The Evolution of Calpurnia Tate

Okładka książki The Evolution of Calpurnia Tate Jacqueline Kelly
Okładka książki The Evolution of Calpurnia Tate
Jacqueline Kelly Wydawnictwo: Square Fish Cykl: Calpurnia Tate (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Calpurnia Tate (tom 1)
The Evolution of Calpurnia Tate
Square Fish
2014-01-04
2014-01-04
nauka przyroda

Czytanie tej książki sprawiało mi bardzo dużo przyjemności i mam z nią związane cudowne wspomnienia. Swoim klimatem przypominała mi trochę ,,Dzieci z Bullerbyn". Nic specjalnego tam się nie wydarzyło i nie należy też tego oczekiwać. Lekka i przyjemna, do tego z piękną okładką. Żałuję jedynie, że tylko dwie części przetłumaczono na język polski :<

#WyzanieLC2023

Wspaniała lektura. Nie myślałam że to będzie taki zachwyt. Polubiłam ogromnie Calpurnię i Jej dziadka. Pasję dziewczynki do nauki (poznajemy Ją gdy ma niespełna 12 lat),Jej zadziorność, charakter, humor. Czytałam z zapartym tchem mimo ze fabularnie nie ma tu wielkich zwrotów akcji
Może na lekki minus takie momentami oszlifowanie tej historii tak żeby było dobrze dla współczesnego czytelnika, ale nie wiem czy ta moja myśl ma pokrycie. To w sumie tylko delikatne wrażenie i nie zmienia mojego zachwytu. Niektórym mogą też przeszkadzać wątki związane z alkoholem jakie tam się pojawiają. Mi tez nie przeszkadzały, bo jest to dla mnie niuans we wspaniałej całości
Na pewno będę kontynuować i przeczytam 2 tom

#WyzanieLC2023

Może na lekki minus takie momentami oszlifowanie tej historii tak żeby było...

Idealna książka w kontekście "cnót niewieścich". Calpurnia przełamuje stereotypy, a jeśli już ma zostać kurą domową to chociaż rEWOLUCYjną.
A tak na poważnie... książka nie jest jednoproblemowa. Oprócz podróży po meandrach wiedzy z zakresu darwinizmu, mamy jeszcze problem wojny północnych stanów z południowymi i silny patriarchalizm.
Calpurnia i jej przygody, a głównie rozważania, dają do myślenia i powinny dać, żeby ewolucja nie zatoczyła koła.

Więcej na:

Calpurnia i jej przygody, a głównie...

Piękna, mądra, ciekawie napisana i momentami zabawna powieść (kilka razy śmiałam się w głos z dialogów lub przemyśleń głównej bohaterki) - przeznaczona raczej dla młodszych czytelników... młodszych niż matka dwóch 10-latek :) Teraz książkę przejęły moje córki i mam nadzieję, że nie okażą się za małe, żeby ją polubić i docenić. Tak, docenić, bo ja bardzo doceniłam tę przyjemną i w sumie nieskomplikowaną lekturę, która jednak miała w sobie to "coś".
Bohaterki i jej dziadziusia nie da się nie lubić. Sześciu braci Calpurnii, stanowiących początkowo coś w rodzaju jednej całości, z czasem zaczęłam rozróżniać i okazało się, że każdy z nich jest jedyny w swoim rodzaju. To cenne - tak umieć opisać postacie, niejako mimochodem. A w tle plantacja bawełny, na której niegdyś pracowali niewolnicy, i gorący Teksas, nadal pamiętający wojnę secesyjną i czekający na nadejście roku 1900 i "nowego stulecia" (nowe stulecie de facto zaczyna się wprawdzie w 1901 - ale pamiętacie jak my czekaliśmy na XXI wiek i na rok 2000? wcale nie na 2001! ot, matematyka swoje, a ludzkość swoje).
Reasumując: bardzo polecam. Świetna pozycja dla młodzieży (raczej dla dziewczynek niż chłopców),ale dorosły czytelnik nie będzie zawiedziony, o nie. Idę do biblioteki szukać drugiej części :)

