Wysoka Eksmisjo

satyra
Audioclub.pl, Bellona
2008-01-01
2008-01-01

"Wysoka eksmisjo" to zbiór zabawnych felietonów sądowych Wiecha. Polecam ich lekturę w formie audiobooka, gdyż Zbigniew Buczkowski świetnie je interpretuje.

Wszystkie teksty dotyczą różnych zajść, które znalazły finał w sądzie. Są tu drobne przewinienia oraz poważniejsze przestępstwa, a także absurdalne sytuacje, sprzeczki i nieporozumienia. Ukazane przez autora w krzywym zwierciadle, okraszone suto groteską, czarny humorem i ironią bawią, mimo iż powstały przed wojną.
Od tamtej pory zmieniła się rzeczywistość, ale ludzkie wady pozostały takie same.

Niektóre felietony są rozbudowane i przypominają opowiadania - mają narrację, bohaterowie prowadzą dialogi (niezmiennie zabawne, przekorne i rozbrajające),tłumaczą swoje postępowanie, które doprowadziło ich przed oblicze sądu. Właśnie te tłumaczenia powalają czytelnika i sprawiają, że trudno się nie uśmiać.

Wśród bohaterów mamy wielu dziwaków, drobnych złodziejaszków, pijaczków, awanturników, choleryków, sprytnych podrywaczy, oszustów, wkurzonych zięciów, apodyktyczne teściowe, skłóconych sąsiadów... To prawdziwa menażeria, dzięki czemu czytelnik ani przez chwilę się nie nudzi.

Całość, jak to u Wiecha, napisana jest barwnym, soczystym, brawurowym językiem, przesyconym warszawską gwarą i słownictwem typowym dla półświatka. W połączeniu z literackim stylem tworzy to wybuchową mieszankę!

Polecam przede wszystkim miłośnikom dobrego, oryginalnego humoru i przedwojennych klimatów.

Bardzo zabawne felietony z życia "starej" Warszawy... ubarwione gwarą Wiecha, sprawiają, że są jeszcze zabawniejsze, a głos Pana Buczkowskiego świetnie pasuje do przedstawiania historyjek p. Wiecheckiego.

Po prostu rewelacyjna. Nie każdemu przypadnie do gustu, ale dla osób lubiących bawić się słowem - program obowiązkowy. Z. Buczkowski czyta świetnie

• Szukam
  • (66) HUMOR, KOMEDIA