Klasycy dzieciom

Okładka książki Klasycy dzieciom Emilia Dziubak, Aleksander Fredro, Stanisław Jachowicz, Maria Konopnicka, Ignacy Krasicki, Józef Ignacy Kraszewski, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki
Okładka książki Klasycy dzieciom
Emilia DziubakAleksander Fredro Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Seria: Z biblioteki Wydawnictwa Nasza Księgarnia literatura dziecięca
literatura dziecięca
Z biblioteki Wydawnictwa Nasza Księgarnia
Nasza Księgarnia
2014-11-19
2014-11-19
Emilia Dziubak

Kto ma książkę, niechaj czyta*

Plusiki za:

- A. Fredro - Paweł i Gaweł, Małpa w kąpieli
- S. Jachowicz - Chory kotek
- J.I. Kraszewski - Dziad i baba
- M. Konopnicka - Zła zima, Stefek Burczymucha

Uwielbiam książki, a zwłaszcza te dla dzieci - mam do nich sentyment od czasów swojego dzieciństwa, a teraz mam nawet wymówkę, żeby je czytać, ponieważ czytam swojemu małemu dzieciowi. Kupiłam ją zachęcona ładną oprawą graficzną i opisem książki. Mam jednak co do niej bardzo, ale to bardzo, mieszane uczucia. Obrazki, jak już wspomniałam, są naprawdę bardzo ładne, kolorowe i takie... hm... dziecięce :) Jednak dobór wierszy trochę mnie przeraził. Owszem, znajdziemy takie wiersze jak: Paweł i Gaweł, Na jagody, czy serię przygód kota, który nazywał się Pimpuś, ale są też wiersze i opowiadania, które mi osobiście nie pasują do dzieci. Może też jest to kwestia, jak dużym dzieciom się czyta, ale opowiadanie o Taradaju i Taradajce, Kwiecie paproci albo wiersz Golono czy strzyżono, budzą we mnie zdecydowanie mieszane uczucia. I to na tyle, że omijałam wyżej wspomniane utwory albo nie doczytałam ich do końca. Zdaję sobie sprawę, że pokazują one ważne prawdy i postawy życiowe, ale po bajkach dla dzieci oprócz morału, spodziewałam się również szczęśliwego zakończenia.

Na samym początku tej recenzji chciałbym dać upust mojemu zadowoleni i radości z powodu stworzenia tegoż zbioru bajek. Wśród młodych ludzi znajomość klasyki z każdym rokiem maleje. Już teraz jest ona znikoma, więc strach pomyśleć, co to będzie za lat kilka, bądź kilkanaście. W zbiorze stykamy się z popularnymi bajkami. niektóre są łatwe w odbiorze, a inne kryją w swojej treści aluzje, nad którymi warto się zastanowić. Wprowadzenie tych trudniejszych i dłuższych bajek oczywiście jest pomysłem godnym pochwały, bo warto zaciekawić młodych czytelników również taką formą bajek.

"Klasycy dzieciom" to książka, którą najmłodsi czytelnicy powinni znać chociażby z racji wielu mądrych myśli i zasad jakimi powinniśmy się w swoim życiu kierować. Zdecydowana część utworów jakie spotykamy w zbiorze mają na celu zaciekawienie czytelnika (niekoniecznie tylko tego młodszego),a także jego edukowanie. Wiadomo, że najlepiej zapamiętujemy to, co ciekawe, dlatego też przeczytanie tej książki wniesie w życie młodych czytelników wiele nowych wartości. Rzecz jasna, jeśli sami tego zapragną.

"Klasycy dzieciom" to zbiór niesamowitych bajek, które pobudzą wyobraźnie zarówno młodszego czytelnika, jak i tego starszego. Jest to zbiór najciekawszych, najmądrzejszych i łatwych w odbiorze bajek, które jednocześnie cieszą i uczą. Nawet jeżeli posiadacie już na swoich półkach inne wydania utworów, któregoś z autorów, musicie sprawić sobie i waszym pociechom tę właśnie książkę. Tak pięknego wydania nie znajdziecie nigdzie indziej,a treść przecież wciąż jest ta sama. Gorąco zachęcam was do zapoznania się z tym zbiorem.

Całą recenzję znajdziecie tu:

Strasznie dawno nie było w naszym domu żadnej nowej książki z wierszami. I jest, w końcu kolejna piękna pozycja zasiliła Nikusiową biblioteczkę :) I to na dodatek jaka pozycja! Pełna wspaniałych klasycznych wierszy napisanych przez klasycznych autorów!

Co znajduje się w tej książce? Jesteście ciekawi? Z pewnością tak więc nie będę dłużej trzymała Was w niepewności ;) Oczywiście jak można się domyślić jest to naprawdę wspaniały i obszerny zbiór pięknych utworów dla dzieci. Różni autorzy tacy jak Ignacy Krasicki, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Aleksander Fredro, Stanisław Jachowicz, Józef Ignacy Kraszewski oraz Maria Konopnicka. A tytuły? Zarówno bardziej jak i te mniej znane więc jest naprawdę różnorodnie :)

Nie jestem w stanie wymienić Wam ich wszystkich, ale postaram się wybrać choć kilka... "Przyjaciele", "Pani Twardowska", "Świteź", "Małpa w kąpieli", "Osiołkowi w żłoby dano", "Chory kotek", "Wilk i koźlę", "Dziad i baba", "Kwiat paproci", "Kukułeczka", "Zła zima", "Stefek Burczymucha", "O krasnoludkach i sierotce Marysi", "Jak to z lnem było"...