Jest rok 1899. W Teksasie panuje upalne lato, a jedenastoletnia Calpurnia Tate szuka odpowiedzi na nurtujące ją pytanie: dlaczego żółte koniki polne są większe od tych zielonych? Z niewielką pomocą dziadka, zapalonego przyrodnika, odkrywa rozwiązanie: zielone koniki są lepiej widoczne na tle spalonej słońcem trawy, więc zostają zjedzone, zanim zdążą urosnąć. Od tego odkrycia wszystko się zaczyna – przyjaźń Calpurnii z trzymającym wszystkich na dystans dziadkiem, jej fascynacja światem przyrody i nauki, a także jej kłopoty – bo w XIX-wiecznym Teksasie trudno o większe dziwactwo niż dziewczyna, która marzy o tym, by być przyrodniczką.
Klimatyczna powieść o odkrywaniu przyrody, nauki i własnego miejsca w świecie, w którym teoria Darwina wciąż jest ekscentryczną nowinką, a w edukacji panny z dobrego domu najbardziej liczą się lekcje gotowania i szydełkowania.

Bardzo fajna polecam dla młodszych mniej więcej od 10 lat.

Zaintrygowała mnie okładka i opis. Mimo, że lektura skierowana jest raczej do młodszego czytelnika, postanowiłam zaryzykować i kupić.
Czytelnik poznaje nastolatkę dorastającą na plantacji bawełny w Teksasie
Książkę czyta się z przyjemnością i trudno się od niej oderwać. Calpurnia jest bardzo bystra i ciekawa otaczającego ją świata. Jednocześnie nie ma lekko, będąc jedyną spośród siedmiorga dzieci dziewczynką.
Dzięki dziadkowi odkrywa w sobie żyłkę naukowca - przyrodnika, z drugiej strony podlega presji matki, która bardzo chce zrobić z niej prawdziwą damę. Taką, która wspaniale gra na pianinie, doskonale gotuje i piecze, a w wolnym czasie dzierga skarpety dla całej rodziny.
Autorka poruszyła ważny problem równouprawnienia kobiet na przełomie wieków. Jednocześnie na potrzeby książki zignorowała wiele faktów, co mnie akurat mocno przeszkadzało. Choć rzecz się dzieje na Południu Stanów Zjednoczonych, praktycznie nie porusza tematu niewolnictwa. Dziadek dziewczynki, walczył przeciwko Północy (można więc założyć, że popierał niewolnictwo),jednak nie ma potwierdzenia tego w tekście. Momentami ma się wręcz przeciwne wrażenie, ale nigdzie nie znajdzie się wyjaśnienia, dlaczego zmienił zdanie.
Dla autorki nie ma też większego znaczenia chronologia w różnych dziedzinach nauki. Dziewczynka dowiaduje się o Marii Curie Skłodowskiej, choć ta, pierwszego Nobla otrzyma dopiero w 1903 roku (a jest 1899, trudno więc założyć, że ktoś w USA wiedział wtedy o pracy naukowej skromnej Polki). Inne zakłamanie, to wiedza dziadka dziewczynki na temat dziedziczenia mendlowskiego, choć prace Gregora Mendla za jego życia nie zostały docenione i nie były znane szeroko w świecie. Nastąpiło to dopiero w wieku XX. Myślę, że autorka mogła się w tych kwestiach lepiej postarać. Niemniej jednak książka ma mnóstwo zalet i dlatego polecam.

Czytelnik poznaje nastolatkę dorastającą na plantacji bawełny w Teksasie

Fajna książka. Czytałam jednym tchem. Polecam.

Fajna książka. Czytałam jednym tchem. Polecam.

Niesamowita historia. Zaczarowała mnie od pierwszej strony. Polecam.

Niesamowita historia. Zaczarowała mnie od pierwszej strony. Polecam.

2004

Cudowna historia , mądra z przesłaniem. Od pierwszej strony totalnie przepadłam i zanurzyłam się z świat Calpurnii. Piękne opisy przyrody, zwierząt, cudowna relacja z dziadkiem. Niesamowita:))

Taka "Ania z Zielonego Wzgórza", tylko ulepszona na dzisiejsze czasy.

Taka "Ania z Zielonego Wzgórza", tylko ulepszona na dzisiejsze czasy.

• Biblioteka