Panny i wdowy. Tom 2

Wydawnictwo: W.A.B.

Drugi tom, nowej, trzytomowej edycji głośnej sagi Marii Nurowskiej, przeniesionej na początku lat 90. na ekran kinowy i telewizyjny, obejmuje ponad sto lat polskiej historii. Losy sześciu kobiet z ziemiańskiej rodziny splatają się w powieści z losami kraju. Od upadku powstania styczniowego, niewoli i emigracji, przez II Rzeczpospolitą, okupację hitlerowską, komunizm, aż po

Edyta Głusiec | 2016-05-04
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 04 maja 2016

Zaskakujące ta książka różni się tak bardzo od pierwszego tomu ,że można pomyśleć,że autorką jest inna osoba !!!

Jola | 2015-01-09
Przeczytana: styczeń 2015

II tom to dalsze losy rodziny Lechickich. Podobnie jak I cześć ta również mnie zachwyciła i nie mogłam się od niej oderwać zanim nie skończyłam. Poruszająca w pewnych momentach do łez historia Karoliny naprawdę chwyciła mnie za serce. Pochłonęłam tę powieść w kilka godzin, totalnie nic się wtedy nie liczyło poza tą historią. Trzeba przyznać, że powieści Nurowskiej potrafią zawładnąć czytelnikiem.

matylda | 2015-11-23
Na półkach: Przeczytane, Maria Nurowska
Przeczytana: 23 listopada 2015

Mam mieszane uczucia dotyczące tej książki, właściwie bardzo podobna do części pierwszej tylko przesunęliśmy się w czasie, zmienia się tło historyczne. Postacie - kolejne kobiety i Jasio (wreszcie pojawia sie mężczyzna, ale jest jakby na piątym planie ) nadal są dość dziwne, podejmują decyzje tak abstrakcyjne, że trudno mi sobie wyobrazić żeby to mogło stać się naprawdę. Książkę czyta się szybko, ale brak jej ducha i postaci którą można by polubić i zatęsknić za nią. Dodatkowo sceny erotyczne jakoś słabo autorce wychodzą, są nudne i monotonne wręcz irytujące.
Przeczytam kolejną część, może jednak będzie jakaś postać zasługująca na moją uwagę i sympatię.

beatkapar | 2012-07-28

Najlepsza saga jaką czytałam. Przekrój przez kawał historii Polski pokazany przez pryzmat kobiet, dziedziczek Lechic. Lepsze niz nie jedna lekcja historii w szkole.

ira | 2012-01-16
Przeczytana: 2008 rok

Na plus - historia kobiet. Lubię historie kobiet, nawet tych trochę histerycznych i nieracjonalnych (która z nas taka nie bywa...), jeśli tłem do tych historii są interesujące wydarzenia.
W "Pannach i wdowach" dzieje się dużo, czasami rzeczywiście może zbyt wiele i zbyt szybko. Czasami też czytelnik ma wrażenie, że niektóre zachowania, decyzje bohaterek są takie, a nie inne, bo tak autorce pasuje do tego tła właśnie. Tak jakby to bohaterki, a nie tło historyczne czy społeczne były tylko papierową, umowną dekoracją.
Mimo wszystko polecam, bo czytało się dobrze.

Teresa | 2012-07-13
Przeczytana: wrzesień 2011

Kolejny tom i ponowny zachwyt. Cudownie jest znów spotkać znane i lubiane postacie, towarzyszyć im w ich trudnych losach. Nie jestem pewna kogo bardziej podziwiać: autorkę czy jej bohaterki?! Najchętniej - po prostu wszystkich!!!

Anika31 | 2015-03-14
Przeczytana: 14 marca 2015

Jak dla mnie rewelacyjna saga. Nie umiałam oderwać się. Z każdym rozdziałem człowiek coraz bardziej "wchodzi" w świat bohaterek. Z ostatnimi zdaniami czuje się żal, że to już koniec.

monias | 2016-03-03
Przeczytana: 02 marca 2016

Lepsza niż część pierwsza. Więcej historii, mniej romansidła. Sceny harlequinowe ominęłam, bo nie tego szukam.

Agka | 2010-08-23
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Pod tytułem " Wiek Samotności"

godmyt | 2015-05-07
Przeczytana: 18 kwietnia 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Opowieść o kobietach, których życie nie oszczędza- osobiste trudności nie są jedynymi, z którymi muszą sobie radzić w życiu, bo życiowe plany niejednokrotnie przekreśla sytuacja w państwie.
Kolejne pokolenia kobiet przeżywają wzloty i upadki, tracą bliskich, odkrywają rodzinne tajemnice, miłość i samotność. Uczą się żyć i realizować swoje marzenia wbrew przeciwnościom losu.
Umiejętnie splecione losy kolejnych kobiet z ważnymi wydarzeniami historycznymi w Polsce.
Wciąga, zachwyca, wzrusza, świetnie się czyta. Polecam.

II tom to głównie historia Karoliny, która postanawia za wszelką cenę studiować prawo i mimo ogromnych trudności udaję się jej ukończyć studia jako jedynej kobiecie. Tragiczna śmierć Karoliny kończy jej młode życie, prawniczą karierę i kładzie się tajemnicą i cieniem na życiu jej malutkich dzieci- Eweliny i Jana.