Panowie z dzielnicy

Tłumaczenie: Michał Lipszyc
Seria: Lemur
Wydawnictwo: Świat Książki
Senhor Valery. Senhor Henry. Senhor Brecht. Senhor Juarroz. Senhor Kraus. Senhor Calvino

"Mam ochotę stłuc Tavaresa, bo nikt nie ma prawa tak dobrze pisać w wieku 35 lat". José Saramago do Tavaresa podczas wręczania mu nagrody im. Saramago w 2005 r. za powieść "Jerusalém" "»Panowie z dzielnicy« przywodzą na myśl Lewisa Carrolla, bo nieustannie wywołują wrażenie, że normalna logika ludzkiego życia ulega rozkładowi. »Pan Valéry« przywołuje też inne słynne dzieła, jak »Un Certain...

"»Panowie z dzielnicy« przywodzą na myśl Lewisa Carrolla, bo nieustannie wywołują wrażenie, że normalna logika ludzkiego życia ulega rozkładowi. »Pan Valéry« przywołuje też inne słynne dzieła, jak »Un Certain Plume« wielkiego Henri Michaux czy »Herr Keuner« Bertolda Brechta. Ale przede wszystkim nawiązuje do francuskiego poety Paula Valéry'ego. Twórczość Tavaresa to doskonały przykład inteligencji, wdzięku i językowej dyscypliny".
José Antonio Gomes, "Expresso"

Jeden często skacze do góry, bo - sam niewielki - poszukuje sposobu na dorównanie tym wyższym, drugi ma szufladę przeznaczoną specjalnie do przechowywanie pustki, trzeci rozkłada książkę w taki sposób, żeby słońce mogło ją poczytać... I codziennie przewraca stronę.

W krótkich, zabawnych, opatrzonych ilustracjami przypowiastkach filozoficznych panowie: Valéry, Henri, Brecht, Juarroz, Kraus i Calvino wprowadzają nas w świat swych egzystencjonalnych pytań i przemyśleń - z pozoru logicznych, nierzadko absurdalnych. Tavares twórczo wykorzystuje różne konwencje, prowadzi grę z czytelnikiem, zmusza do refleksji i... bawi.

źródło opisu: [Świat Książki, 2007]

Maciek | 2017-03-29
Przeczytana: 29 marca 2017

Wiele można by o tej książce powiedzieć i/lub napisać. Krótka notka, opis na okładce książki mówi między innymi:
" W krótkich, zabawnych, opatrzonych ilustracjami przypowiastkach filozoficznych panowie: Valery, Henri, Brecht, Juarroz, Kraus i Calvino wprowadzają nas w świat swych egzystencjalnych pytań i przemyśleń - z pozoru logicznych, nierzadko absurdalnych. Tavares twórczo wykorzystuje różne konwencje, prowadzi grę z czytelnikiem, zmusza do refleksji i...bawi"
I jak najbardziej zgodnie z prawdą. Tu jednak kilka uwag się nasuwa. Obserwacji, względnie słów ostrzeżenia.

Po 1 - Jak wynika chociażby z tego krótkiego tekstu... Nie jest to normalna książka (czytaj: powieść), chociaż na taką wygląda. O nie. Nie, nie, zdecydowanie nie. Jeśli ktoś czytał "Śniadanie Mistrzów" Kurta i zastanawiał, co by było gdyby ktoś poszedł dalej... Ta da! Oto odpowiedź. Co zatem idzie i co należy sobie otwarcie i szczerze powiedzieć...

Po 2 - Jest to książka o ludziach anormalnych i raczej dla...

Konwalia | 2012-09-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 04 września 2012

Przypowiastki filozoficzne autorstwa Tavaresa są oryginalne, mądre, cięte i niewybrednie dowcipne. Muszę przyznać, że byłam zaskoczona formą literacką i stylem pisarza.
Tytułowi panowie z dzielnicy: Valéry, Henri, Brecht, Juarroz, Kraus, Calvino są indywidualistami. Każdy z nich prezentuje odmienną filozofię życiową i ma poświęcony osobny rozdział.

