Emilia Dziubak
Ag2S

W zbiorze „Klasycy dzieciom” znajdziemy utwory wybitnych polskich poetów i prozaików: Ignacego Krasickiego, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Aleksandra Fredry, Stanisława Jachowicza, Józefa Ignacego Kraszewskiego oraz Marii Konopnickiej. Nie wszystkie były tworzone z myślą o dzieciach, jednak jako element polskiej tradycji powinny się znaleźć wśród lektur młodych czytelników. Trudno sobie bowiem wyobrazić, że kolejne pokolenie nie pozna takich cytatów jak: „Miłe złego początki”, „Już był w ogródku, już witał się z gąską”, „Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie”, „Wolnoć Tomku w swoim domku”, „Osiołkowi w żłoby dano”, czy… „Hu, hu, ha, nasza zima zła”. Wszystkie pochodzą z utworów tworzących niniejszy zbiór.
Doskonałe, nowoczesne ilustracje Emilii Dziubak podkreślają, że nie są to nudne lektury szkolne, ale uniwersalne, ponadczasowe teksty, które mogą się spodobać współczesnym dzieciom.

źródło opisu: Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2014

źródło okładki: http://nk.com.pl/

Oficjalna recenzja
Róża_Bzowa książek: 6125

Kto ma książkę, niechaj czyta*

Wakacje tuż tuż a wraz z nimi cała masa różnych wypoczynkowych przyjemności oraz zagrożeń. Jeśli jako rodzice zaczęliście się zastanawiać, jak uchronić swe latorośle, udające się na kolonie/obozy/wycieczki i inne takie, przed wszelkimi możliwymi niebezpieczeństwami – mam coś dla was. Idealne połączenie poradnika z katalogiem nieszczęść czyhających na niewinne dziatki, a na dodatek klasyczne teksty i walory literackie oraz dobre ilustracje – wszystko to znajdziecie w tomie „Klasycy dzieciom”.

Od samego początku książka nie pozostawia żadnych złudzeń co do natury ludzkiej – dzięki „Wstępowi do bajek” I. Krasickiego młody czytelnik przyswaja sobie życiową prawdę głoszącą, że nie ma ludzi idealnych, a autor daje mu od razu pouczające rozgrzeszenie: Był młody, który życie wstrzemięźliwe pędził (…) / - Prawda, jednakże ja to między bajki włożę**. Dalej następuje cały katalog ohydnych przestępstw (lub jak kto woli – wspaniałych podpowiedzi jak się bawić). Mamy zatem doskonałą wskazówkę od Mickiewicza, że najlepszy argument w dyskusji to przemoc fizyczna („Golono, strzyżono”) czy też praktyczną poradę, by unikać pomagania przyjaciołom w potrzebie („Przyjaciele”) oraz, jakże na czasie, dzieło o wydźwięku feministyczno-erotycznym o zaproszeniu do trójkąta („Pani Twardowska”). Jest rozdzierający serce i otwierający oczy ze zdumienia poemat o dzieciach i ich nieobecnym tacie – jak możemy przypuszczać zapewne europracowniku na emigracji lub też alkoholiku, który poszedł w tango (do wyboru, w zależności od stopnia cynizmu i doświadczenia życiowego czytelnika) oraz o zdumiewająco miękkim sercu zbója, odstępującego od zamiaru grabieży - zapewne rozmiękczonego podobieństwem własnej sytuacji rodzinnej („Powrót taty”). Następnie przeczytamy z wypiekami na twarzy historię znajomości pewnego strzelca (nie wiadomo jakiego klubu) i dziewczyny, która okazuje się prowadzić podwójne życie. Na przyjęciu nad wodą staje się bowiem jasne, że zmieniając wygląd dorabia sobie ona jako naga tancerka wodna, dzięki czemu uwodzi nieświadomego niczego młodzieńca i wciąga w toń, rozpusty i nocnych klubów zapewne („Świtezianka”).

Od Słowackiego, co to wielkim poetą był, dziatki nasze dowiedzą się, iż nie nauka, lecz chęć szczera zrobi z nich bohatera - finansowego sukcesu i mass mediów, dzięki umiejętności nieprzemęczania się i korzystnej sprzedaży własnych nieprzydatnych nikomu umiejętności („O Janku, co psom szył buty”). Hrabia Fredro wyedukuje naszą progeniturę w temacie utrzymywania poprawnych relacji sąsiedzkich („Paweł i Gaweł”) , czarowania innych („Wieczerza z gwoździa”) tudzież szkodliwości mycia się („Małpa w kąpieli”). Stanisław Jachowicz uraczy nas całym bukietem dobrych rad i świetnych wprost pomysłów na efektywne wykorzystanie własnych i cudzych wad: łakomstwo zapewni nam kilka miłych dni odpoczynku w łóżeczku (może nawet z książką) miast harówki w szkole lub pracy („Chory kotek”); zabawa chlebem doprowadzi do braku tegoż i tym samym ofiaruje kilka dni potrzebnego odchudzania („Gałeczki”). Z trwogą przeczytamy jego zachętę dla naszych milusińskich, by rozmawiali a nawet przyjmowali prezenty od nieznajomych starszych panów („Dziecię i staruszek”), ale na pocieszenie dostaniemy za to instrukcję hodowli much („Tadeuszek”), tresowania psa („Piesek Kruczek” czy wypasania owiec („Pasterz”).

