Moje wspomnienia. Część 1 (do roku 1918)

Okładka książki Moje wspomnienia. Część 1 (do roku 1918) Wincenty Witos
Okładka książki Moje wspomnienia. Część 1 (do roku 1918)
Wincenty Witos Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza biografia, autobiografia, pamiętnik
482 str. 8 godz. 2 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
Data wydania:
1978-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1978-01-01
Liczba stron:
482
Czas czytania
8 godz. 2 min.
Język:
polski
Tagi:
Wincenty Witos wspomnienia
Średnia ocen

8,4 8,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,4 / 10
12 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
302
54

Na półkach:

Warto przeczytać. Wszystkie 3 tomy dają poruszający i przygnębiający obraz polskiej sceny politycznej I poł. XX wieku. Dużo analogii z obecną sytuacją. Pierwszy tom pamiętników dotyczy dodatkowo sytuacji ekonomicznej wsi pocz. XX wieku, oglądanej nie oczami inteligenta ale człowieka "stamtąd". Ostatni tom opisujący m.in. uwięzienie w Brześciu, sytuację tuż przed wybuchem wojny, awantury z Czechosłowacją jest porażający, nawet jeżeli subiektywny. Niestety kolejny tom pamiętników, dotyczący lat wojennych zaginął. Wielka strata.

Warto przeczytać. Wszystkie 3 tomy dają poruszający i przygnębiający obraz polskiej sceny politycznej I poł. XX wieku. Dużo analogii z obecną sytuacją. Pierwszy tom pamiętników dotyczy dodatkowo sytuacji ekonomicznej wsi pocz. XX wieku, oglądanej nie oczami inteligenta ale człowieka "stamtąd". Ostatni tom opisujący m.in. uwięzienie w Brześciu, sytuację tuż przed wybuchem...

więcej Pokaż mimo to

avatar
261
261

Na półkach:

Monumentalne (odnoszę się do jednotomowego wydania tytułowego dzieła, gdzie zebrano całe wspomnienia Witosa w jednej książce) wydanie wspomnień Wincentego Witosa, rolnika, działacza politycznego, chłopskiego premiera Rzeczpospolitej i wielkiego patrioty.
Same wspomnienia można podzielić na dwie części. Pierwsza dotyczy spraw obyczajowych, społecznych gdzie autor przedstawia nam stan wsi polskiej w okolicach Tarnowa u końca XIX wieku i jej przemiany następujące wraz ze zbliżaniem się do Wielkiej Wojny i wypadkami kończącymi się odzyskaniem niepodległości. Ta część jest idealna dla każdego pragnącego wejrzeć w mentalność polskiego chłopa i jego stosunki tak z dworem jak kościołem czy światem.
Druga część dotyczy już spraw stricte politycznych. Opisuje w niej Witos swoje działania na niwie tak lokalnej jak krajowej (chodzi o Galicję-jeden z krajów monarchii austro-węgierskiej) czy państwowej (działalność w parlamencie w Wiedniu).
Same wspomnienia to również idealny podręcznik do nauki patriotyzmu. Na jego łamach wielokrotnie spotkamy się z krytyką zaprzaństwa narodowego, uległością wobec obcych i pomijaniem interesu narodowego polskiego. Krytykuje Witos nie tylko samych chłopów, ale również szlachtę za czołobitność wobec Wiednia jak i kler za jego zdzierstwo czy traktowanie chłopów jak pół niewolników. Obrywa się też ludziom takiego pokroju jak Piłsudski co dla niektórych może być szokujące (tragiczny koniec II RP w ogniu II wojny światowej i lata komunistycznego zniewolenia doprowadziły do spłaszczenia naszej historii końca XIX w. i lat II RP, a przez to zapomnieliśmy, że i tam życie nie zawsze było kolorowe). Twardo stoi na stanowisku, że ziemie polskie to tak samo Poznań czy wybrzeże Bałtyku jak i Lwów z całą Małopolską Wschodnią (kto dziś tak powie?).
A na sam koniec mała dygresja. Nic dziwnego, że Witos dziś przez tzw. ludowców z ,,PSL'' nie jest wciągany na sztandary. Wielki patriota nijak by się w tym środowisku dziś nie odnalazł.

Monumentalne (odnoszę się do jednotomowego wydania tytułowego dzieła, gdzie zebrano całe wspomnienia Witosa w jednej książce) wydanie wspomnień Wincentego Witosa, rolnika, działacza politycznego, chłopskiego premiera Rzeczpospolitej i wielkiego patrioty.
Same wspomnienia można podzielić na dwie części. Pierwsza dotyczy spraw obyczajowych, społecznych gdzie autor przedstawia...

więcej Pokaż mimo to

avatar
767
355

Na półkach: , , , ,

Znakomite dzieło nie tylko wspomnieniowe, ale w części pierwszej etnograficzne, obyczajowe. Przypomina, że Witos był jednym z Ojców Naszej Wolności

Znakomite dzieło nie tylko wspomnieniowe, ale w części pierwszej etnograficzne, obyczajowe. Przypomina, że Witos był jednym z Ojców Naszej Wolności

Pokaż mimo to

avatar
90
68

Na półkach: ,

Po lekturze tej książki łatwo jest zdać sobie sprawę, dlaczego nie została wydana ponownie w III RP i dlaczego tzw. "ludowcy" tylko wycierają sobie gębę tym człowiekiem nie rozumiejąc jego politycznej myśli. On najprawdopodobniej uznałby PSLowskią (a tak właściwie ZSLowską) zbieraninę, za sprzeczną z ideami swego ruchu politycznego. Może moja interpretacja jest zbyt daleko idąca, ale z lektury tej książki wyłania się postać człowieka z jajami, który był dla swych współczesnych czymś na kształt dzisiejszego Korwina Mikke. Bo jeśli włościan potakujemy jako przedsiębiorców lubujących się w wolności i organicznej pracy, to wiemy już dlaczego nie jest współcześnie wydawany. Socjal po prostu nie mieści się w jego metodzie. Ale to tylko moja prywatna interpretacja. Warto odnaleźć i przeczytać tę książkę choćby dla całej masy historycznych smaczków o których zapomina oficjalna historia.

Po lekturze tej książki łatwo jest zdać sobie sprawę, dlaczego nie została wydana ponownie w III RP i dlaczego tzw. "ludowcy" tylko wycierają sobie gębę tym człowiekiem nie rozumiejąc jego politycznej myśli. On najprawdopodobniej uznałby PSLowskią (a tak właściwie ZSLowską) zbieraninę, za sprzeczną z ideami swego ruchu politycznego. Może moja interpretacja jest zbyt daleko...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    34
  • Przeczytane
    16
  • Posiadam
    5
  • Teraz czytam
    2
  • Pro publico
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Posiadane książki
    1
  • 20 lecie międzywojenne
    1
  • Historia Polski
    1
  • historia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Moje wspomnienia. Część 1 (do roku 1918)


Podobne książki

Przeczytaj także