Duński pisarz i twórca scenariuszy filmowych. Przyszedł na świat w małej miejscowości leżącej niedaleko miasta Fredensborg. Jego pierwsza książka, "Hvorlænge var Adam i Paradis?", została wydana gdy miał 28 lat. Autor kilkudziesięciu książek i setek felietonów humorystycznych. Pisał po duńsku i niemiecku. Do dnia dzisiejszego sprzedano około 4 milionów dzieł pisarza, co czyni go jednym z najbardziej poczytnych duńskich literatów. Autor scenariuszy do 3 filmów: "Elsk din næste" (duńsko-niemiecka komedia z 1967 r. w reżyserii Egila Kolstø),"Mig og min lillebror og Bølle" (reż. Lisbeth Movin i Lau Lauritzen Jr., 1968) oraz "Mig og min lillebror og storsmuglerne" (reż. Lau Lauritzen Jr., 1969). Willy Breinholst żył 91 lat. Wybrane dzieła: "Handbuch für Väter. Ein heiterer Ratgeber" (1960, polskie wydanie: "Podręcznik dla ojców, czyli niezbyt poważne porady dla początkujących tatusiów", Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1979),"Hallo, hier bin ich!" (1980, polskie wydanie: "Hej, to znowu ja!", Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1992),"Hej mar, hej far" (1981, polskie wydanie: "Hej mamo, hej tato", Marba Crown LTD, 1998),"Kinder – die beste Erfindung seit Adam und Eva" (1991, polskie wydanie: "Dzieci, najlepszy wynalazek od czasów Adama i Ewy", Wydawnictwo J&BF, 1996).
Książeczka broszurowa, ale ile radości można z niej czerpać. Im człowiek starszy, tym więcej czerpie z lektury, bo przytoczone w niej historyjki są bardzo mocno życiowe. W trakcie czytania często zadawałam sobie pytanie" "hmm, ciekawe, skąd ja to znam". Na poprawę humoru jak najlepsza pozycja. Całość dopełniają jeszcze fenomenalne obrazki, które też mają rolę jeszcze krótszych opowiastek.
Dzieci i ryby głosu nie mają!
Tak głosi znane powiedzenie. Autor postanowił udowodnić, że dzieci nawet w okresie prenatalnym ten głos posiadają. Udzielił go malutkiemu plemnikowi w drodze do macicy. Troszkę zagubionemu w przepychaniu się wśród sobie podobnych do nowego lokum, a potem zadziwionemu swoim zmieniającym się wyglądem i otaczającym go światem wewnętrznym i zewnętrznym. Rozbawia przy tym swoimi komentarzami wyrażającymi dezaprobatę, radość, zaskoczenie, przykrość lub subiektywną nielogiczność zdarzeń. Otaczający go świat, ten widoczny i ten słyszalny, pokazuje z dziecięcego punktu widzenia w sposób ciekawy, odmienny i ze sporą dawką humoru aż w 56 odsłonach. Każda zawiera króciutki tekst z rysunkami ilustrującymi mimiką i językiem ciała dziecka jego tematykę.
Przygody maleństwa rozbawiają!
Ale pod tą uroczą i słodką oprawą przekazu z językiem dostosowanym do małego czytelnika, kryje się bardzo dużo faktów i informacji merytorycznych z zakresu medycyny i psychologii ciąży, które każde dziecko poznaje przy okazji przyjemnej zabawy. Dowiaduje się o drodze plemnika do macicy nazywanej „mieszkaniem do wynajęcia” na 9 miesięcy, o rozwoju organizmu dziecka w czasie ciąży, pierwszych odruchach, czynnościach i biciu serca, wpływie trybu życia mamy na ciążę, roli ojca w okresie oczekiwania, szkodliwych czynnikach na rozwój dziecka, lekarskich badaniach kontrolnych kobiety ciężarnej i przygotowaniach do porodu. Mając świadomość tych walorów i tendencję do angażowania we wszystko, co robię, książek, wykorzystałam kiedyś tę publikację jako uzupełnienie materiału zapoznającego jedenastolatków z budową i cyklem rozrodczym człowieka. Na czytanie fragmentów książeczki chciałam przeznaczyć pół godziny. Nie pozwoliły mi na to. Musiałam przeczytać wszystko!
I to jest najlepsza rekomendacja tej książki.
Dlatego zaskoczyła mnie nieznajomość tej klasycznej już pozycji u koleżanki realizującej podobne tematy. A przecież jej pierwsze wydanie ukazało się w 1981 roku, by wraz z kolejnym wydaniem w 1989 roku otrzymać dużo ładniejszą grafikę. To z tego wydania korzystałam. Najnowszemu wydaniu Wydawnictwo nadało książeczce formę prezentu w twardej oprawie, idealnego dla przyszłych mam, które mogą spersonalizować swój egzemplarz, wpisując imię swojego dziecka, wszystkie dane noworodka, uzupełnić drzewo genealogiczne, a nawet wybrać imię z umieszczonego na końcu kalendarza imieninowego.
To również doskonała książeczka edukacyjna dla rodzeństwa oczekującego siostry lub brata, pomagająca nie tylko „zajrzeć” mamie do brzuszka, ale przede wszystkim poznać, zrozumieć i przeżyć razem z rodzicami „najbardziej fantastyczny, najbardziej niewiarygodny i zadziwiający proces poczęcia i narodzin”.
Autor nie poprzestał jedynie na tej pozycji. Książka doczekała się kontynuacji. W Polsce dotychczas ukazało się 9 tytułów opowiadających o dalszych perypetiach dziecka i jego rodziców.
http://naostrzuksiazki.pl/