Syzyfowe prace

Lektury i obrazy
Greg
2007-01-01
2007-01-01
rusyfikacja polska szkoła pod zaborami

Z czym kojarzą nam się „Syzyfowe prace”? Z syzyfowym trudem brnięcia przez kolejne stronice szkolnej lektury – zmurszałej, nudnej, mało zrozumiałej? Czy może z przejmującym zapisem losów polskich uczniów, w których budzi się patriotyzm wskutek procesu rusyfikacji? Obawiam się, że większości dzisiejszych czytelników bliżej do tej pierwszej asocjacji.

Dlaczego tak się dzieje? Czemu Żeromski (przecież pisarz wysokiej klasy, czterokrotnie nominowany do Nagrody Nobla) już do nas nie przemawia? Dlaczego jego szlachetny przekaz po latach się nie broni?

Wskazałbym trzy przyczyny:
1) Specyficzny język – choć tekst jest napisany dobrą, literacką polszczyzną – ma w sobie pewną manieryczność, jest w dużej mierze przestarzały, nasycony rusycyzmami (uroki – lekcje, uczytiel – nauczyciel, niedowolny – niezadowolony, znać – wiedzieć, etaż – piętro itp.) i archaizmami, które współczesnym odbiorcom (zwłaszcza uczniom) nic nie mówią (m.in. cyrkularz, kałkuł, ekspens, admonicja, żardinierka, osypka, gumno, subiekcja, indagować, paralelka, koza). Trudno się czyta książkę, gdy co rusz trzeba sprawdzać przypisy. Swoistą ciekawostką jest gwara uczniowska z lat 60. XIX wieku. Okazuje się, że już wówczas funkcjonowały takie określenia jak: wagary, belfer, pałka, ściągać, bryknąć.
2) Zgrzebność opisywanej rzeczywistości – zubożała szlachta, chłopskie dzieci, bieda. Wszystko szare, ciężkie i monotonne (na czele z systemem edukacji – lekcje są przeraźliwie nudne, a życie szkolne bezbarwne, z paroma wyjątkami). Ten świat wydaje się dziś bardzo odległy, choć przecież problemy poruszane w utworze są uniwersalne. Niestety owa uniwersalność przesłonięta jest nieatrakcyjnym, agrarnym anturażem.
3) Patos – Żeromski miał predylekcję do patetycznego ujmowania tematyki patriotycznej, a to zawsze grozi dryfowaniem w stronę banału. Patos powinien być równoważony – albo ironią, albo subtelnym liryzmem. Wtedy potrafi poruszać. W przeciwnym wypadku – zraża.

By jednak być sprawiedliwym należy odnotować, że przynajmniej dwa elementy w powieści Żeromskiego zasługują na uznanie:
1) Pomysłowy tytuł nawiązujący do mitu Syzyfa – powieść można uznać za oryginalną reinterpretację tego mitu na przykładzie losu Polaków w zaborze rosyjskim, w drugiej połowie XIX w.
a) Syzyf to nauczyciele – Rosjanie usiłujący wepchnąć głaz (młodzież polską) na szczyt góry (cel: całkowita rusyfikacja uczniów). Wysiłki pedagogów, podobnie jak praca Syzyfa, okazują się daremne.
b) Tytuł można również odnieść do sposobu uczenia się zarówno Marcina Borowicza, jak i wielu innych adeptów, którzy byli zmuszani do pamięciowego opanowywania wiedzy w języku, którego nie znali i nie rozumieli.
c) Nawiązaniem do syzyfowej pracy mogą być także daremne próby Andrzeja Radka w zerwaniu ze swoim wiejskim pochodzeniem.
2) Scena recytacji „Reduty Ordona” przez Bernarda Zygiera (sugestywnie ukazana w adaptacji filmowej). Jest to kulminacyjny moment procesu, który doprowadził do przebudzenia się świadomości patriotycznej w sercach i umysłach młodych bohaterów.

