Felix, Net i Nika oraz klątwa domu McKillianów

Okładka książki Felix, Net i Nika oraz klątwa domu McKillianów Rafał Kosik
Okładka książki Felix, Net i Nika oraz klątwa domu McKillianów
Rafał Kosik Wydawnictwo: Powergraph Cykl: Felix Net i Nika (tom 13) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Felix Net i Nika (tom 13)
Powergraph
2014-11-19
2014-11-19
felix net i nika anglia szkocja 13 tom

Okładka książki Boże nawiedzenie Justyna Hankus, Rafał Kosik, Radek Rak, Wit Szostak
Boże nawiedzenie Justyna Hankus, Raf...
Okładka książki Ku gwiazdom. Antologia Polskiej Fantastyki Naukowej 2023 Tomek Bilski, Michał Cetnarowski, Andrzej Drzewiński, Łukasz Marek Fiema, Marta Gidyńska, Jacek Inglot, Rafał Kosik, Marta Magdalena Lasik, Jan Maszczyszyn, Radek Rak
Ku gwiazdom. A... Tomek Bilski, Micha...

Niestety okazało się,że miałam za wysokie wymagania do tej książki. Jak na początku podczas czytania świetnie się bawiłam to potem wraz z dalszym przebiegiem akcji coraz bardziej się nudziłam.

Bohaterowie są zdecydowanie moją ulubioną częścią tej powieści, ponieważ wnosili oni mnóstwo poczucia humoru i śmiechu. Drugim lubianym przeze mnie wątkiem był klimat, mrocznego szkockiego zamku położonego na odludziu, bez żadnego kontaktu ze światem. Autor świetnie wykreował świat w którym odbywała się akcja ,,𝑲𝒍𝒂𝒕𝒘𝒚 𝒅𝒐𝒎𝒖 𝑴𝒄𝑲𝒊𝒍𝒍𝒊𝒂𝒏𝒐́𝒘”, jednak uważam, że sama fabuła miała większy potencjał i mogła być ciekawiej opisana. Sądzę tak ponieważ, w pewnym momencie dużo wątków było rozpoczętych i miałam problem czytaniem, co skutkowało moim zastoje czytelniczym.

Podsumowując ten tom na pewno nie będzie moim ulubionym i nie zapadanie mi w pamięć, jednakże nie zniechęcam się i będę chciała przeczytać kolejne tomy.

W tej części wyjątkowo denerwował mnie Net i wcale a wcale nie dziwię się Felixowi, że reagował tak, czy inaczej. Wychodziły tu jego najmroczniejsze wady i zachowywał się tak, jakby krzywda całego świata dotyczyła tylko jego, a innych męczyły najwyżej drobne niedogodności. No litości.

Sam klimat bardzo mi się podobał, ale motyw snu jednak w wykonaniu Rafała Kosika jest trochę już przereklamowany. Trochę powtarzalne zjawisko. Nie wyciągnęłam nowego wow po lekturze. Nie była zła, czytało się z niecierpliwością, ale zabrakło tego czegoś, co sprawia, że po lekturze orientujesz się, że przez cały czas byłaś spięta.

"Klątwa Domu McKillianów" to kolejna, pełna niebezpieczeństw przygoda Superpaczki - tym razem w wiktoriańskim klimacie Anglii, z nutką steampunku i tytułową klątwą,

Tak jak brzmi, tak wygląda w praktyce - czyli rewelacyjnie. Autor doskonale oddał szkockiego ducha, intrygował tajemniczymi zdarzeniami i fascynował kolejnym kreatywnym pomysłem. Podobały mi się tu dodatkowo mocno rozwinięte wątki napięć w grupie, kłótni i radzenia sobie z konfliktem, co dla młodszych czytelników może być nieocenionym obrazem i przykładem radzenia sobie z tym , z czym mogą się spotykać wśród rówieśników. A że bohaterowie się rozwijają, dojrzewają i nie stoją w miejscu, to tym bardziej mocne i autentyczne stają się ich emocje.

Pomysłowy koncept klątwy był wręcz filmowo rozpisany. Miło było powrócić do onirycznych wątków, które już we wcześniejszych tomach okazywały się strzałem w 10 u autora.

Kolejna wciągająca, a i wartościowa historia, która zapada w pamięci. Polecam :)

Wzruszające...

Wzruszające...

Świetna książka, pękałam ze śmiechu i w napięciu przewracałam kartki!

Świetna książka, pękałam ze śmiechu i w napięciu przewracałam kartki!

Bardzo fajne. Nieścisłość(uwaga, maleńki spojler!) związana z 48 dzielącym się na 3 (to 16) wyjaśnia się w następnej części.

Mam całą masę pytań. Dużo zagadkowych szczegółów. Czekam na ciąg dalszy.

Mam całą masę pytań. Dużo zagadkowych szczegółów. Czekam na ciąg dalszy.

Jak zwykle książka Rafała Kosika jest świetnym połączeniem technologii z nietypowymi czy wręcz horrorystycznymi zdarzeniami. Tą książkę podobnie jak poprzednie czyta się szybko, lekko i przyjemnie. Dobra jest też zmiana miejsca akcji na coś nieznanego czytelnikowi i opisy miejsc.

Jak zwykle ciekawa, innowacyjna, atrakcyjna zarówno dla młodego, jak i starszego odbiorcy. Historia oryginalna, nietypowa, zaskakująca. Tymi słowami opisuję tę książkę, ale równie dobrze mógłbym tak opisać każdą książkę z serii

W sumie to powinno być 9.5, bo tylko początek był odrobinę nudnawy.

W sumie to powinno być 9.5, bo tylko początek był odrobinę nudnawy.

• Felix, Net i Nika
  • 2015