Stracone pokolenie PRL

Okładka książki Stracone pokolenie PRL
Sławomir Koper Wydawnictwo: Czerwone i Czarne reportaż
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Czerwone i Czarne
Data wydania:
2014-10-08
Data 1. wyd. pol.:
2014-10-08
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377001684
Tagi:
PRL Zbigniew Cybulski Andrzej Brycht Edward Stachura Ryszard Milczewski - Bruno Stanisław Grochowiak Wiesław Dymny Teresa Tuszyńska
Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Historia Do Rzeczy 133 (03/2024) Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Wojciech Lada, Lloyd Llewellyn-Jones, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Piotr Semka, Dariusz Sikorski, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 7,0
Historia Do Rz... Marek Gałęzowski,&n...
Okładka książki Historia Do Rzeczy 132 (02/2024) Jacek Bartosiak, Łukasz Czarnecki, Marek Gałęzowski, Mikołaj Iwanow, Grzegorz Janiszewski, Arkadiusz Karbowiak, Sławomir Koper, Leszek Lubicki, Michał Mackiewicz, Damian K. Markowski, Krzysztof Masłoń, Jakub Ostromęcki, Tymoteusz Pawłowski, Maciej Pieczyński, Piotr Semka, Tomasz Stańczyk, Anna Szczepańska, Piotr Tylus, Piotr Włoczyk, Rafał A. Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz
Ocena 6,0
Historia Do Rz... Jacek Bartosiak, Łu...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
133 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
3242
262

Na półkach: ,

Zdecydowanie lubię książki Sławomira Kopra o elitach PRL-u. Chociaż spory fragment mojego życiorysu przypada na tamte czasy i niby wiele pamiętam, to kolejne książki autora przybliżają mi kolejne postaci i zagadnienia oraz porządkują moją wiedzę o PRL-owskiej rzeczywistości.


W „Straconym pokoleniu PRL” autor prezentuje czytelnikowi galerię osób wybitnych, predestynowanych do zrobienia oszałamiających karier w swojej dziedzinie, a niejednokrotnie w wielu dziedzinach sztuki. Niestety – burzliwe życie prywatne, uzależnienia i nałogi doprowadziły do zaprzepaszczenia ich talentu, a w większości przypadków i do przedwczesnej śmierci.

Poznajemy tu losy siedmiorga bohaterów – Teresy Tuszyńskiej, Zbigniewa Cybulskiego, Andrzeja Brychta, Edwarda Stachury, Ryszarda Milczewskiego – Bruna, Stanisława Grochowiaka i Wiesława Dymnego. Chociaż każde z nich kojarzy się z konkretną dziedziną sztuki, przeważnie byli to prawdziwi ludzie renesansu, utalentowani w wielu dziedzinach. I chyba właśnie ten nadmiar możliwości, to bogactwo uzdolnień stało się ich przekleństwem. Właściwie „Stracone pokolenie” mogłoby stanowić suplement do innej książki autora - „Alkohol i muzy”.

Książkę czyta się dobrze, a stylowi, językowi czy kompozycji tekstu nie można nic zarzucić. Dla mnie ciekawsze były rozdziały dotyczące postaci, o których wiedziałam mało. Ale rozdział rozdziałowi nierówny. Części poświęcone Tuszyńskiej, Brychtowi, Milczewskiemu i Dymnemu przeczytałam z dużym zainteresowaniem. Autor przedstawił w nich życie swoich bohaterów w miarę dokładnie, zamieścił wiele ciekawych informacji zarówno z ich życia prywatnego, jak i zawodowego. Rozdział o Cybulskim wydał mi się zbędny. Wprawdzie powtórzeń z innych książek autor na szczęście wprowadził niewiele, ale – może właśnie dlatego – ta część nie wnosi nic nowego, jest jakby wstawką wyrwaną z kontekstu. Lektura rozdział dotyczącego Stachury pozostawiła we mnie pewien niedosyt – liczyłam na więcej. Subiektywnie najwyżej oceniam rozdział poświęcony Grochowiakowi – tu otrzymałam pełny obraz pisarza i człowieka, umiałam zrozumień jego wybory i motywy podejmowanych przez niego decyzji.

Przeczytałam tę książkę z dużym zainteresowaniem i współczuciem dla jej bohaterów. Polecam.

Zdecydowanie lubię książki Sławomira Kopra o elitach PRL-u. Chociaż spory fragment mojego życiorysu przypada na tamte czasy i niby wiele pamiętam, to kolejne książki autora przybliżają mi kolejne postaci i zagadnienia oraz porządkują moją wiedzę o PRL-owskiej rzeczywistości.


W „Straconym pokoleniu PRL” autor prezentuje czytelnikowi galerię osób wybitnych,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    185
  • Chcę przeczytać
    168
  • Posiadam
    43
  • Teraz czytam
    6
  • 2014
    4
  • Historia
    4
  • 2015
    3
  • 2015
    3
  • 2015
    3
  • 2016
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Stracone pokolenie PRL


Podobne książki

Przeczytaj także