Perfekcyjna matka nie istnieje, no i co z tego?

Okładka książki Perfekcyjna matka nie istnieje, no i co z tego? Claire Delaporte
Okładka książki Perfekcyjna matka nie istnieje, no i co z tego?
Claire Delaporte Wydawnictwo: Amber poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Amber
2014-09-23
2014-09-23
Agnieszka Podolska
rodzicielstwo macierzyństwo

Okładka książki (Nie)Grzeczni? Małgorzata Bajko, Monika Janiszewska
(Nie)Grzeczni? Małgorzata Bajko, M...
Okładka książki Księga dziecka. Od narodzin do drugiego roku życia Martha Sears, Robert Sears, William Sears
Księga dziecka... Martha Sears, Rober...
Okładka książki Jak mówić do nastolatków, żeby nas słuchały, jak słuchać, żeby z nami rozmawiały Adele Faber, Elaine Mazlish
Jak mówić do n... Adele Faber, Elaine...

Książka z typowymi porównaniami takimi jak: Oczekiwania vs Rzeczywistość. Zarówno perfekcyjna, jak i Normalna Matka są mocno przerysowane. Z jednej strony wydziwiania obu matek wywoływały u mnie głośny śmiech, z drugiej strony nie mogłam uwierzyć w aż tak patologiczne zachowanie ze strony „normalnej„ matki. Książka do pochłonięcia w jeden wieczór. Napisana bardziej hasłowo, częściej coś jest wymieniane niż opowiadane.

Uśmiałam się do łez. Niektóre historie w niej opisane znam z autopsji :) Oczywiście te, które zdarzały się normalnej matce. Lektura była dla mnie pocieszająca, ponieważ nie raz miałam wyrzuty sumienia w związku z moim podejściem do macierzyństwa. Daleko mi do perfekcyjnej mamusi, ale nie przejmuję się tym, bo w końcu PERFEKCYJNE MATKI NIE ISTNIEJĄ!

Może brak mi poczucia humoru, ale...
Nie uważam, by bycie "normalną" matką miało opierać się na tłumaczeniu się ze zwykłego niechlujstwa i lenistwa oraz drwieniu z kogoś, kto stara się bardziej (dba zarówno o siebie, jak również o swoje dziecko czy - idąc dalej - męża).
Fakt, perfekcyjna matka nie istnieje, ale matka "normalna" to dla mnie taka, która stara się zawsze robić i działać jak najlepiej nie szukając przy tym głupich wymówek. A nie - jak jest napisane w książce - "normalna matka robi, co może". Brzmi to tak, jakby w macierzyństwo nie należało wkładać dużo wysiłku, a to jest dla mnie już duże niedociągnięcie.

Jak wspomniałam na początku - może brak mi poczucia humoru? Jednak naprawdę grubo zastanawiam się kogo ta książka miałaby śmieszyć bądź pocieszać. Żarty w niej zawarte są w większości niestosowne i wręcz nierealne.

Może brak mi poczucia humoru, ale...

Obowiązkowa pozycja dla każdej matki, która ma chwilę słabości bo sąsiadka krzywo na mnie patrzy, bo teściowa ciągle poucza lub gdy matka własna rodzona krytykuje ... bo one wszystkie bez wyjątku były idealnymi matkami!
Śmiałam się w głos :)

Śmiałam się w głos :)

• Matka
  • Dorosłe
  • '16
  • 2020 projekt 52
  • Poradniki / Motywacja / Rozwój

Dodaj cytat z książki Perfekcyjna matka nie istnieje, no i co z tego?