Rudolf Nurejew

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
balet, Rosja
Monika Stocka

Opowieść o życiu i dokonaniach jednego z najsłynniejszych tancerzy. Urodzony na Syberii, absolwent renomowanej Leningradzkiej Szkoły Choreograficznej im. Kirowa, zdecydował się na ucieczkę z ZSRR i poprosił o azyl we Francji.

źródło opisu: http://iskry.com.pl/biografie/368-rudolf-nurejew.html

źródło okładki: http://iskry.com.pl/biografie/368-rudolf-nurejew.html

mrzokonimow | 2018-03-22
Przeczytana: 15 marca 2018

Rozczarowująca książka. Mam wrażenie, że autor bardzo pobieżnie potraktował temat, w związku z czym zamiast solidnej biografii interesującego człowieka, dostaliśmy jedynie rozbudowane kalendarium.

Patrycja | 2018-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2018

Rudolfowi Nuriejewowi udało się dokonać czegoś, co uważałam jeszcze jakiś czas temu za niemożliwe - zainteresował mnie baletem. Fragmenty jego występów z Le Corsaire stały się moimi ulubionymi od pierwszego obejrzenia (i żaden inny tancerz odgrywający tę rolę tego nie dokonał). Oczywiście nie znam się na balecie i niestety dobrze mi z tą ignorancją, bo wolę skupiać się na emocjach, niż na wytykaniu błędów technicznych.

Potem przyszedł czas na film o Nuriejewie - "Dance to freedom", który przybliżył w pewnym stopniu życiorys tancerza i naturalną koleją rzeczy było przeczytanie biografii. Niestety żałuję, że sięgnęłam po tę konkretną, ale solennie przyrzekam, że do końca roku poprawię swój błąd i przeczytam coś anglojęzycznego.

Nie bardzo umiem znaleźć zalety tej książki poza oczywistym faktem braku bariery językowej. Biografia ta ma zaledwie 160 stron, a jeśli odejmie się zdjęcia to zostaje niewiele ponad 120. Oczywiście nie objętość świadczy o tym, czy książka jest dobra, ale w...

margoz | 2017-05-18
Przeczytana: 18 maja 2017

Historia życia Rudolfa Nurejewa opisana przez Jana Stanisława Witkiewicza rozpoczyna się i kończy na łożu śmierci. Wraz z genialnym i szalonym tancerzem zataczamy krąg życia. Już na wstępie widzimy Rudolfa dokonującego swojego żywota - w ogromnym cierpieniu, ciągle walczącego, pragnącego żyć, mającego nadzieję, że lekarze stworzą lek na rozrywającą go chorobę. Przebywa w szpitalu Notre Dame du Perpetuel Secours w Levallois - Perret, otoczony opieką przyjaciółek. Umiera szóstego stycznia 1993 roku, w przeddzień prawosławnego Bożego Narodzenia.
Zapis wydarzeń następujących bezpośrednio po jego śmierci wywołuje niedowierzanie - rządna zysku i bogactwa krewna Nurejewa zrywa leżącemu w trumnie nieboszczykowi kolię z szyi. Pożegnanie tancerza nie obyło się więc bez kontrowersji - ale czy to może dziwić, podczas gdy całe jego życie to ciągłe kontrowersje, bunt, praca i konsekwencja, upór, ciągły bieg za sławą, niezależnością, dążenie do doskonałości w każdym aspekcie.

Urodził się w...

Monika Stocka | 2015-07-23
Przeczytana: 22 lipca 2015

Nurejew to nazwisko pudełko, przynajmniej dla mnie. Nie, wcale nie interesuje się jakoś specjalnie baletem choć nie ukrywam, że chciałabym (wszystko przede mną). Zaczęło się niewinnie od „biografii” Matyldy Krzesińskiej, która jako druga w historii baletu otrzymała tytuł Primaballerina assoluta Teatru Maryjskiego (czasy ostatniego cara Mikołaja II). Dużo tam było bajdurzenia i choć taniec był jednym z głównych tematów, to nie jedynym, (jedynym słusznym tematem była tancerka) ale u mnie już zaiskrzyło. Już chciałam więcej. Potem ktoś podsunął "Tancerza" (Colum McCan), o Nurejewie, którego czytałam z lekkim niedowierzaniem, podejrzewając autora o manieryzm i przekoloryzowanie. Niesłusznie.
Mimo, ze "Tancerz" naprawdę nieźle oddaje życie Rudika, pozostał we mnie niedosyt. Myślę, że on już zawsze we mnie będzie, bo jednak Nurejew to geniusz, postać wyjątkowa, tragiczna, fascynująca i momentami odrażająca. To wszystko sprawiło, że dosłownie w jeden dzień połknęłam jego biografię...