Józef Ignacy Kraszewski, eksplorując blaski i cienie relacji damsko-męskich, pozwoli dojść nam do wniosku, że bogactwo szkodzi – ludziom w starszym wieku („Dziad i baba”), zaś młodszym - dopiero po kilku latach intensywnej eksploracji możliwości pieniądza („Kwiat paproci”). Jednocześnie autor zainspiruje nas do rozmyślań nad sensownością podpisywania intercyzy małżeńskiej tudzież walki, z pomocą dobrego prawnika, o swoją część dorobku małżeńskiego.

Z tonów osobistych przerzucimy się na społeczno-patriotyczne dzięki Marii Konopnickiej, która już na wstępie, zachęcając do wyprawy po kraju, nie pozostawia złudzeń co do stanu naszych dróg: Patataj, patataj, / Pojedziemy w cudny kraj!(…) („Pojedziemy w cudny kraj”). Potem wspomina o urokach emigracji: (…) Latał on za góry, / Latał on za morza… / Za nim ciężkie chmury, Przed nim złota zorza(…) („O czym ptaszek śpiewa”). Chłopcom, którzy nie wyjeżdżają, sugeruje naukę gry na instrumentach - oszczędzając sąsiadów mają ogłuszać leśne i polne zwierzęta („Mały trębacz”), a małym dziewczynkom sugeruje samotne przechadzki w lesie, na dodatek w celach zarobkowych („Na jagody”). Na koniec pisarka świetnie podsumowuje całą naszą aktualną rzeczywistość społeczną: kiepski stan pomocy społecznej, wyzysk pracowników wielkich korporacji, bogacenie się celebrytów pasożytujących na cudzej pracy i dobroci, naiwna nadzieja, że wszystko naprawią krasnoludki, a nad tym wszystkim unosi się złota myśl, że historii nie piszą jej bohaterowie, ale kronikarze – ograniczone gryzipiórki, ślepi na fakty i łasi na pochwały zbieracze informacji zwietrzałych i z trzeciej ręki („O krasnoludkach i sierotce Marysi”). Natomiast zwolennikom ekologii dorzuci garść rozterek ukazując morderczy proces produkcji ekologicznej odzieży („jak to ze lnem było”).

Taka jest ta książka odczytana literalnie i praktycznie przez dorosłego czytelnika. Dziecko, mające jak wiadomo, wyższe kompetencje imaginacyjne tudzież umiejętność bardziej nieokiełznanego abstrakcyjnego myślenia, może powyższe refleksje między bajki włożyć i wyciągnąć własne wnioski. Dopomogą mu zapewne świetne ilustracje Emilii Dziubak, skierowane wyraźnie do młodszych czytelników. Mały czytelnik, oprócz wrażeń estetycznych i rozkosznego poczucia obcowania z zaskakująco niepedagogicznymi fragmentami (vide „O Janku, co psom szył buty”: Było sobie niegdyś w szkole/ Piękne dziecię, zwał się Janek. / Czuł zawczasu bożą wolę, / Ze starymi suszył dzbanek.) wyciągnie z lektury także niewątpliwe korzyści lingwistyczne. Tom obfituje w zwroty i powiedzenia, które na stałe zadomowiły się już w naszym języku potocznym. A wszystkie te atrakcje mieszczą się w jednej książce!

Nie chcecie, żeby dziatwa była prosta i nieuczona – nauczcie ją czerpać z klasyki… skrzywienia. Myślicie, że to książki tylko dla dorosłych są perwersyjne i niepoprawne politycznie i pedagogicznie? Czytajcie klasykę – tam się dopiero dzieje!

Jowita Marzec

* Cytat z wiersza „Wandzia” St. Jachowicza, zamieszczonego w recenzowanej książce.
** Wszystkie cytaty pochodzą z recenzowanej książki "Klasycy dzieciom", Nasza Księgarnia 214

geena | 2014-11-21
Przeczytana: 18 listopada 2014

Kto z nas nie zna takich cytatów, jak: "Miłe złego początki", "Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie", "Wolnoć Tomku w swoim domku", czy "Osiołkowi w żłoby dano"? Wszystkie wiersze i utwory zawarte w prezentowanej antologii powstały dawno, niektóre nawet ponad dwieście lat temu, ale dzięki najnowszemu wydaniu, proponowanemu przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia odzyskują dawną młodość i mają piękną szansę trafić do serc współczesnych, najmłodszych czytelników.

