Marcel Lefebvre: Życie

Okładka książki Marcel Lefebvre: Życie Bernard Tissier de Mallerais
Okładka książki Marcel Lefebvre: Życie
Bernard Tissier de Mallerais Wydawnictwo: Dębogóra biografia, autobiografia, pamiętnik
Marcel Lefebvre : une vie
Dębogóra
2010-01-01
2010-01-01
fsspx Kościół Lefebvre katolicyzm chrześcijaństwo

Zły duch zrobił wszystko, żeby przedstawić Arcybiskupa Lefebvra jako schizmatyka, heretyka, wroga Kościoła. Tymczasem mały Marcel przyszedł na świat w arcykatolickiej rodzinie, uczęszczał niemal codziennie na Mszę Świętą, nic dziwnego, że bronił Mszy przed zwykłymi barbarzyńcami. Ta biografia punkt po punkcie rozbija wizerunek arcybiskupa - schizmatyka. Tak, był samotnym rycerzem w walce o wiarę katolicką i nie poddał się, aż do samego końca życia. Biskup Vitus Hounder po trzydziestu latach oddał sprawiedliwość temu wielkiemu człowiekowi i uznał, że należało go słuchać. Dzisiaj, kiedy Kościół jest w ruinie, teksty Lefebvra są jak światło latarni na mrocznym oceanie.

Obszerne dzieło. Autor jest jednym z 4 biskupów wyświęconych przez Lefebvre'a w 1988 roku. Mamy tu dużo informacji, ale postać abpa jest jakby trochę kartonowa. Na pewno ciekawy wgląd w Sobór Watykański II. Jan XXIII a unici i wyśmianie Fatimy. Nowa Msza - wyrazem nowej wiary, wiary modernistycznej ? 1983 - deklaracja mieszanej komisji katolicko-luterańskiej, która odnotowała 7 ważnych punktów wśród idei II SW zgodnych z tezami Lutra. A przecież Msza kontynuacją Kalwarii, źródłem 7 sakramentów i całego życia Kościoła. Wydaje mi się też, że podzielam ocenę Piusa XI. Niektóre wątki mogłyby być bardziej rozwinięte - np. stosunek do Petaina (którego osobiście zaliczam do kreatur),czy generała Videli w Argentynie. Izraela i Żydów. Czy też szokujący stosunek do Jana Pawła II. Richard Williamson. Świetny fragment o wysokiej wencie karbonariuszy. Przejęcie i obrona kościoła Saint-Nicolas-du Chardonnet w 1977 roku.
W związku z tym rodzi się pytanie, czy Bractwo prezentuje wszystko to co było najlepsze w Kościele przed II SW, czy jest tylko taką kontynuacją bazującą na kultywowaniu zewnętrznej formy. Osobiście uważam, że Bractwu daleko do glorii Kościoła sprzed II SW. Chrześcijaństwo to religia "brudu" ... Żeby kogoś nawrócić, nawet 1 osobę, trzeba się czasem nieźle pobrudzić. Wiem już też, czego mi brakuje w SSPX - zwykłej, podstawowej miłości bliźniego. Nie tej fałszywej, modernistycznej, tylko tej z glorii Kościoła. Zewnętrzna forma musi być wypełniona treścią, a tej mi w Bractwie brakuje. Po prostu tego nie czuję. Niedopuszczalne są też jakiekolwiek pogardliwe wypowiedzi odnośnie innowierców. Można z nimi się nie zgadzać, polemizować, dyskutować, wreszcie bronić się ! Ale nie wypowiadać się w sposób obraźliwy - to piszę ogólnie, w odniesieniu do wszystkich duchownych, nie tylko tych z Bractwa.
P.S. Na koniec ciekawostka - pierwszy czarnoskóry biskup z Konga - już w 1518 roku !

Bardzo, bardzo ciekawa. Polecam jako odtrutkę.

Bardzo, bardzo ciekawa. Polecam jako odtrutkę.

Dużo interesujących faktów zwłaszcza dot. Vaticanum II, powstania FSSPX i konfliktu z Watykanem, ale połowa książki to ciężko czytająca się hagiografia.

• Religia,wierzenia,ezoteryka
  • Chcę kupić