Święte małżeństwo

2014-01-01
2014-01-01
religia małżeństwo

,,Święte małżeństwo” Gary Thomas

Powyższa książka jest zupełnie inna od tych, które zazwyczaj czytam. Jest to swego rodzaju poradnik, przewodnik po tym jak budować relacje w małżeństwie z równoczesnym udziałem Boga.
Publikacja zawiera bardzo dużo cytatów i bardzo mocno skłania do myślenia.
W dzisiejszym świecie telewizja ukazuje małżeństwo jako coś nudnego, przereklamowanego jako klatkę. Osobiście jako moda żona uważam to za bzdurę. Dlaczego? Choćby dlatego, że od prawie roku wraz z mężem odkrywamy się na nowo zarówno on jak i ja poznajemy samych siebie od nowa, odkrywamy nowe pasje. Mimo tego, że przed małżeństwem myśleliśmy, że znamy siebie nawzajem bardzo dobrze to jednak czas po ślubie kiedy to zamieszkaliśmy razem pokazał nam, że to wcale nie prawda bo poznaliśmy swoje codzienne zachowania, reakcje na stres itp. Małżeństwo to ciągła praca, doskonalenie się w relacji z drugim człowiekiem. Jedną z wielu rzeczy, których nauczyło i ciągle uczy małżeństwo jest cierpliwość oj tak cierpliwości na pewno. Dużo do myślenia dał mi natomiast fragment dotyczący przebaczania i nie chodzi mi o umiejętność przebaczania w ogóle czy w małżeństwie, ale w innych relacjach…
Bardzo podobał mi się fragment dotyczący romantyzmu w małżeńskie. Z racji tego, że sama jestem typem romantyka staram się żeby choć ta nutka romantyzmu była nawet w takim codziennym funkcjonowaniu nie zawsze się udaje, ale tak to bywa w życiu. Parę razy już zapytałam się męża czy ma coś takiego, że od czasu ślubu zakochuje się we mnie na nowo? Sama byłam zaskoczona tym swoim pytaniem, ale tak mnie naszło bo sama to u siebie zauważyłam i po raz kolejny utwierdziłam się w przekonaniu, że to co mąż ma wygrawerowane z tyłu tarczy od zegarka jest prawdziwe mimo że kiedy go dostał byliśmy parą, a dziś jesteśmy małżeństwem.
Na końcu książki znajdziemy również ciekawe pytania skłaniające do rozmowy więc po przeczytaniu książki jest okazja żeby nie odkładać jej na półkę tylko poprzez te pytania pracować i poznawać siebie nawzajem dalej.
Polecam tą książkę wszystkim zarówno osobom, które są przed zawarciem związku małżeńskiego jak i te z krótszym bądź dłuższym stażem małżeńskim.
Cieszę się, że mogłam przeczytać te książkę trochę żałuje, że zdecydowałam się sięgnąć po nią ponad rok po zawarciu małżeństwa bo pewnie niektóre rozmowy poprowadziłabym inaczej unikając w ten sposób niepotrzebnych sprzeczek.

,,Święte małżeństwo” Gary Thomas

Publikacja zawiera bardzo dużo cytatów i bardzo mocno skłania do myślenia.
W dzisiejszym świecie telewizja ukazuje małżeństwo jako coś nudnego,...

Obowiązkowa pozycja dla wszystkich małżeństw i narzeczonych! Otwiera oczy i uświadamia istotę małżeństwa. Bardzo polecam!

Rewelacyjna książka. Prawdziwa, głęboka, zastanawiająca. Czytasz i zadajesz pytanie: "Serio? To niemożliwe." Mam wielką nadzieję, że to jednak możliwe :)

„Najważniejszym celem małżeństwa - ważniejszym niż szczęście, zaspokojenie seksualne, rodzenie dzieci, towarzyszenie sobie nawzajem i troska o dobro małżonka - jest dążenie do tego, by podobać się Bogu”

Gary Thomas jest popularnym amerykańskim pisarzem i mówcą, autorem wielu bestselerowych książek poświęconym duchowości chrześcijańskiej - m.in.: „Święte rodzicielstwo”, czy „Cenniejsza niż perły”, które zostały przetłumaczone na kilkanaście języków i sprzedane w milionach egzemplarzy na całym świcie. Jest również założycielem i dyrektorem stowarzyszenia The Center for Evangelical Spirituality. Wraz z żoną i dziećmi mieszka w Teksasie.

Ślub jest wydarzeniem przełomowym w życiu każdego człowieka. Przysięgając przed ołtarzem miłość, wierność i uczciwość małżeńską, pragniemy już na zawsze być z tą drugą osobą tak szczęśliwi, jak w tym wyjątkowym momencie. W końcu nikt nie wchodzi w związek małżeński z zamiarem unieszczęśliwienia siebie i swojego wybranka. Jest to zdecydowanie ostatnia myśl, jaka mogłaby się pojawić w sercach zakochanych narzeczonych. Niestety miesiąc miodowy szybko mija, powoli trzeba wracać do codziennych obowiązków, z czasem pojawiają się dzieci i tak z dnia na dzień, z miesiąca na miesiąc w życie małżeńskie wkrada się coraz większa rutyna, aż w końcu z żalem odkrywamy, iż nasze wyobrażenie o małżeństwie, jakie mieliśmy przed ślubem niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. Często wtedy pojawia się zniechęcenie, zwątpienie, albo po prostu rozczarowanie sobą lub swoim współmałżonkiem.