Mimo trudności w odbiorze utworu chciałbym, aby jego przesłanie nie zginęło. Dotyka wszakże czułych strun w naszej historii i kulturze. Mit powstania styczniowego powinien być wciąż żywy – wpisuje się bowiem w polską tożsamość. A jest to tożsamość ufundowana na takich wartościach jak wolność, odpowiedzialność i żarliwy patriotyzm czerpiący swe soki z tradycji łacińsko-chrześcijańskiej. Żeromski nam o tym przypomina.

Dlaczego tak się...

Niegdyś lektura w podstawówce, zmora uczniów nie zainteresowanych historią. Dla miłośników nauki o (nie tak) dawnych dziejach – wręcz przeciwnie.
Aby zrozumieć ludzi, ich poglądy działania warto poznać warunki, w jakich się urodzili, wzrastali i wychowywali. Tak jak syty nie zrozumie głodnego, tak dziś trudno sobie wyobrazić carską szkołę na rdzennie polskich terenach, gdzie wszystkie przedmioty były wykładane w językach okupanta. Do tego jeszcze wiadomym było, że nie istniała alternatywa dla tego rusyfikacyjnego systemu edukacji. Zaś uprawnienia nauczycieli, dyrektora i inspektora były iście dyktatorskie, bez poszanowania sfery prywatności uczniów, w dzisiejszym tego słowa rozumieniu. Przy tym warunki bytowe uczniów dalekie były od znanych dzisiejszej młodzieży.
Oprócz kija zaborcza administracja dysponowała też marchewką, w postaci uprzywilejowania posłusznych, a najlepiej jednocześnie zaangażowanych w serwilizmie.
I to są kulisy powieści. Fabułą zaś związana jest z procesem dojrzewania chłopca ze zbiedniałej szlachty oraz chłopskiego (fornalskiego) syna. Zatem problemy dalekie od tych, które mają ich dzisiejsi rówieśnicy, tym niemniej bardzo ciekawe.
Zaletą powieści jest właśnie fabuła, daleka od sztampowej. Marcin Borowicz przechodzi wahania i zmiany poglądów i sposobu działania. Droga Andrzeja Radka (którego pierwowzorem był Jan Wacław Machajski) jest prostsza, a ich zetknięcie się oznaką powstania nowego, bardziej egalitarnego społeczeństwa. Na to wszystko nakładają się naturalne przygody i odczucia nastolatka, właściwe ludziom w jego wieku w każdym czasie i miejscu. Książka ciekawa, aczkolwiek dziś bardziej jako dokument historyczny, niż powieść obyczajowa.

ZNAKOMITA. Książka naprawdę dająca do myślenia. Wydaję mi się że dawana za szybko dla uczniów w szkole podstawowej. Dalej książka która absolutnie zasługuje na pamięć. Książkę przeczytałam bardzo szybko, choć zaczęłam bardzo pózno poprzez złe opinie.

Z pierwszą połową książki męczyłam się prawie miesiąc, a drugą przeczytałam w dwa dni. To dość sporo o niej mówi.

Podoba mi się ta książka, która jest lekturą szkolną. Ze względu na młody wiek bohaterów pasuje dla młodzieży. Ukazany jest czas dorastania: fizycznego, psychicznego, społecznego oraz – w przypadku Marcina Borowicza – patriotycznego. Powieść odnosi się do czasów ucisku Polaków – wydarzenia przebiegają na terenie zaboru rosyjskiego. To obraz ówczesnego społeczeństwa (małomiasteczkowego i wiejskiego) oraz procesów rusyfikacji. Chcę wrócić w przyszłości do "Syzyfowych prac".

Czytane jeszcze w szkole, nie porwało, ale tragedii też nie było, jak na lekturę po prostu ok.