Jeden z bohaterów poprzez ciągłe skakanie chciałby w końcu dorównać innym, drugi dba o swoją wyjątkową szufladkę, w której przechowuje pustkę i nic więcej! Trzeci natomiast lubi otwierać książkę na świeżym powietrzu, aby słońce miało okazję ją poczytać. Stronę codziennie przewraca. Jeszcze inny uważa, że gdy do rzeczywistości doda nieco absyntu, otrzyma rzeczywistość lepszej jakości. Oczywiście pieczołowicie się do tej maksymy stosuje.

Te lekkie przypowiastki zostały opatrzone minimalistycznią grafiką. Uwaga, zdarza się, ze u Tavaresa ludzka logika zawodzi! Proste, pomysłowe i zabawne.

wojszal | 2016-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2016

Nie pokuszę się o ocenę "Panów z dzielnicy". Nie potrafię znaleźć puenty. Słowa końcowego.Podsumowania.
Zacząłem czytać Tavaresa rano. I popołudniu. I wieczorem. I znalazłem kilka ciekawostek. Oto jedna z nich:
[...]
Pech
– Klątwy to rachunki matematyczne, które potwierdzają się w przyszłości i czekają tam na nas – powiedział pan Henri.
Po czym pochylił się, aby zawiązać sznurowadło u buta, i dokładnie w tym momencie wielki kamień przeleciał mu nad głową, a następnie upadł gwałtownie na ziemię.
...moje szczęście po raz kolejny było punktualne – stwierdził pan Henri, prostując się.
...lub też: moje szczęście jest zawsze zsynchronizowane z moim pechem.
...gdyby kamień uderzył mnie w głowę, byłby to pech – skonstatował pan Henri.
...ale miałem to szczęście, że schyliłem się w momencie, kiedy kamień chciał mi roztrzaskać głowę.
...ludzie, którzy mają pecha, nie przestają mieć szczęścia.
...po prostu mają szczęście w niewłaściwych momentach – wyjaśnił.
...tak jakby na środku pustyni...

Magda | 2013-11-24
Przeczytana: 23 listopada 2013

Bardzo sympatyczna pozycja.
Zbiór przypowieści poniekąd filozoficznych przedstawianych kolejno przez tytułowych panów z dzielnicy.
Moim osobistym bohaterem jest pan Henry, miłośnik absyntu i głebokich przemyśleń na temat życia. I wspomnianego absyntu :)

herodot83 | 2013-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2013

Powiedzieć coś przy użyciu słowa, które ma więcej znaczeń niż to oficjalne, w dodatku odnieść to do kultury w lesie metafor i błyskotliwego poczucia humoru z dozą ironii.
Godne uwagi, dyskretny domokrążca sprzedający myślenie,w dodatku za darmo.

werrrrra | 2012-01-10
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Książka magiczna, jestem w niej zakochana od pierwszej strony.
Nie potrafię wyrazić zachwytu nad twórczością Tavaresa,nigdy nie spotkałam czegoś takiego. Kto przeczyta ten zrozumie.

Agnieszka | 2014-08-15
Przeczytana: 2008 rok

Lubię do niej wracać. Lubię ją polecać innym. Oni też nie narzekają i wracają do niej. I polecają innym innym...

jawora | 2012-05-31
Przeczytana: 21 sierpnia 2010

Panowie z dzielnicy to powieść przepełniona humorem,dowcipem i pomysłowością autora.
T.Goncalo M.opisuje sześć ekscentrycznych postaci,nadających koloryt dzielnicy w której mieszkają.
Sam styl pisarza także zaskakuje symetrią lub jej brakiem w wersach,
małą ilością słów i grafiką zapisanej treści.
Czytanie to prawdziwa przyjemność:szybko i konkretnie.
Polecam.!!!

| 2011-09-11
Przeczytana: 2008 rok

Genialna. Styl. Konstrukcja. Poruszane tematy. Bohaterowie. Książka bardzo ciekawa. Poruszająca. Nie znam niczego podobnego.

MariannaJ | 2014-01-27

Cudowne to jest, po prostu cudowne. Chyba najbardziej oryginalna książka, jaką w życiu czytałam. Cieszyłam się jak dziecko na każdą kolejną stronę. Wracam do niej od czasu do czasu, otwieram, gdzie popadnie, i do razu humor mi się poprawia :-D