Jeśli powyższe słowa nie są Ci obce, jeśli i Ty znajdujesz się wśród osób, którym małżeństwo zaczęło w ostatnim czasie uwierać lub zastanawiasz się, dlaczego twoja druga połówka w tak drastyczny sposób zmieniła się po ślubie, to koniecznie sięgnij po książkę amerykańskiego pastora „Święte małżeństwo”.

„Kolizje w małżeństwie mogą tworzyć prawdziwe piękno, gdyż – jak dobrze wiemy – piękno czasem rodzi się w bólach.”

Książka Gary'ego Thomasa wyróżnia się wśród typowych poradników małżeńskich przede wszystkim tym, iż autor w niezwykle interesujący sposób łączy w niej temat wiary i małżeństwa. Jak sam przyznaje: „Ta książka nie powstała po to, by doradzić wam jak, lepiej kochać swojego małżonka (chociaż mam nadzieję, że i w tym wam pomoże). Ma ona przede wszystkim pomóc wam bardziej pokochać Boga i lepiej naśladować Jego Syna, Jezusa Chrystusa. A już na pewno dzięki niej na nowo odkryjecie i docenicie osobę, z którą wyruszyliście w tę życiową podróż”. Autor za cel swoich rozważań postawił sobie temat małżeństwa jako drogi do świętości. W prosty i przystępny sposób stara się zapoznać czytelnika z Bożym zamysłem o małżeństwie, podkreślając, iż może być ono idealną drogą wiodącą do większego rozwoju duchowego, jak również nawiązania bliższej relacji z naszym Stwórcą. Gary Thomas pisze nie tylko o odnajdywaniu Boga w codziennym życiu we dwoje, ale jednocześnie omawia liczne trudności i przeszkody, jakie możemy napotkać na wspólnej drodze, równocześnie pokazując, jak wykorzystać je, aby stały się one okazją do wzrostu w świętości. Ponad to w książce dość obszernie został poruszony temat seksualności, a także różnic charakterologicznych, intelektualnych oraz psychicznych między kobietą i mężczyzną, które wynikają z odmiennej płciowości. Nie brakuje w niej również licznych przykładów z życia autora, jego bliskich i znajomych. Poza tym na szczególną uwagę zasługują umieszczone na końcu publikacji liczne pytania do dyskusji i refleksji, których zadaniem jest ułatwienie czytelnikowi zastosowanie przeczytanych treści do swojego życia.

"Wszyscy zaręczeni powinni usłyszeć przed ślubem, że udane małżeństwo nie jest czymś, co się dostaje, lecz czymś, na co trzeba zapracować i co wymaga od nas wieloletnich zmagań"

Muszę przyznać, iż po przeczytaniu książki jestem nią zwyczajnie oczarowana. Jeszcze nie zdarzyło mi się, aby jakikolwiek poradnik wciągnął mnie do tego stopnia, że wprost nie mogłam się od niego oderwać. Myślę, że wiele nie przesadzę, jeśli napiszę, iż „Święte małżeństwo” czyta się niczym dobrą powieść. Serio! Publikacja napisana jest lekkim, przystępnym językiem, bez kaznodziejskiego zacięcia. Autor nie stara się nikogo na siłę nawrócić, a jedynie licznymi przykładami ze swojego życia pokazuje, iż w obecnych czasach nadal jest możliwe stworzenie pięknego i trwałego związku, opartego na wartościach chrześcijańskich, które współczesny świat w większości odrzuca. Bardzo spodobał mi się styl autora oraz sposób, w jaki dzieli się z czytelnikami swoim doświadczeniem życia małżeńskiego, a także obala mity związane z życiem we dwoje. Po skończonej lekturze ani trochę nie jestem zdziwiona, iż książka ta zaliczana jest do klasyki literatury chrześcijańskiej, a także do jednej z najważniejszej książek o małżeństwie. Gorąco polecam ją wszystkim młodym ludziom przygotowującym się do ślubu, jak również osobom z kilkuletnim stażem małżeńskim, które w swoim związku przeżywają różne trudności. Lektura może się też okazać pomocna wszystkim tym, którzy świadczą usługi poradnictwa rodzinnego i małżeńskiego. Tak sobie myślę, że jakby więcej ludzi karmiło się tego typu treściami, to na święcie byłoby zdecydowanie mniej rozwodów. Na koniec wypada mi już tylko napisać: oby więcej tego typu publikacji na polskim rynku!

„Każdego dnia musimy umierać dla swoich pragnień, by zmartwychwstać jako sługa. Każdego dnia jesteśmy zaproszenie, by utożsamiać się z Chrystusem cierpiącym na krzyżu oraz czerpać siły od Chrystusa wskrzeszonego z martwych. Umieramy dla naszych oczekiwań, żądań, lęków. Zmartwychwstajemy dla kompromisu, służby i odwagi"

[Opinia pochodzi z bloga: http://bierziczytaj.blogspot.com]

Książka pod wieloma względami wyjątkowa. W pewnym sensie można zaliczyć ją do poradników ale jakże przełomowych w tym gatunku. Polecam każdemu zniechęconemu rutyną w swym małżeństwie, pokazuje jak spojrzeć na nie z zupełnie innej perspektywy. Zdecydowanie dla ludzi wierzących.

• Własne
  • Religia / Relacje