literatura polska, PRL, elita
literatura faktu
Ag2S

Zbigniew Cybulski, Edward Stachura, Wiesław Dymny, Teresa Tuszyńska – ich świetnie zapowiadające się kariery zniszczyło burzliwe życie prywatne, alkohol i często tragiczna, przedwczesna śmierć. W kolejnej książce z bestsellerowego cyklu o elitach PRL Sławomir Koper opowiada o niespełnionych nadziejach i ogromnych talentach, którym nigdy nie było dane się rozwinąć.

źródło opisu: Wydawnictwo Czerwone i Czarne, 2014

źródło okładki: http://www.czerwoneiczarne.pl/

Ela | 2014-10-25
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 23 października 2014

Zdecydowanie lubię książki Sławomira Kopra o elitach PRL-u. Chociaż spory fragment mojego życiorysu przypada na tamte czasy i niby wiele pamiętam, to kolejne książki autora przybliżają mi kolejne postaci i zagadnienia oraz porządkują moją wiedzę o PRL-owskiej rzeczywistości.

W „Straconym pokoleniu PRL” autor prezentuje czytelnikowi galerię osób wybitnych, predestynowanych do zrobienia oszałamiających karier w swojej dziedzinie, a niejednokrotnie w wielu dziedzinach sztuki. Niestety – burzliwe życie prywatne, uzależnienia i nałogi doprowadziły do zaprzepaszczenia ich talentu, a w większości przypadków i do przedwczesnej śmierci.

Poznajemy tu losy siedmiorga bohaterów – Teresy Tuszyńskiej, Zbigniewa Cybulskiego, Andrzeja Brychta, Edwarda Stachury, Ryszarda Milczewskiego – Bruna, Stanisława Grochowiaka i Wiesława Dymnego. Chociaż każde z nich kojarzy się z konkretną dziedziną sztuki, przeważnie byli to prawdziwi ludzie renesansu, utalentowani w wielu dziedzinach. I chyba właśnie...

maj | 2017-02-12

Każdy inny ale wszyscy umierają młodo....
Lubię tę epokę, postacie kultowe...
Koperski pisze bardzo lekko, mnóstwo ciekawostek, może nie wyczerpuje tematu ale i tak nie sposób się nudzić.

Agacha | 2016-05-10
Przeczytana: 09 maja 2016

Mój ulubiony okres - PRL, ukochany w młodości Stachura i to wszystko opisane przez ulubionego pisarza. Pełnia szczęścia. Polecam.

almos | 2016-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2016

Lekko i sprawnie napisany zbiór biografii czołowych artystów PRLu, którzy przedwcześnie zakończyli karierę i nigdy nie pokazali pełni swego talentu. Dobór osób do książki wygląda dosyć przypadkowo, szkice biograficzne są raczej powierzchowne, niemniej lekki i barwny styl autora sprawia, że książkę czyta się szybko i przyjemnie. Niezła popularna literatura biograficzna.

W tej książce, jednej z wielu o PRLu, Sławomir Koper przedstawia życiorysy kilku artystów, których szczyt kariery przypadł na czasy gomułkowskie, i którzy przedwcześnie zakończyli karierę. Mamy tu sylwetki twórców w swoim czasie niezmiernie popularnych, a obecnie w większości doszczętnie zapomnianych: Zbigniewa Cybulskiego, Andrzeja Brychta, Edwarda Stachury, Teresy Tuszyńskiej, Ryszarda Milczewskiego-Bruno, Stanisława Grochowiaka, Wiesława Dymnego. Większości im życie skrócił i zniszczył alkohol lub problemy osobiste. No, ale w PRLu wódka to był sposób na życie. Pili wszyscy i pili dużo. Tak jak Milczewski-Bruno...

wiesia | 2014-10-28
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 22 października 2014

Sławomir Koper tym razem o "wybrańcach bogów, którzy umierają młodo". Siedem portretów artystów znanych mi dobrze - Cybulski, Stachura, Grochowiak, i mniej lub nawet wcale - Brycht, Milczewski-Bruno, Dymny, Tuszyńska.
Lubię książki Kopra, pisze interesująco, nie osądza, podaje fakty, dociera do nieznanych ciekawostek.
Byłam na dwóch spotkaniach z autorem i stwierdzam, że opowiada także zajmująco, barwnie i z humorem.

Dorota | 2018-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2018

Zaciekawił mnie tytuł. Autor przedstawił sylwetki artystów znanych i nieco mniej znanych. O niektórych i ich „alkoholowych ekscesach” już czytałam w innych publikacjach. To była pierwsza książka tego autora, którą przeczytałam. Stąd wrażenie, że się „powtarza”. Po tytule książki spodziewałam się, że PRL jakoś istotnie wpłynął na ich porażki życiowe. Po lekturze doszłam do wniosku, że tu większe znaczenie miały jakieś cechy osobowości, które doprowadziły do katastrofy. Ludzie Ci mieli talent ale też mnóstwo kompleksów. Nie potrafili sobie poradzić z tym, że los nigdy nie jest sprawiedliwy i „nie daje wszystkim jednakowo”. Jedynie w przypadku Andrzeja Brychta można podumać jak to PRL stwarzał warunki do funkcjonowania takim kreaturom. Jeśli ktoś lubi takie „skandalizujące klimaty” to polecam książki tego autora.

Holly__Golightly | 2018-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2018

Świetna książka portretująca utalentowanych artystów PRL-u zmagających się z własnymi demonami. Wszystkich bohaterów łączy zapowiedź obiecującej kariery i tragiczny finał. Lektura skłania do refleksji nad mechanizmem uzależnienia, które wyjątkowo mocno trzymają się osób wrażliwych. Na pewno sięgnę po kolejne części z serii, m.in "Skandaliści PRL".

Michał | 2018-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2018

"Stracone pokolenie PRL" to niezwykle autentyczny obraz epoki PRL-u. Przyznaję, że nie wszystkie przedstawione w nim postacie były mi wcześniej znane, jednak z pewnością zasługują na uwagę i pamięć. Autor przedstawia bohaterów swojej książki takimi jakimi w rzeczywistości byli, bez zbędnego ich "wybielania" i upiększania. Oni bowiem sami zapracowali na to, aby być zapamiętanymi przez następne pokolenia, przede wszystkim swoją twórczością, swoim talentem i swoimi dziełami. Naprawdę warto poznać bliżej wszystkie te niezwykłe osobowości, stąd duży ukłon w stronę autora książki za taką możliwość.

Dotka76 | 2015-04-02
Na półkach: Biografie, Przeczytane
Przeczytana: 02 kwietnia 2015

Myślę, że ta książka nie wyczerpuje tematu. Autor konsekwentnie nie tyka nietykalnych, więc zaczyna być to trochę nudne. Jednak z braku literatury popularnej na tak ciekawe tematy, jak prywatne życie perelowskich celebrytów, czytam dalej. I będę go czytać!

Dominik | 2018-04-17

Kolejna bardzo dobra książka tego autora przeczytana. Czy to PRL czy dwudiestolecie międzywojenne ksiązki Sławomira Kopra czyta się szybko i przyjemnie.