Lenistwo duchowe. Smutek uśpionej duszy

Tłumaczenie: Wojciech Krawczyk
Wydawnictwo: AA
Donde duerme la ilusion. La tibieza
978-83-62927-76-0
religia

Są choroby, które przebiegają niezauważone i rozwijają się bezobjawowo, a kiedy się ujawnią, często jest już za późno, aby je wyleczyć. Podobny przebieg może mieć choroba duszy. Lenistwo duchowe jest dolegliwością ukrytą i paraliżującą duszę, co sprawia, że jej postępu nie sposób zahamować. Na wstępie atakuje rozum zaciemniając go; potem dotyka wolną wolę, którą osłabia i wyniszcza. Człowiek leniwy duchowo puszcza cugle wyobraźni i ukrywa się w fantazji z zamiarem odnalezienia w niej pozornych sukcesów lub fikcyjnego szczęścia, którego nie potrafi znaleźć w powszednim życiu przeżywanym według planu Bożego. Choroba ta może zostać wyleczona tylko przez Jezusa Chrystusa. Autor podaje sprawdzone przez wieki tradycji sposoby jak obudzić uśpione serce.

źródło opisu: http://www.religijna.pl/product_info.php/products_id/4503

źródło okładki: http://www.religijna.pl/product_info.php/products_id/4503

luelle | 2015-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2015

Książka, której treść się przeżywa i odnosi do samego siebie. Nie jest to lektura dla lektury, tylko poradnik, który stawia pytania, każe badać swoje sumienie, oczekuje szczerych odpowiedzi. Sprawy duchowe wpływają na to, w jaki sposób żyjemy, funkcjonujemy w codziennych relacjach, jak radzimy sobie z różnego rodzaju problemami. Książka ta jest więc nie oderwanym od rzeczywistości dziełkiem, lecz konkretnym przewodnikiem, który zachęca do podejmowania decyzji o zmianach i pomaga we wprowadzaniu tych zmian.

BIETKA | 2013-08-20
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 13 sierpnia 2013

Pięknie wydana książka Francisco Fernandeza Carvajala, sławnego hiszpańskiego duszpasterza z teologii duchowości.
Na okładce widnieje obraz Magdaleny pokutującej Georges'a de la Tour z Metropolitan Museum of Art, New York.

Czytelnik ma przed sobą spisane rekolekcje przez samego Autora, który z żywą wiarą i miłością mówi o tym, na czym polega prawdziwe szczęście człowieka:
-" prawdziwe szczęście nie polega ani na bogactwie czy dobrobycie, na ludzkiej sławie czy władzy, ani na żadnym ludzkim dziele, choćby było tak użyteczne jak nauka, technika czy sztuka, ani nie tkwi w żadnym stworzeniu, ale znajduje się w samym Bogu, który jest żródłem wszelkiego dobra i wszelkiej miłości. I tylko w Nim". To także prawdziwa radość i harmonia.

Na drodze prawdziwego chrześcijanina, brak miłości do Boga i bliżnich jest tożsame z brakiem radości, a toczący się smutek, to chora dusza.
Lenistwo duchowe jest chorobą miłości na skutek przewlekłego zaniedbania życia duchowego, co sprawia, że zapomina się...

Mr_BC | 2015-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2015

Wartościowa pozycja szczególnie na czas wielkopostny. Książka "Lenistwo Duchowe" to przede wszystkim materiał na gruntowny rachunek sumienia. Książka odzierała mnie miejscami z moich płycizn pobożności. Warto wczytywać się w książki w których możemy odnaleźć swoje zachowania a szczególnie braki w filarze duchowym.

Keiko200 | 2018-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2018

Książka dość ciekawe opisije lenistwo duchowe, jego źródła i konsekwencje trwania w nim. Motywuje do działania i codziennej pracy nad sobą

Krzysztof Szary | 2018-02-02
Na półkach: ŻYCIE DUCHOWE, Przeczytane
Przeczytana: 02 lutego 2018

Pojawiłem się w tej społeczności by przy pomocy innych odnaleźć takie książki, jak ta. "Lenistwo duchowe" to pozycja, która pomaga radośniej i z większą lekkością serca i sumienia przeżywać swoje życie. Polecam bardzo.

PoProstuAsia | 2017-06-01
Przeczytana: kwiecień 2017

Książkę tę chciałam przeczytać od momentu, kiedy pierwszy raz ją zobaczyłam. Nie zawiodłam się. "Lenistwo duchowe. Smutek uśpionej duszy" pomaga w podjęciu refleksji nad własnym życiem, zrobieniem swoistego "rachunku sumienia" ze swoich postępków. Książka obrazowo pokazuje, jakie konsekwencje niesie ze sobą zignorowanie swoich grzechów, pobłażanie swojej osobie, a także brak pracy nad sobą. Puentą, którą można wyciągnąć z tej książki, mogą być słowa "Wymagajcie od siebie, choćby inni od Was nie wymagali". Pozycja ta zawiera informacje, które wiele z na zapewne posiada i zna, ale można w niej odnaleźć również takie kwestie, które mogą być zastanawiające czy szokujące, zwłaszcza kiedy po prostu o pewnych rzeczach nie myśli się w kontekście grzechu lub nie łączy się pewnych faktów. Dla mnie osobiście ciekawym doświadczeniem było również to, że kiedy miałam (podczas czytania tej książki, którą czytałam po kawałku przez kilka miesięcy) jakiś problem, z którym nie mogłam poradzić sobie...

Paw Son | 2013-09-08
Przeczytana: 07 września 2013

"Lenistwo duchowe. Smutek uśpionej duszy. O chorobie duszy, która prowadzi do smierci" to zbiór przemyśleń i rozważań na temat ożywiania osobistej wiary na co dzień. Pomimo iż,autor opiera się na Ewangelii i pisamach mniej lub bardziej znanych katolickich kaznodziei (Św. Augustyn, Św Grzegorz Wielki, Św. Tomasz, Jan Paweł II, Św. Josemaria Escriva, oraz innych hiszpańskojęzycznych autorów) nie jest to wcale zbiór zawiłych moralitetów lecz bardzo przystępne nawoływanie do trwania w wierze. Lektura tej książki była lekka, łatwa i przyjemna.

Asia | 2018-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2018