.

Ebook.
Problemów z prawem nigdy nie miałem ale tematyka więzienia interesowała mnie zawsze, czy to w filmach i serialach czy w książkach dlatego jestem tym bardziej zadowolony że trafiła mi się taka perełka, WOW! Poprostu jak zacząłem czytać to nie mogłem oderwać się od telefonu, wczoraj i dziś przepadłem i warto było a co mnie jeszcze bardziej cieszy to fakt że już wyszło 8 tomów ,, Skazańca...... Także nowe wyzwanie przede mną chociaż nic od razu ponieważ inne książki też czekają na swoją kolej😜
Krzysztof Spadło to dla mnie duże odkrycie i będzie ta przygoda obfitować w jeszcze wiele emocji!
Gorąco polecam.

Ebook.

Bardzo ciężko się czyta, nie do końca wiem czym to jest spowodowane, bo tematyka jak najbardziej mi pasuje. Na pewno minusem jest brak rozdziałów, nie ma też zbyt dużo akcji, książka przewidywalna i średnio zachęcająca do dalszego czytania.

Wciągająca opowieść człowieka skazanego na dożywocie opisującego swoje doznania podczas pobytu w więzieniu. Nawiązania do aktualnych wydarzeń polityczno-historycznych początku XX wieku mocno ubarwiają i urealniają całą powieść pana Spadło.

Niestety zdarzyło się kilka potknięć, które odrobinę popsuły mi przyjemność lektury, ale o tym już pisali inni, więc nie będę się powtarzać. Na pewno sam język wypowiedzi bohatera, człowieka młodego, niewykształconego jest odrobinę dla mnie mało wiarygodny i problematyczny, ale z drugiej strony dzięki niemu książkę czyta się zapartym tchem. Czasem porażkę można przekuć w sukces i z taką sytuacją mamy tu do czynienia.

Generalnie całość oceniam pozytywnie i sięgnę po kolejne części, aby przekonać się, czy autor zweryfikował swoje błędy.

Polecam

Literatura na wysokim poziomie, nie dziwią więc wysokie oceny tej pozycji nadawane przez czytelników na portalu L.C. Urozmaicony język, swoisty klimat i nastrój – no, wiadomo - to literatura więzienna. I choć życie za kratami z punktu widzenia osoby, która tych realiów nie zna, może wydawać się monotonne, to sporo się tam dzieje. Co więcej cały ten przekaz wydaje się wiarygodny. Wiarygodnie wykreowano głównego bohatera (ps. Ropuch),jak i postacie bohaterów drugoplanowych, a przede wszystkim opresyjny więzienny klimat Wronek, w którym skazani na długoletnie więzienie muszą umieć się jakoś odnaleźć (nie wszystkim się ta sztuka udaje). Historia skazania „Ropucha” na dożywocie rozpoczyna się przed 100 laty, mamy więc dopiero pierwsze lata istnienia niepodległej Polski. Nie dowiadujemy się powodu jego skazania, jednak wiadomo że takie kary odsiadują sprawcy najbardziej brutalnych przestępstw. I tak nie są oni najgorzej traktowanymi w więzieniu. Przerażający jest opis losu grupy więźniów „politycznych”. Mocną stroną powieści jest pokazanie i opisanie psychiki i cech charakteru niezbędnych do tego by skazany był w stanie zaadaptować się do zamkniętego środowiska. Nie brakuje refleksji i rozważań nad sensem życia. Istotne jest to dla tych, którzy mają perspektywę wyjścia na wolność, gdyż „odsiadują” wyroki określone w latach, w szczególności jednak kluczowe znaczenie ma dla tych, którzy mają tam spędzić całe swoje dorosłe życie lub oczekują tylko na egzekucję. W tle powieści pojawiają się wielkie wydarzenia polityczne, o których wiedza z opóźnieniem i w umiarkowanych dawkach przedostaje się do skazanych.
Wartościowa i poruszająca lektura.
Na minus – zdecydowanie zbyt duża dawka błędów literowych.

Sięgając po książkę z polecenia nie spodziewałam się, że aż tak zatracę się w lekturze. Świetnie wykreowane postacie. Główny bohater z pewnością nie pozytywny, ale mający w sobie siłę przyciągania do tego stopnia, że nie pozwala oderwać się od lektury. Wartość dodana, zarysowany szkic historyczny z elementami mało znanymi lub niewygodnymi politycznie. Styl autora na bardzo wysokim poziomie. Co mnie zupełnie zaskoczyło, to skreślone dialogi, po których zdawać by się mogło, że będą, z racji ulokowania fabuły, obciekać w wulgaryzm i prostactwo. Autor serwuję nam szczątkowe zwroty uznane za bluzgi, co zupełnie nie odbiera odczucia obcowania ze świadkiem przestępczym.

Przeczytałam recenzje znajomych o podobnych do moich upodobaniach i sięgnęłam po lekturę pomimo, że to nie moje klimaty. Okazało się, że faktycznie dobrze się czyta, cały czas miałam myśli jak to jest dostać dożywocie, jak zmienia się człowiek wewnętrznie kiedy musi uporać się z takim wyrokiem… czyli jakaś wartość dodana, lubię kiedy lektura coś wnosi więcej do mojego pojmowania świata.
Zmiana imienia faktycznie irytuje, można było poprawić, chyba, że jakimś cudem ma to sens wyjaśniony w dalszej części.
Jedna gwiazdka trochę na wyrost, zobaczymy dalej.

Jeśli to najcięższe więzienie, to ewidentnie zabrakło tego klimatu. Kilku psychopatycznych strażników? To za mało. Do tego stawiając po drugiej stronie postać naczelnika. Samowolne szwędanie się po obiekcie? Chyba trochę za dużo. Co nie zmienia faktu, że historia bardzo dobra i czyta się szybko. Można zanurzyć się w przemyśleniach, oddać się refleksji.
Czy styl pisania pasuje do niewykształconego chłopaka? Uważam, że tak, pomimo częstych zarzutów w komentarzach. Nauczył się czytać i pisać, a przez te umiejętności zdobywał coraz większą wiedzę, a historia powstała na stare lata głównego bohatera przecież.
Czytałem z ogromną ciekawością i choć zrobię sobie przerwę na jedną książkę, to zaraz później wracam do Żabikowskiego.
Nie sądziłem, że historie zza więziennego muru mogą być tak ciekawe i wciągające.

Jednak... Nie wiem jak papier, ale wersja elektroniczna jest straszna. Masa literówek, źle postawionych przecinków czy brak rozdziałów, choćby przerw, skutecznie utrudniały czytanie.

Czy styl pisania...

• Audiobooki