Moje wspomnienia. Część 1 (do roku 1918)

Okładka książki Moje wspomnienia. Część 1 (do roku 1918) Wincenty Witos
Okładka książki Moje wspomnienia. Część 1 (do roku 1918)
Wincenty Witos Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza biografia, autobiografia, pamiętnik
Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
1978-01-01
1978-01-01
Wincenty Witos wspomnienia

Warto przeczytać. Wszystkie 3 tomy dają poruszający i przygnębiający obraz polskiej sceny politycznej I poł. XX wieku. Dużo analogii z obecną sytuacją. Pierwszy tom pamiętników dotyczy dodatkowo sytuacji ekonomicznej wsi pocz. XX wieku, oglądanej nie oczami inteligenta ale człowieka "stamtąd". Ostatni tom opisujący m.in. uwięzienie w Brześciu, sytuację tuż przed wybuchem wojny, awantury z Czechosłowacją jest porażający, nawet jeżeli subiektywny. Niestety kolejny tom pamiętników, dotyczący lat wojennych zaginął. Wielka strata.

Monumentalne (odnoszę się do jednotomowego wydania tytułowego dzieła, gdzie zebrano całe wspomnienia Witosa w jednej książce) wydanie wspomnień Wincentego Witosa, rolnika, działacza politycznego, chłopskiego premiera Rzeczpospolitej i wielkiego patrioty.
Same wspomnienia można podzielić na dwie części. Pierwsza dotyczy spraw obyczajowych, społecznych gdzie autor przedstawia nam stan wsi polskiej w okolicach Tarnowa u końca XIX wieku i jej przemiany następujące wraz ze zbliżaniem się do Wielkiej Wojny i wypadkami kończącymi się odzyskaniem niepodległości. Ta część jest idealna dla każdego pragnącego wejrzeć w mentalność polskiego chłopa i jego stosunki tak z dworem jak kościołem czy światem.
Druga część dotyczy już spraw stricte politycznych. Opisuje w niej Witos swoje działania na niwie tak lokalnej jak krajowej (chodzi o Galicję-jeden z krajów monarchii austro-węgierskiej) czy państwowej (działalność w parlamencie w Wiedniu).
Same wspomnienia to również idealny podręcznik do nauki patriotyzmu. Na jego łamach wielokrotnie spotkamy się z krytyką zaprzaństwa narodowego, uległością wobec obcych i pomijaniem interesu narodowego polskiego. Krytykuje Witos nie tylko samych chłopów, ale również szlachtę za czołobitność wobec Wiednia jak i kler za jego zdzierstwo czy traktowanie chłopów jak pół niewolników. Obrywa się też ludziom takiego pokroju jak Piłsudski co dla niektórych może być szokujące (tragiczny koniec II RP w ogniu II wojny światowej i lata komunistycznego zniewolenia doprowadziły do spłaszczenia naszej historii końca XIX w. i lat II RP, a przez to zapomnieliśmy, że i tam życie nie zawsze było kolorowe). Twardo stoi na stanowisku, że ziemie polskie to tak samo Poznań czy wybrzeże Bałtyku jak i Lwów z całą Małopolską Wschodnią (kto dziś tak powie?).
A na sam koniec mała dygresja. Nic dziwnego, że Witos dziś przez tzw. ludowców z ,,PSL'' nie jest wciągany na sztandary. Wielki patriota nijak by się w tym środowisku dziś nie odnalazł.

Znakomite dzieło nie tylko wspomnieniowe, ale w części pierwszej etnograficzne, obyczajowe. Przypomina, że Witos był jednym z Ojców Naszej Wolności

Po lekturze tej książki łatwo jest zdać sobie sprawę, dlaczego nie została wydana ponownie w III RP i dlaczego tzw. "ludowcy" tylko wycierają sobie gębę tym człowiekiem nie rozumiejąc jego politycznej myśli. On najprawdopodobniej uznałby PSLowskią (a tak właściwie ZSLowską) zbieraninę, za sprzeczną z ideami swego ruchu politycznego. Może moja interpretacja jest zbyt daleko idąca, ale z lektury tej książki wyłania się postać człowieka z jajami, który był dla swych współczesnych czymś na kształt dzisiejszego Korwina Mikke. Bo jeśli włościan potakujemy jako przedsiębiorców lubujących się w wolności i organicznej pracy, to wiemy już dlaczego nie jest współcześnie wydawany. Socjal po prostu nie mieści się w jego metodzie. Ale to tylko moja prywatna interpretacja. Warto odnaleźć i przeczytać tę książkę choćby dla całej masy historycznych smaczków o których zapomina oficjalna historia.

• Pro publico
  • Posiadane książki
  • 20 lecie międzywojenne
  • Historia Polski
  • historia

Dodaj cytat z książki Moje wspomnienia. Część 1 (do roku 1918)