Jako mała dziewczynka uwielbiałam kiedy mama mi czytała. Moimi ulubionymi książkami były te z baśniami oraz te z pięknymi ilustracjami. Do dzisiaj mam wszystkie swoje dziecięce książki. Stoją na półkach, na zasłużonych miejscach domowej biblioteczki i gdy tylko na nie patrzę odczuwam wielki sentyment. Czasami wracam do nich przeglądając je kartka po kartce i przywołując w duchu wspomnienia... :) Książka dla dziecka to chyba jeden z najpiękniejszych prezentów, ponieważ zostaje na zawsze. Warto zadbać o to, by były to...

Poppapraniec | 2015-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2015

Na samym początku tej recenzji chciałbym dać upust mojemu zadowoleni i radości z powodu stworzenia tegoż zbioru bajek. Wśród młodych ludzi znajomość klasyki z każdym rokiem maleje. Już teraz jest ona znikoma, więc strach pomyśleć, co to będzie za lat kilka, bądź kilkanaście. W zbiorze stykamy się z popularnymi bajkami. niektóre są łatwe w odbiorze, a inne kryją w swojej treści aluzje, nad którymi warto się zastanowić. Wprowadzenie tych trudniejszych i dłuższych bajek oczywiście jest pomysłem godnym pochwały, bo warto zaciekawić młodych czytelników również taką formą bajek.

"Klasycy dzieciom" to książka, którą najmłodsi czytelnicy powinni znać chociażby z racji wielu mądrych myśli i zasad jakimi powinniśmy się w swoim życiu kierować. Zdecydowana część utworów jakie spotykamy w zbiorze mają na celu zaciekawienie czytelnika (niekoniecznie tylko tego młodszego), a także jego edukowanie. Wiadomo, że najlepiej zapamiętujemy to, co ciekawe, dlatego też przeczytanie tej książki wniesie w...

Strasznie dawno nie było w naszym domu żadnej nowej książki z wierszami. I jest, w końcu kolejna piękna pozycja zasiliła Nikusiową biblioteczkę :) I to na dodatek jaka pozycja! Pełna wspaniałych klasycznych wierszy napisanych przez klasycznych autorów!

Co znajduje się w tej książce? Jesteście ciekawi? Z pewnością tak więc nie będę dłużej trzymała Was w niepewności ;) Oczywiście jak można się domyślić jest to naprawdę wspaniały i obszerny zbiór pięknych utworów dla dzieci. Różni autorzy tacy jak Ignacy Krasicki, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Aleksander Fredro, Stanisław Jachowicz, Józef Ignacy Kraszewski oraz Maria Konopnicka. A tytuły? Zarówno bardziej jak i te mniej znane więc jest naprawdę różnorodnie :)

Nie jestem w stanie wymienić Wam ich wszystkich, ale postaram się wybrać choć kilka... "Przyjaciele", "Pani Twardowska", "Świteź", "Małpa w kąpieli", "Osiołkowi w żłoby dano", "Chory kotek", "Wilk i koźlę", "Dziad i baba", "Kwiat paproci",...

malgaa | 2016-09-30

Uwielbiam książki, a zwłaszcza te dla dzieci - mam do nich sentyment od czasów swojego dzieciństwa, a teraz mam nawet wymówkę, żeby je czytać, ponieważ czytam swojemu małemu dzieciowi. Kupiłam ją zachęcona ładną oprawą graficzną i opisem książki. Mam jednak co do niej bardzo, ale to bardzo, mieszane uczucia. Obrazki, jak już wspomniałam, są naprawdę bardzo ładne, kolorowe i takie... hm... dziecięce :) Jednak dobór wierszy trochę mnie przeraził. Owszem, znajdziemy takie wiersze jak: Paweł i Gaweł, Na jagody, czy serię przygód kota, który nazywał się Pimpuś, ale są też wiersze i opowiadania, które mi osobiście nie pasują do dzieci. Może też jest to kwestia, jak dużym dzieciom się czyta, ale opowiadanie o Taradaju i Taradajce, Kwiecie paproci albo wiersz Golono czy strzyżono, budzą we mnie zdecydowanie mieszane uczucia. I to na tyle, że omijałam wyżej wspomniane utwory albo nie doczytałam ich do końca. Zdaję sobie sprawę, że pokazują one ważne prawdy i postawy życiowe, ale po bajkach...

Drobinka | 2017-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2017