Kaczor po pekińsku

Kaczor po pekińsku
83-60336-11-3
literatura faktu
Klaudia

"Kaczor po pekińsku" to pełen pasji reportaż z krajów, zwanych "azjatyckimi tygrysami": Indii, Singapuru, Wietnamu i Chin. To książka o zupełnie nowej rzeczywistości globalnej, w której żyjemy już teraz, nie zdając sobie z tego sprawy. Za kilkanaście lat, kiedy brutalną walkę o nośniki energii wygra Azja, Chiny będą pierwszym, a Indie trzecim mocarstwem gospodarczym świata. Już w tej chwili większość operacji ekonomicznych na świecie odbywa się bez jakiegokolwiek udziału państw szeroko pojętego Zachodu. W podobnym trybie zapada coraz więcej globalnych decyzji politycznych. "Kaczor po pekińsku" to książka o tym, jak Zachód z protagonisty - może stać się tylko statystą globalnych rozgrywek, o tym, jak polityka Zachodu, w tym i Polski, rozmija się z nową rzeczywistością, w której dominującą rolę odgrywa Azja - kontynent rosnącego bogactwa, kontynent bez wolności; olbrzymi obszar zamieszkany przez 2/3 ludzkości, która nie zaznała ani Odrodzenia, ani Oświecenia.

Zachód - cóż, zachodzi; Wschód - taka jest rzeczywistość dnia dzisiejszego - wschodzi. Zachód będzie się liczył coraz mniej, Wschód coraz bardziej. Zachód staje się przeszłością; przyszłość jest na Wschodzie. Światowe bogactwo w coraz większym stopniu wytwarzane jest na Wschodzie. Zachód jeszcze konsumuje to, co na Wschodzie wytworzono, nie zdając sobie sprawy, że tykanie zegarka przybliża go do zmierzchu. W 2020 roku Chiny będą pierwszą potęgą gospodarczą świata, angielski zacznie powoli odchodzić, a mandaryński może stać się językiem przyszłości.

Salicar | 2016-09-29
Na półkach: 2016, Chiny, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 29 września 2016

Jak uczciwie ocenić książkę, która zaprasza czytelnika do analizy politycznej i gospodarczej krajów Azji, a zamiast tego zbacza z tematu poruszając między innymi kwestie historii Benedykta XVI i jego udziału w Hitlerjugend, czy ilość samochodów sportowych szejka? Nie znam odpowiedzi na to pytanie, mogę jedynie powiedzieć że wahałem się między oceną trzech, a siedmiu gwiazdek.
Dlaczego? No cóż...
Prolog stanowi wachlarz mądrych przemyśleń oraz precyzyjnych wniosków. Szczególnie wywód na temat ustroju, który najlepiej sprawdziłby się w Azji oraz na bliskim wschodzie, jest godny przeczytania. Styl i pisownia jakiej używa autor jest naprawdę lekka i przyjemna do czytania, choć nie brak w niej mowy potocznej. Wszystko ma ręce i nogi.
Do czasu, aż zaczyna się pierwszy rozdział. Wietnam. Czytamy tam o bohaterze narodowym, i tu warto zwrócić uwagę na transkrypcję, a raczej jej totalny brak. Autor po swojemu zapisał chińskie, wietnamskie i indyjskie słowa. Li Kuan Jeł z Lee Kuan Yew...

Tamanna | 2014-01-08
Przeczytana: 12 lutego 2009

Autor mimo że za Horacym uważa iż "Niebo, nie duszę zmieniają ci, co po morzach pływają" rusza w podróż po "azjatyckich tygrysach", krajach, które ostatnio rozwijają się gospodarczo w bardzo dużym tempie. Opisuje to w kilku relacjach:
-W szponach dobrobytu (o Singapurze)
-Piętno (o Wietnamie)
-Świat bez nas (o Chinach)
-Pobojowisko (o Indiach)
OPIS "POBOJOWISKA" (O INDIACH)
Motto: "Jednemu Allah daje pożywienie, innemu apetyt" (Mahomet)
Autor pisze o skoku w rozwoju Indii, o Bangalore, które staje się jednym z światowych centrów informatycznych, opisuje swoje wrażenia z Delhi, piekła Mumbaju (jak pisze), czy Goa. J.P. rozbija mit pomnika miłości Tadź Mahal wspominając o Szachdżahanie jako erotomanie, wspomina jego relacje z synem, który go uwięził, z Aurangzebem.
W książce przedstawiono trochę informacji na temat hinduizmu, podziału życia na 4 fazy i odpowiadające im cele życia (artha, kama,dharma i moksza). Autor pisze też o pojęciu karmy i ahimsy.
Czytałam tę książkę w...

ciociasamozloeluta | 2013-10-13

Kobiec historii i zachod nigdy nie zrozumie wschodu, wschod nigdy nie zrozumie zachodu. Jacek Palasinski nakreslil swietnie relacje i obserwacje jakie towarzyszyly mu w podrozy po krajach nazywanych azjatyckimi tygrysami. Chiny zaleja swiat.. Z hotelu w Mombai nie ruszaj sie. Chyba, ze jestes na tyle glupi by dac sie otumic przez tlum. Polityka wschodu rzadzi sie swoimi sprawami a ty zachodni czlowieku nie wsadzaj nosa w nie swoje sprawy. Najmocniejszy fakt z pracy. Jesli ksiazeta i ksiazetunia z Emiratow Arabskich sie kloca to wiedz, ze ropa podrozeje. Odkrycie tak proste a zarazem wiele tlumaczace prostote- co co c`mmon

Monika Zaczyk | 2011-03-11
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 05 marca 2011

Przez cały czas czytania książki irytowała mnie zachodnioeuropejska optyka, jakąś posługiwał się autor zapisując swoje poglądy.

Agata | 2011-05-17
Przeczytana: 01 marca 2011

Nie dokończyłam. W trzech czwartych książki autor wciąż obracał się wokół własnych dygresji. I tak jakoś to wszystko brzmiało przemądrzale... i niewiele pamiętam.

anulla | 2010-08-16

Odkładam na półkę, niestety nie zdołałam przebrnąć przez początek, pełen patetycznych przemyśleń....

Kasia | 2015-09-07
Kacha | 2014-12-07