Moje wspomnienia. Część 1 (do roku 1918)

Książka jest przypisana do serii/cyklu "DZIEŁA WYBRANE". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
Wincenty Witos, wspomnienia

"Moje wspomnienia – tytuł pamiętników Wincentego Witosa wydanych w Warszawie w 1978 roku nakładem Ludowej Spółdzielni Wydawniczej. Wydanie oparte jest o autoryzowany maszynopis, który znajduje się w Bibliotece Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Dzieło to jest ważnym źródłem do dziejów wsi galicyjskiej, ruchu ludowego i historii politycznej Polski. Daje także opis położenia...

Dzieło to jest ważnym źródłem do dziejów wsi galicyjskiej, ruchu ludowego i historii politycznej Polski. Daje także opis położenia społeczno-ekonomicznego, życia codziennego i mentalności chłopów przełomu XIX i XX wieku.

Dzieło składa się z 4 części."

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Moje_wspomnienia

źródło okładki: http://www.lsw.pl/window.php?p=showFoto&adresFoto=...»

Po lekturze tej książki łatwo jest zdać sobie sprawę, dlaczego nie została wydana ponownie w III RP i dlaczego tzw. "ludowcy" tylko wycierają sobie gębę tym człowiekiem nie rozumiejąc jego politycznej myśli. On najprawdopodobniej uznałby PSLowskią (a tak właściwie ZSLowską) zbieraninę, za sprzeczną z ideami swego ruchu politycznego. Może moja interpretacja jest zbyt daleko idąca, ale z lektury tej książki wyłania się postać człowieka z jajami, który był dla swych współczesnych czymś na kształt dzisiejszego Korwina Mikke. Bo jeśli włościan potakujemy jako przedsiębiorców lubujących się w wolności i organicznej pracy, to wiemy już dlaczego nie jest współcześnie wydawany. Socjal po prostu nie mieści się w jego metodzie. Ale to tylko moja prywatna interpretacja. Warto odnaleźć i przeczytać tę książkę choćby dla całej masy historycznych smaczków o których zapomina oficjalna historia.

JAB0L14 | 2018-02-13
AniaZ | 2016-05-11