To naprawdę tylko niewielka część, bo jest ich tutaj ogrom! Naprawdę mnóstwo, nie liczyłam dokładnie, ale ponad sto na pewno ;) Niektóre z tych utworów są króciutkie, inne długie. Są tutaj zarówno wiersze jak i opowiadania... Koniecznie sami powinniście przekonać się co dokładnie w środku tej książki znaleźć można ;)

Sztywne oprawa, śliskie strony, cudowne kolorowe ilustracje! A na dodatek taki wspaniały zbiór klasycznych wierszy i opowieści dla dzieci. Czegoż chcieć więcej :) ? My z Nikodemem jesteśmy bardzo zadowoleni. Choć na Nikusiowych półkach znajduje się już wiele książek z wierszami to każda kolejna jest równie uwielbiana jak poprzednie, każda czytana po kilka razy i z tą było oczywiście tak samo :) Jeśli więc chcecie, aby i Wasze dzieciaczki zapoznały się z twórczością takich wspaniałych klasyków to jak najbardziej polecam :)

Kto z nas nie zna takich cytatów, jak: "Miłe złego początki", "Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie", "Wolnoć Tomku w swoim domku", czy "Osiołkowi w żłoby dano"? Wszystkie wiersze i utwory zawarte w prezentowanej antologii powstały dawno, niektóre nawet ponad dwieście lat temu, ale dzięki najnowszemu wydaniu, proponowanemu przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia odzyskują dawną młodość i mają piękną szansę trafić do serc współczesnych, najmłodszych czytelników.

Jako mała dziewczynka uwielbiałam kiedy mama mi czytała. Moimi ulubionymi książkami były te z baśniami oraz te z pięknymi ilustracjami. Do dzisiaj mam wszystkie swoje dziecięce książki. Stoją na półkach, na zasłużonych miejscach domowej biblioteczki i gdy tylko na nie patrzę odczuwam wielki sentyment. Czasami wracam do nich przeglądając je kartka po kartce i przywołując w duchu wspomnienia... :) Książka dla dziecka to chyba jeden z najpiękniejszych prezentów, ponieważ zostaje na zawsze. Warto zadbać o to, by były to piękne i wartościowe treści.

"Klasycy dzieciom" to piękny zbiór bajek i wierszy. Znajdziemy tutaj utwory wybitnych polskich poetów i prozaików: Ignacego Krasickiego, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Aleksandra Fredry, Stanisława Jachowicza, Józefa Ignacego Kraszewskiego oraz Marii Konopnickiej. Warto jednak wiedzieć, że ani Krasicki, ani Mickiewicz, czy też Słowacki - nigdy nie tworzyli dla dzieci. Dopiero po latach zaczęto dostrzegać w ich tekstach wartość dydaktyczną i umieszczać je w wydaniach kierowanych do młodego odbiorcy. "Klasycy dzieciom" to książka dla mniejszych i dla większych dzieci, choć uważam, że nie tylko, bo ja również z miłą chęcią je czytałam. Z perspektywy czasu zauważam, że te piękne bajki, często spotkane po raz pierwszy w podręcznikach do języka polskiego, mają naprawdę wielką wartość i dają do myślenia, a krytykowane w nich wady, takie jak: kłamstwo, obłuda, skąpstwo, dewocja, czy czcze pochlebstwo, mają charakter ponadczasowy i uczą do dziś. Tylko od nas zależy co i w jaki sposób przekażemy młodym umysłom - oczywiście niezwykle ważne jest, żeby były to treści mądre i żeby zachwycały pięknym polskim językiem, ale jeżeli dodatkowo - będą to treści, które nam, przekazali nasi rodzice i wychowawcy - będziemy mieli swój niebagatelny wkład w rozwój narodowej kultury. Ta antologia to ponadczasowe kompendium życiowej mądrości, które jako element polskiej tradycji powinno się znaleźć wśród lektur młodych czytelników, doskonale zwraca uwagę, że ludzie nadal mają i to raczej pewne, że wciąż będą mieli - cechy "opisanych" zwierząt.

Twarda, przecudnej urody oprawa, kryje w sobie równie zachwycającą treść, wydrukowaną na papierze dobrej jakości. Z pewnym przerażeniem przyglądam się dzisiejszym książkom dla dzieci, których ilustracje często przedstawiają coś, co właściwie nie wiadomo czym jest... Z każdej strony dziecko zasypywane jest komputerowymi, zniekształconymi bohaterami i często rażącą przemocą - na szczęście w "Klasykach..." jest zupełnie inaczej. Doskonałe i trafne, nowoczesne ilustracje Emilii Dziubak tylko idealnie podkreślają, że zawarte w tej książce treści absolutnie nie są nudnymi lekturami szkolnymi - a uniwersalnymi i pełnymi mądrości tekstami, które dzięki nowej szacie graficznej z powodzeniem przypadną do gustu współczesnym dzieciom.
___________________________
źródło recenzji:

• Dla Emilki
  • Dla dzieci
  • Dziecięce
  • Wyd. Nasza Księgarnia
  • Klasyka polska

Dodaj cytat z książki Klasycy dzieciom