The Way of Men

Okładka książki The Way of Men Jack Donovan
Okładka książki The Way of Men
Jack Donovan Wydawnictwo: Dissonant Hum nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Way of Men
Dissonant Hum
2012-04-10
2012-04-10

Bardzo przyjemnie napisana książka – szczególnie jej pierwsza połowa, gdzie autor definiuje męskość .Na definicję tę składają się elementy rudymentarne męskości, pozostające po odsączeniu wszystkich cech związanych z kulturowymi uwarunkowaniami jej rozumienia, tak więc takie cechy, jakie znaczenie zachowują w „bandzie” kilkunastu-kilkudziesięciu mężczyzn, żyjących w warunkach braku otoczki cywilizacyjnej i w postaci złożonych funkcjonalnie społeczeństw cywilizowanych, gdy samodzielnie muszą zdobywać i zabezpieczać dobra niezbędne do życia, czyli polować i walczyć – te cechy to siła fizyczna, odwaga, umiejętności oraz honor definiowany przez lojalność wobec własnej grupy i jej członków. Punktem odniesienia dla autora jest właśnie hobbesowski „stan przedpaństwowy”, acz odrzuca on indywidualizm autora „Lewiatana” na rzecz bardziej antropologicznie realistycznej idei „doboru grupowego”. Taki pozytywnym punktem odniesienia są też dla niego żyjące w strukturach patriarchalnych szympansy, negatywnym punktem odniesienia zaś – żyjące w przypominających dzisiejsze społeczeństwa zachodnie strukturach matriarchalnych bonobo.

Druga cześć książki ma charakter bardziej publicystyczny i wnioski w niej przedstawione są mniej wyraziste: autor stawia tezę, że nowoczesne, złożone funkcjonalnie społeczeństwo, wraz z globalizacją, kapitalizmem i feminizmem, niszczą męskość, jedynym zaś z tego kryzysu wyjściem uznaje upadek nowoczesnego państwa i oparcie nowego porządku politycznego na niewielkich „gangach” polegających na sobie nawzajem mężczyzn. Jego rady jak taką grupę założyć są jednak dość banalne, a jak poradzić sobie z kapitalistyczno-globalistycznym lewiatanem nowoczesnego państwa Jack Donovan w zasadzie nie wyjaśnia, twierdząc jedynie że znajduje się ono w kryzysie i będzie postępować wobec niego społeczna alienacja; od czasu napisania książki minęło już kilka lat, żadnych tego rodzaju kryzysowych przewartościowań w Systemie zaś nie obserwujemy, tak więc tezy autora wydają się w tej części dość słabe.

Ogólnie, praca na pewno warta przeczytania, pomaga bowiem uporządkować sobie różne intuicje i wnioski w bardziej spójny system poglądów.

Na półkach: , , , , , , , ,

Przeczytałem polskie wydanie tej książki (wydawnictwo Czerwona Pigułka).
Znakomita książka i w ogóle sam pomysł napisania takiej książki poświęconej takim (przemilczanym, zapomniany, olanym) tematom jest znakomity. Chociaż (z tego co wiem o autorze na podstawie informacji, które sam o sobie udostępnia) nie podzielam większości poglądów autora, to bardzo doceniam pracę, której się podjął i którą (bardzo dobrze) wykonał pisząc tę książkę. Jestem pod wrażeniem obiektywności z jaką potrafił podejść do tematu i umiejętności odizolowania swoich poglądów od faktów. Bardzo miłe zaskoczenie - książka okazała się o wiele lepsza niż się spodziewałem. Jedna z niewielu pozycji, które mogę z czystym sumieniem polecić (jednak warto ostrzec, że dla różnego rodzaju "Snow Flake'ów", pantoflarzy, feministów, SWJów i lewaków oraz konserwatystów nie będzie to przyjemna lektura). Jack ukazuje tu świat z innej perspektywy, dzięki czemu można dostrzec i zrozumieć rzeczy, które wcześniej umykały.

Przeczytałem polskie wydanie tej książki (wydawnictwo Czerwona Pigułka).

Bardzo dobra książka pokazująca naturę mężczyzn i odzwierciedlenie tego w dzisiejszym świecie. Przeczytanie rozjaśnia trochę pogląd na świat i siebie.

• The Red Pill
  • Selfhelp