Jeśli celem jest całkowite odstraszenie i zniechęcenie dzieci do czytania to ta książka idealnie się do tego nadaje. Nudna i absolutnie nie nadająca się do szkoły podstawowej.

ciekawa i pożyteczna lektura. takie książki młodzież powinna czytac

ciekawa i pożyteczna lektura. takie książki młodzież powinna czytac

Całkiem ciekawa powieść, która może być traktowana jako rozszerzenie noweli Sienkiewicza "Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela", gdzie też mieliśmy opis ucznia polskiego za czasów zaborów. Tam to był zabór pruski, choć gdzieś czytałem, że Sienkiewicz bardziej nawiązywał do zaboru rosyjskiego i tylko by uniknąć cenzury akcję umieścił w Poznaniu. W obu utworach mamy opisy uczniów wkuwających dany materiał, który na dodatek muszą umieć opowiedzieć w obcym języku co sprawia im dodatkową trudność i jeszcze bardziej mąci w głowach. To są właśnie tytułowe syzyfowe prace, całą rusyfikację też można by w ten sposób określić, gdyż pomimo wytężonych wysiłków zaborców Polacy nie dali się zrusyfikować czy zgermanizować. Również obawa przed zawiedzeniem rodziców pojawia się i w noweli Sienkiewicza, i w "Syzyfowych pracach".

Nie wiem czemu ta lektura jest tak znienawidzona przez uczniów. Żeromski ma dobre pióro, a w tej rzekomo nudnej powieści pojawia się zaskakująco sporo akcentów humorystycznych. Chociażby wtedy kiedy nauczyciel chce nauczyć dzieci cerkiewnej pieśni, a dzieci śpiewając szybko zmieniały melodię na "Święty Boże, Święty Mocny". Nauczyciel zaczyna wtedy się przekrzykiwać z uczniami. Opis tej sceny był naprawdę zabawny. Albo kiedy do szkoły w Owczarach ma przyjechać dyrektor na kontrolę co wywołuje ogólny chaos i popłoch. Albo sytuacja gdy ksiądz bierze za fraki i wyrzuca inspektora, który każe uczniom śpiewać po rosyjsku. Nawet z pozoru poważną sytuację Żeromski nie pozostawia bez ironicznego komentarza. Praktycznie w każdym rozdziale jest jakiś akcent humorystyczny. Główny bohater przez większość książki nazywany jest Marcinkiem, co sprawia, iż wydaje się naiwny i pocieszny na swój sposób. "Syzyfowe prace" są pewnie w dużej mierze książką autobiograficzną, więc sporo tutaj także autoironii. Jeden z rozdziałów autor poświęcił innemu bohaterowi - Andrzejowi Radkowi, którego droga do gimnazjum w Klerykowie była inna niż Borowicza. Jedynie ostatnie trzy rozdziały były wg mnie nieco nudniejsze. Brakowało mi też jakiegoś bardziej wyrazistego zakończenia.

Serialowa ekranizacja nie zdobyła jakiejś popularności i nie jest zbyt często powtarzana w TV. Przynajmniej ja nigdy na nią nie trafiłem. Szkoda, bo to całkiem solidna adaptacja. Książka prezentuje jedynie pojedyncze epizody z życia Borowicza, w serialu niektóre wątki są bardziej rozwinięte jak np. śmierć matki Marcina o której w książce dowiadujemy się z jednego lub dwóch zdań, a w serialu poświęcono jej o wiele więcej miejsca. W sumie to nic by się nie stało gdyby serial zamiast sześciu odcinków miał jeden mniej, bo bardzo często niewiele się dzieje i Borowicz tylko chodzi pod oknami Biruty. Jednak ogólnie adaptacja na plus, gdyż zachowuje klimat książki, choć przez zmianę lub poszerzenie niektórych wątków w ostatnich odcinkach mamy coś w stylu "Stowarzyszenia Umarłych Poetów", gdzie widzimy bunt uczniów czy postrzelenie się przez jednego z nich. Tego w książce nie było, jedynie były opisane różnie psikusy robione przez uczniów czy protest Waleckiego na lekcji historii. W serialu mamy walenie w ławki czy stanie i nie reagowanie na polecenia nauczyciela. Bardziej też podobało mi się serialowe zakończenie przy którym nie mamy wrażenia, że opowieść urywa się w trakcie bez jakiejś puenty.

znakomita ksiazka

znakomita ksiazka