Kurier z Warszawy

Okładka książki Kurier z Warszawy
Jan Nowak-Jeziorański Wydawnictwo: Znak Horyzont biografia, autobiografia, pamiętnik
672 str. 11 godz. 12 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Znak Horyzont
Data wydania:
2014-09-08
Data 1. wyd. pol.:
2014-09-08
Liczba stron:
672
Czas czytania
11 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324030255
Tagi:
Historia Polskie Państwo Podziemne Jan Nowak-Jeziorański
Średnia ocen

                8,4 8,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Korespondencja z lat 1952 – 1975 Jan Nowak-Jeziorański, Edward Raczyński
Ocena 10,0
Korespondencja... Jan Nowak-Jeziorańs...
Okładka książki Korespondencja z lat 1952–1975 Aleksander Bregman, Adam Ciołkosz, Jan Nowak-Jeziorański
Ocena 0,0
Korespondencja... Aleksander Bregman,...
Okładka książki Jan Nowak Jeziorański, Zbigniew Brzeziński. Listy 1959-2003 Zbigniew Brzeziński, Jan Nowak-Jeziorański
Ocena 0,0
Jan Nowak Jezi... Zbigniew Brzeziński...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,4 / 10
87 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
455
20

Na półkach: , ,

W zasadzie długo broniłem się przed napisaniem opinii na temat tej książki, bez wątpienia jednej z najważniejszych które ukształtowały moje spojrzenie na historię. Bo żeby nie wyszło zbyt patetycznie, zbyt tkliwie, a może politycznie... Ale coś mnie zmuszało do napisania kilku zwierzeń.
Nie będę oceniał samej książki, bo tak na prawdę trzeba by oceniać życie tego wielkiego człowieka. Napiszę kilka słów moich osobistych odczuć.
Już sam początek książki przyprawił mnie o dreszcze. Opis chwili gdy mały Zdzisio (prawdziwe imię autora) siedzi na kolanach ojca, w ich warszawskim mieszkaniu w 1920 r., w oddali słychać kanonadę sowieckich dział wokół niedalekiego Radzymina , a na ulicach pod domem przechodzą procesje w intencji obrony Warszawy przed bolszewikami. Od tej sceny wiadomo było że pisze tą książkę człowiek który stał się żywym świadectwem polskiej historii i ma na ten temat coś do powiedzenia. Przez karty tej opowieści przewijają się najważniejsi giganci światowej i polskiej polityki z okresu II w.ś. z wieloma z nich autor miał kontakt osobisty (np. z Churchillem, Borem-Komorowskim, Mikołajczykiem).
Moje pokolenie urodziło się w PRL-u i takie państwo było dla mnie rzeczą naturalną, o II w.ś., o II RP, ułanach, cichociemnych, powstaniu warszawskim czytaliśmy tylko na kartach podręczników szkolnych - był to dla nas rozdział zamknięty na miarę bitwy pod Grunwaldem, a postacie takie jak Anders czy Piłsudski, były niczym więcej niż pomnikami historii. I naraz wziąłem do ręki tę książkę - po jej przeczytaniu spojrzenie na Polskę, na naszą historię już na zawsze nie pozostało takie same.
Najważniejszą rzeczą jaką uzmysłowił mi autor była ciągłość trwania Państwa Polskiego, tego na uchodźstwie. Państwa które przetrwało wojenną zawieruchę i trwało aktywnie przez pięć dekad komunizmu w Polsce, czerpiąc z dorobku i spuścizny kulturowej i politycznej II RP. Uzmysłowił mi również, że kiedy ja będąc dzieckiem grałem w piłkę, na obczyźnie żyli jeszcze bohaterowie spod M. Cassino, bitwy o Anglię, przyjaciele gen. Sikorskiego czy Andersa. Ten rozdział historii Polski nigdy więc tak na prawdę nie został zamknięty. Biografia J.Nowaka - Jeziorańskiego jest także symbolicznym życiorysem całego Pokolenia Niezłomnych ich chwały i tragedii.
Jedno jest pewne - za kilka - czy raczej kilkanaście lat na półkę z książkami do przeczytania dla moich dzieci, po cichu podrzucę tę pozycję.

W zasadzie długo broniłem się przed napisaniem opinii na temat tej książki, bez wątpienia jednej z najważniejszych które ukształtowały moje spojrzenie na historię. Bo żeby nie wyszło zbyt patetycznie, zbyt tkliwie, a może politycznie... Ale coś mnie zmuszało do napisania kilku zwierzeń.
Nie będę oceniał samej książki, bo tak na prawdę trzeba by oceniać życie tego wielkiego...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    471
  • Przeczytane
    404
  • Posiadam
    152
  • Teraz czytam
    26
  • Ulubione
    25
  • Historia
    19
  • Chcę w prezencie
    15
  • historia
    6
  • II wojna światowa
    5
  • Wspomnienia
    3

Cytaty

Więcej
Jan Nowak-Jeziorański Kurier z Warszawy Zobacz więcej
Jan Nowak-Jeziorański Kurier z Warszawy Zobacz więcej
Jan Nowak-Jeziorański Kurier z Warszawy Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także